2016 07 30

Australijos legenda: lietuvių kilmės genijus, išmokęs mesti baudas Shaquille'ą O'Nealą

Andrew Gaze'as, Markas Bradke ar Lucas Longley – Australijos krepšinio legendos, kalusios pergales rinktinei pasaulinėje scenoje. Bet nedaug kas prisimena, kad anksčiau jų visame pasaulyje žibėjo kitas krepšininkas. Ir jis buvo lietuvių kilmės. Tai – Edwardas, arba paprasčiau – Edas Palubinskas, metęs baudas 99 proc. tikslumu ir išmokęs tai daryti patį Shaquille'ą O'Nealą.
Edas Palubinskas ir Shaquille'as O'Nealas
Edas Palubinskas ir Shaquille'as O'Nealas / „Scanpix“ nuotr.
Pakeliui į Rio | Lietuva – Australija | 18:00 | San Paulas

E.Palubinskas 1950-aisiais gimė Australijos sostinėje Kanberoje, lietuvio ir rusės šeimoje. Beje, jis visai atsitktinai tapo krepšininku – paauglystėje susilaužė koją, todėl tėvai nebeleido jam lankyti treniruočių. Iki būdamas keturiolikos E.Palubinskas niekada net nelaikė kamuolio rankose. Bet pačiupęs jį vėliau tapo tikru metimo meistru.

Būdamas maždaug dvidešimties jis persikėlė į Melburną – Australijos krepšinio sostinę, kurioje iškart tapo geriausiu metų krepšininku.

Jau po dvejų metų didžiuliu talentu ir pavyzdingu taiklumu garsėjęs krepšininkas debiutavo Miuncheno olimpinėse žaidynėse. Jose australai finišavo devinti, bet E.Palubinskas šešiuose iš devynių mačų buvo rezultatyviausias komandos narys. Iki rezultatyviausio olimpinių žaidynių žaidėjo vardo jam trūko taško.

1975-ųjų NBA naujokų biržos trečiajame rate E.Palubinską pašaukė „Atlanta Hawks“. Tiesa, NBA jis taip niekada ir nežaidė.

Dar po metų jis galiausiai tapo rezultatyviausiu Monrealio olimpinių žaidynių krepšininku. Ne tik kad tokiu tapo, bet dar ir tuomet pasiekė visų laikų žaidynių rezultatyvumo rekordą – iš viso pelnė 269 taškus. Tik po 12 metų jo rekordą gerino legendinis brazilas Oscaras Schmidtas, tačiau ir todėl, kad tada jau buvo tritaškiai metimai.

Beje, E.Palubinsas į Meksikos krepšį metė net 48 taškus. Be tritaškių.

Tačiau E.Palubinskas neužtruko profesionalų krepšinyje. Nuo 1976-ųjų jis persikėlė gyventi į Ameriką, kur tapo treneriu. Treniravo nuo vidurinės mokyklos komandos, iki universiteto, o vėliau netgi trumpai treniravo Bahreino rankininkus.

1981-aisiais E.Palubinskas pateko į didžiulę automobilio avariją, kurioje susilaužė ranką, koją, šonkaulius ir galvojo, kad mirs.

Tuomet jis baudas metė 94 proc. tikslumu. Bet Edui neužteko. Sėdėdamas invalido vežimėlyje E.Palubinskas pagerino baudų pataikymo procentą iki 99! Vėliau tokiu tikslumu baudas jis metė 30 metų.

Savo talentą jis norėjo perteikti visam pasauliui. E.Palubinskas įsteigė savo vardo krepšinio akademiją, kurioje orientavosi į metimo techniką.

Edo metimo technika buvo tokia gera, kad „Los Angeles Lakers“ 2000-aisiais pakvietė jį asmeniškai treniruotį NBA legendą Shaquille'ą O'Nealą.

„Scanpix“/AP nuotr./Shaquille'as O'Nealas
„Scanpix“/AP nuotr./Shaquille'as O'Nealas

Tuo tarpu Sh.O'Nealas iki E.Palubinsko pamokų baudas metė vos 38,3 proc. tikslumu. Ir ką jūs manote? E.Palubinskas padėjo Shaqui pakelti procentą net iki 69,4 proc.

Bet darbas nebuvo toks paprastas. Po pirmojo kartu praleisto mėnesio Sh.O'Nealas vieneriose rungtynėse prametė visas 11 baudų.

„Tada transliacijos režisieriai nukreipė į mane kameras ir norėjo pasakyti maždaug: štai jis! Shaquille'o O'Nealo baudų metimo mokytojas! – prieš penkerius metus apsilankęs Lietuvoje „Sporto TV“ pasakojo E.Palubinskas. – Bet paskutinėse sezono rungtynėse jis sumetė visas 13 baudų. Tada kameros vėl buvo atsuktos į mane“.

Beje, tą sezoną „Lakers“ triumfavo NBA, o už produktyvų darbą su Sh.O'Nealu E.Palubinskui buvo įteiktas NBA čempiono žiedas.

Varžovai ėmė vengti tyčia prasižengti prieš Sh.O'Nealą. Tai buvo ir E.Palubinsko nuopelnas. Bet kai krepšininkas išvyko į Majamį, ilgai šlifuota metimo technika vėliau vėl ėmė šlubuoti. E.Palubinskas įsitikinęs, kad su Shaqu galėjo nuveikti dar geresnių dalykų nei 69,4 proc.

„Jis mane vadino ponu tobulybe, aš jį – Aristoteliu, – šypsojosi E.Palubinskas. – Bet didžiausia bėda buvo ta, kad jis neturėjo aistros gerinti baudų pataikymą, kadangi ir taip uždirbo 20 milijonų per metus. Jis padarė tik tai, ką turėjo, bet ne daugiau“.

Savo filosofiją dėl baudų metimų 142 baudas iš eilės be apšilimo galintis pataikyti E.Palubinskas aiškina taip: „Kamuoliui nesvarbu, ar tu aklas, storas, mažas ar juodas. Kamuoliui svarbu tai, ką tu jam liepi padaryti. Jeigu tu neįjungsi filmo, jo nerodys. Tu turi paspausti mygtuką, kad jį rodytų. Reikia suprasti visą metimo sistemą. Reikia perjungti tam tikrus jungiklius galvoje. Tik tada galima pataikyti. Žmonės patys sau sukelia spaudimą. 99 proc. žaidėjų pasakys, kad išleidę metimą galvoja, ar metimas įkris. Bet tai yra klaida. Tai tu valdai metimą. Kamuoliui turi būti nusiųsta tinkama žinutė. Jei kamuolys neįkrenta į krepšį, tai yra nusikaltimas. Nėra priežasties, kodėl baudų pataikymo procentas negali būti aukštas”, – savo paslaptį atskleidė Australijos krepšinio legenda.

E.Palubinskas dar dirbo su Dwightu Howardu, vėliau Jono Valančiūno komandos draugu tapusiu Bismacku Biyombo. Šį, beje, Edą pakvietė treniruoti pats „Charlotte Hornets“ savininkas Michaelas Jordanas.

Jei kamuolys neįkrenta į krepšį, tai yra nusikaltimas.

Tada jis garantavo, kad pagerins B.Biyombo pataikymo procentą iki 90, o pats afrikietis uždirbs 20 milijonų JAV dolerių per metus.

Šiek tiek apsiskaičiavo – Toronte praėjusį sezoną B.Biyombo baudas metė 62,8 proc. tikslumu, bet nuo kito sezono uždirbs po 18 milijonų per metus.

Beje, E.Palubinskas buvo toks neprilygstamas, kad NBA Visų žvaigždžių savaitgalio Arizonoje metu pasiekė Gineso rekordą – aštuonias iš eilės baudas pataikė užrištomis akimis.

Pirmą kartą Lietuvoje E.Palubinskas apsilankė tik perkopęs 60-metį. Pats jis save laiko pasaulio gyventoju.

„Žinau, kad skamba neįtikėtai. Bandžiau čia atvykti kelis kartus, bet niekaip nepavykdavo visko suderinti, – „Sporto TV“ sakė E.Palubinskas. – Manau, kad dabar čia lankysiuos kiek dažniau. Jaučiuosi kaip namuose. Jaučiu artimą ryšį su Lietuvos žmonėmis.“

Beje, kai prieš 10 metų E.Palubinskas prisijungė prie Australijos moterų krepšinio rinktinės, jos baudų pataikymo procentas siekė 68-s. Po savaitės darbų visos moterys metė maždaug 90 proc. tikslumu. Kitąmet australės laimėjo olimpinį auksą.

Kokį baudų pataikymo procentą šeštadienio vakarą su lietuviais demonstruos Australijos krepšininkai?

VIDEO: Pirmoji Lietuvos krepšininkų treniruotė Brazilijoje – futbolo stadione

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis