„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Prasidėjo mėgėjams ir profesionalams skirta paroda „Vyno dienos“. Kaip viskas atrodo iš vidaus?

Eilės šią savaitę nusidriekė ne tik savivaldybėse. Vyno ir kitų gėrimų paroda „Vyno dienos“ į „Litexpo“ parodų ir kongresų centrą Vilniuje penktadienį subūrė tūkstančius gurmanų. Didžiausios vyno parodos Baltijos šalyse atidaryme šiemet kalbėjo ne tik vyną gaminančių užsienio šalių ambasadoriai, rašoma „Vyno dienos“ pranešime spaudai.
Istorinis pirmojo parodos vyno atidarymas
Istorinis pirmojo parodos vyno atidarymas / V. Skaraičio nuotr.

Pirmą kartą atidaryme žodį tarė ir pirmąjį simbolinį parodos butelį atidarė Lietuvos žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas. Tuo tarpu LR Seimo vicepirmininko Vytauto Mitalo kalba susilaukė džiaugsmo šūksnių ir aplodismentų bangos.

Gegužės 10–11 d., penktadienį ir šeštadienį, vykstančioje parodoje lankytojai galės dalyvauti dešimtyse edukacinių degustacijų ir užsienio svečių pristatymų.

Tylos minutė ir ministro sveikinimai

Paroda šiais metais prasidėjo tylos minute. Atidarymo ceremonijos pradžioje buvo pagerbti du parodai ir Lietuvos gastronomijos bendruomenei itin svarbūs žmonės – sūrininkas Audrius Jokubauskas (1985–2023) ir vyno ekspertas Jurgis Šliogeris (1935–2023). Pastarojo garbei pavadinta ir viena iš parodos degustacijų salių.

Už pagerbimą dėkojo ir Lietuvos žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas, a. a. Audriaus Jokubausko draugas. Ministras kalboje džiaugėsi Lietuvoje gaminamų gėrimų skonių įvairove ir išskirtinumu bei iškilmingai priminė, kad nuo 2021 metų Lietuva oficialiai yra vyno gaminimo šalis. Tai reiškia, kad Lietuvos vyndariai, kaip ir kiti šalies ūkininkai, gali gauti išmokas bei investicijas.

Po jo kalbėjęs LR Seimo vicepirmininkas Vytautas Mitalas džiaugėsi būdamas „bendraminčių būryje“. „Tikrai Seimas balsavo vakar,“ – savo kalbą pradėjo viceministras reaguodamas į šių metų parodos šūkį „Balsuok už vyną“. Po minėtojo gegužės 9-osios balsavimo edukacinės informacijos apie alkoholinius gėrimus sklaida Lietuvoje nebebus laikoma reklama.

„Tai mažas žingsnelis visiems sveiko proto žmonėms, tačiau didelis žingsnis mūsų talibaniškų įstatymų valstybėje,“ – sakė jis ir sulaukė audringų parodos lankytojų ir dalyvių ovacijų.

Susirinkusiuosius sveikino ir pagrindinių vyno gamybos šalių ambasadų atstovai: Prancūzijos ambasadore Lietuvoje Alix Victoria Everard, Ispanijos ambasados ekonomikos ir komercijos atašė Pablas Casconas Salgadas, Portugalijos garbės konsulas Dalius Raškinis bei Italijos ambasadorius Emanuelis de Maigret.

Visi oficialūs atstovai buvo sužavėti Lietuvos vyno mėgėjų smalsumu ir parodos ilgaamžiškumu bei kvietė atvykti į jų šalis pratęsti pažinties su vyno kultūra ir vyndariais. Prancūzijos ambasadorė savo jautrioje kalboje kvietė į vyną žiūrėti kaip į meną: „Man garbė būti Prancūzijos atstove šioje parodoje. Vynas – tai ne vien gėrimas. Tai menas, istorija, žinios ir magija,“ – sakė ji.

Atkimšti tradicinio pirmojo parodos vyno butelio į sceną užlipo ir parodos iniciatorė, „Vyno klubo“ direktorė Rasa Starkus. „Kai pradėjome organizuoti šią parodą prieš 19 metų, nė pagalvoti negalėjome, kiek bus pakilimų ir nuosmukių, kiek turėsime lankytis posėdžiuose, ginti vyną… Todėl šiandien aš esu labai laiminga. Šiandien, rytoj balsuojam už vyną, šeštadienį balsus renkame Eurovizijoje, sekmadienį – prezidento rinkimai ir balsavimas dėl dvigubos pilietybės – balsuojam už mūsų visų laisvę ir laisvą pasirinkimą.“

Atidarymo kalbas užbaigė tradicinis pirmojo parodos butelio atkimšimas. Pirmą kartą parodos istorijoje tam buvo pasirinktas lietuviškas vynas. Jį iškilmingai atkimšo renginio organizatoriai Rasa ir Arūnas Starkai, Lietuvos žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas ir vyno gamintojai „Ilzenbergo dvaras“.

Anot A.Starkaus, toks pasirinkimas vainikuoja labai svarbius metus Lietuvos vyno industrijai. „Šiais metais Lietuva dar labiau įsitvirtino kaip vyno šalis. Pirmą kartą istorijoje Lietuva paminėta garsiajame Oksfordo vyno žinyne (angl. Oxford wine dictionary 5th edition), buvo sudarytas Lietuvos vyno turizmo žemėlapis, Žemės ūkio ministerija skelbia apie paramą Lietuvos vynuogininkams, net ir Seimas panaikino kai kuriuos suvaržymus skleidžiant informaciją apie gėrimų kultūrą ir istoriją,“ – komentavo A.Starkus, „Vyno klubo“ bendrasavininkis ir Lietuvos someljė mokyklos įkūrėjas.

Taip pat nuo scenos organizatoriai susirinkusiuosius kvietė balsuoti ir išrinkti, kada Lietuvoje galėtų būti švenčiama Nacionalinė vyno diena. Balsavimo rezultatus „Vyno dienos“ praneš kitą savaitę.

Apdovanoti geriausi Lietuvos vyndariai

Parodoje Lietuvos someljė asociacija įteikė medalius geriausiam lietuviško vyno ir midaus čempionato vynui, sidrui ir midui. Šiemet absoliučiai geriausiu čempionato gėrimu išrinktas vienintelis aukso medaliu įvertintas „Vilkentos“ midus iš Kidulių krašto su kadagių uogomis.

Geriausias vynuogių vynas – vyninės „Du žvirbliai“ sausas baltasis vynas iš vynuogių veislės ‘Soliaris‘.

Geriausias sidras – Dainiaus Matulevičiaus saldus „Riešės krašto sidras“ iš obuolių.

O vyninės „Roksala“ sausas rožinis putojantis vynas bei saldus „Miella Ammi“ desertinis svarainių vynas buvo pripažinti geriausiais vaisių, uogų ir augalų vynais. Visi jie buvo verti sidabro medalio.

Anot Lietuvos someljė asociacijos prezidento Armino Darasevičiaus, nuo 2010 m. vykstančiame čempionate kasmet daugėja vynuogių vynų. Šiemet vyndariai jų pateikė net 69, iš kurių 8 baltieji pelnė sidabro medalius, taigi buvo puikios kokybės.

Čempionato vertintojus – geriausius šalies someljė ir vyno ekspertus, džiugino ir midaus įvairovė – pirmą kartą varžybose iš 23 vertintų šios kategorijos gėrimų net 7 buvo sausi ir putojantys.

Vynai čempionate vertinami juos degustuojant aklai. Geriausi šalies someljė ir vyno ekspertai ragavo ir vertino gėrimus nematydami jų etikečių. Čempionatui gėrimus gali pateikti ne tik licencijuoti šalies vyndariai, bet ir vyną, midų, sidrą gaminantys savo reikmėms.

Programoje – degustacijos ir mėgėjams, ir profesionalams

Pirmosios „Vyno dienos“ Lietuvoje įvyko 2005-aisiais. Kitąmet jos bus jubiliejinės – švęs 20-metį. Parodos organizatorė Ernesta Palubinskienė komentavo, kad per tą laiką renginys nuolat augo. Dalyvių skaičius seniai perkopė šimtą. Tarp jų – didžiausi šalies vyno platintojai, nacionalinės užsienio vyno gamintojų asociacijos ir pavieniai alkoholinių gėrimų gamintojai. 2014-aisiais dėl vietos stokos teko iš Vilniaus centro persikelti į „Litexpo“.

Pernai parodoje apsilankė per 5000 lankytojų, kurių didžiąją dalį sudarė mėgėjai, į parodą atvykstantys praplėsti savo žinių ir gerai praleisti laiko. Todėl renginio programoje – apstu edukacinių degustacijų.

„Nors atidarymas ir parodos pradžia, paprastai sunkiausia mums, organizatoriams, jau praėjo, daugiausia žmonių į parodą plūsteli šeštadienį. Todėl šeštadienio programoje – tikrai labai ypatingos degustacijos,“ – sakė E.Palubinskienė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau