- „The New York Times“: geriausios 2016 metų knygos
- „The Washington Post“: geriausios 2016 metų knygos
- „Amazon“: geriausios 2016 metų knygos
„Šiais metais perkamiausių knygų sąrašas atskleidžia „Amazon“ skaitytojų skonių įvairovę – nuo fantastikos iki memuarų“, – sako kompanijos vyresnysis knygų redaktorius Chrisas Schluepas, kurį cituoja „The Independent“.
Pasak jo, naujausia J.K.Rowling knyga apie Harį Poterį neatsitiktinai tapo ir perkamiausia – ji buvo ir laukiamiausia. „Hario Poterio galia jaučiama tarp įvairių amžiaus kategorijų skaitytojų. Hogvartso jiems vis dar maža“, – teigia „Amazon“ vyresnysis knygų redaktorius.
Kol kas iš šio sąrašo knygų į lietuvių kalbą išverstus kūrinius galime skaičiuoti ant vienos rankos pirštų. Tačiau jame yra tokių knygų, dėl kurių išvertimo į lietuvių kalbą nereikėtų abejoti.
Susipažinkite – dvidešimt perkamiausių 2016 metų „Amazon“ knygų.
1. „Haris Poteris ir prakeiktas vaikas“
Daug diskusijų pasaulyje sulaukusi naujausia J.K.Rowling knyga apie Harį Poterį tapo perkamiausia „Amazon“ metų knyga. Kodėl literatūros pasaulis apie ją tiek daug diskutavo? Bene didžiausias klausimas buvo visiškai paprastas – ar šį kūrinį galima vadinti knyga? Pagrindo tuo suabejoti yra priežasčių, mat išties ši knyga tai yra spektaklio vaidinimo scenarijus, kuris sulaukė daug dėmesio ne tik Didžiojoje Britanijoje, bet ir visame pasaulyje.
Knygoje pasakojama apie Harį Poterį, kuomet jis yra jau suaugęs vyras. Skaitytoją kūrinys verčia pamiršti burtų mokyklą ir persikelti dvidešimtmetį į ateitį – kaip tame laikmetyje gyvena ir kuo užsiima pasaulį pakerėjęs mažasis burtininkas? Tik šį kartą jis jau ne vaikas, o brandus vyras.
Gera žinia Lietuvos skaitytojams – greitu metu ši knyga bus išleista ir mūsų šalyje.
2. „Įkvėpti tylą“
Paulo Kalanithi autobiografija, kurios jis nespėjo pabaigti. Knyga išleista jau po jo mirties. Tai pasakojimas apie jauną neurochirurgą, susirgusį vėžiu. Tuomet jam buvo 36-eri, jis buvo sėkmingai vedęs, susilaukęs vaiko. Išgirdęs mirtiną diagnozę P.Kalanithi ieškojo atsakymo į daug ką kankinantį klausimą – dėl ko verta gyventi? Savo mintis jis sudėjo į knygą. Beje, ji išleista ir lietuvių kalba.
„The Washington Post“ ir „The New York Times“ šią knygą mini kaip vieną geriausių šiais metais išleistų kūrinių, kuris „The New York Times“ bestselerių sąraše praleido beveik metus laiko.
3. „The Whistler“
Amerikiečių rašytojas Johnas Grishamas labiausiai žinomas dėl savo romanų teisine tematika. Autorius jau įrodė, kad net ir tokios tematikos trileriai gali būti bestseleriai – jo kūriniai išversti į 42 užsienio kalbas. Šis jo romanas yra ne išimtis.
Kūrinyje pasakojama apie slaptą teisėjų darbą. Kaip rašoma knygos anotacijoje, mes dažnai pasitikime teisėjais ir tikime, kad jie yra sąžiningi, o jų nešališkumas ir principingumas yra visos teismų sistemos pamatas. Tačiau kas nutinka tuomet, jei teisėjai pažeidinėja įstatymus, ima kyšius? Jei jie yra sudarę didelį tinklą, kurį persmelkusi korupcija ir asmeniniai ryšiai?
Būtent apie tokią situaciją kūrinyje pasakoja J.Grishamas.
4. „The Last Mile“
2015 metais Davidas Baldaccis kūrinyje „Memory Man“ pristatė neeilinį literatūrinį personažą – detektyvą, kuris negali nieko pamiršti. Tai buvo Amos Deckeris. Šiais metais išleistame kūrinyje „The Last Mile“ grįžta šis skaitytojų pamėgtas personažas.
Kūrinyje pasakojama apie žudiką Melviną Marsą, kuris, skaičiuodamas paskutines gyvenimo dienas, laukia, kuomet jam bus įvykdyta mirties bausmė. Melvinas kaltinamas prieš dvidešimt metų įvykdytu savo tėvų nužudymu. Tačiau artėjant egzekucijai atsiranda žmogus, kuris dėl šios žmogžudystės prisiima atsakomybę. Detektyvui Amos Deckeriui kyla įtarimas – kodėl kažkas nori išgelbėti Melviną nuo mirties? Kodėl neva tikrasis kaltininkas atsirado tik dabar?
Amo Deckeris baiminasi, kad mirties bausme dabar gali būti nubaustas nekaltas žmogus. Tad detetyvas privalo pasitelkti visus savo intelektinius sugebėjimus, kad išsiaiškintų tiesą.
5. „Killing the Rising Sun: How America Vanquished World War II Japan“
Tai istorinė Billo O'Reilly ir Martino Dugaro knyga, pasakojanti apie Antrąjį pasaulinį karą, JAV ir Japonijos konfrontaciją. Kaip skelbiama knygos anotacijoje, tai kūrinys, kuris atskleis Antrojo pasaulinio karo pabaigos detales taip išsamiai, kaip dar niekas nėra to padaręs.
Reikėtų priminti, kad ši bestselerių autorių Billo O'Reilly ir Martino Dugaro knyga yra naujausia knygų serijos „Killing“ dalis. Šioje populiarioje knygų sagoje jau buvo nagrinėjamos tokios istorinės asmenybės kaip Abrahamas Lincolnas, Johnas F.Kennedy, Ronaldas Reaganas ar Jėzus Kristus.
6. „Hillbilly Elegy: A Memoir of a Family and Culture in Crisis“
Romanas, kuris pateko ir tarp geriausių šių metų „Amazon“ knygų. J.D.Vance'as bestseleryje pasakoja savo gyvenimo istoriją. Jos epicentre – gyvenimo kasdienybė vadinamojoje darbininkų klasėje. Autorius knygoje kalba apie tai, ką reiškia gimti šios klasės šeimoje ir siekti savo svajonių, kuomet jau visam laikui esi pakrikštytas būtų „žemesniu“.
Apie šį amerikiečių sluoksnį nėra kalbama daug, tad J.D.Vance'o knyga puikiai atskleidžia, kokiomis nuotaikomis gyveno ir vis dar tebegyvena vargingiausieji.
„The New York Times“ šią knygą įtraukė tarp tų kūrinių, kuriuos perskaičius gali tapti aiškiau, kodėl JAV prezidentu per pastaruosius rinkimus buvo išrinktas Donaldas Trumpas. Tai knyga, padedanti geriau suprasti amerikiečių visuomenę. Panašių „New York Times“ knygų rekomendacijas galite skaityti čia.
7. „Truly Madly Guilty“
Šeši atsakingi suaugusieji, trys mieli vaikai, vienas mažas šuo ir įprastas savaitgalis. Kas gali įvykti netikėto? Būtent į tokį scenarijų skaitytoją knygoje įmeta rašytoja Liane Moriarty.
Knygoje autorė paliečia, rodos, žmogaus asmeninio gyvenimo pagrindinius aspektus: santuoką, seksą, tėvystę ir draugystę. Ji parodo, koks santykiuose yra stiprus kaltės jausmas, galintis griauti ir pačius tvirčiausius santykius. Šiame romane skaitytojas per kūrinio personažus galės įsijautęs literatūrinių žmonių akimis pažvelgti į savo kasdienybę – ar pas jus nėra trikdžių santykiuose?
8. „Night School: A Jack Reacher Novel“
Po vienuolikos iš eilės išleistų pasaulinių bestselerių rašytojas Lee Childas pristato dar vieną istoriją apie garsųjį personažą – buvusį kariškį Jacką Reacherį. Kaip pažymi „The New York Times“, šis autoriaus kūrinys sukelia tikrą skaitymo priklausomybę.
„The Washington Post“ teigia, kad šis rašytojo sukurtas personažas yra vienas originaliausių literatūrinių herojų. Beje, jis pažįstamas ir kino gerbėjams – 2012 metais pagal L.Childo romaną „One Shot“ buvo sukurtas kino filmas „Jack Reacher“, kuriame pagrindinį vaidmenį atliko Tomas Cruise'as.
9. „The Black Widow“
Bestselerių autorius Danielis Silva šiemet pristatė dar vieną kūrinį, kuris be didelio vargo pateko į „The New York Times“ bestselerių sąrašą. Kaip kūrinį „The Black Widow“ ir jo autorių apibūdino „Publishers Weekly“, D.Silva dar kartą įrodė, kad gali rašyti, rodos, jau girdėtą istoriją ir žinomą žanrą, tačiau viską prikelti naujam gyvenimui.
Autorius knygoje leidžiasi į šnipų istoriją: garsusis šnipas ir slaptasis agentas Gabrielis Allonas yra tikras profesionalas, kuris turi tapti Izraelio slaptosios tarnybos vadovu. Tačiau per vakarėlį, kuris yra surengtas jo paaukštinimo garbei, jis gauna dar vieną užduotį – Prancūzijos vyriausybė nori, kad Gabrielis surastų ir eliminuotų „Islamo valstybės“ teroristą, surengusį išpuolį Paryžiuje, nes baiminamasis, kad šis žmogus gali planuoti naujas atakas.
Tai trileris, kuris laikomas labai savalaikiu – būtent nuo „Islamo valstybės“ teroristų rankų pastaruoju metu žūsta daug nekaltų žmonių.
10. „Diary of a Wimpy Kid: Double Down“
Paauglių literatūros naujienas sekantiems skaitytojams nereikia pristatinėti Jeffo Kinney ir jo kuriamos serijos „Nevykėlio dienoraštis“. Ši knygų saga pradėta leisti 2007 metais, o šiemet tarp perkamiausių „Amazon“ knygų pateko jau vienuolikta dalis „Diary of a Wimpy Kid: Double Down“.
Šiuose satyriškuose pasakojimuose, kurie persmelkti realistiškomis situacijomis, kalbama apie moksleivį Gregą, jo kasdienius nuotykius ir rūpesčius. Tai kūriniai, padedantys lengviau suprasti, su kuo kiekvieną dieną priversti susidurti paaugliai – nuo iškilusių klausimų iki kurioziškų nutikimų.
Iki šiol visos „Nevykėlio dienoraščio“ serijos dalys būdavo verčiamos į lietuvių kalbą ir susilaukdavo sėkmės. Lietuvos skaitytojams belieka laukti naujausios J.Kinney knygos vertimo.
11. „The 15th Affair: The New Women's Murder Club Novel“
Štai ir Jamesas Pattersonas, kurį „Forbes“ įvardija daugiausia pastaraisiais metais uždirbančiu rašytoju. Plačiau apie jo kūrybą ir darbo procesus galite skaityti paspaudę čia.
Tai romanas apie detektyvę Lindsay Boxer: viešbutyje randami keli negyvi žmonės – paslaptingas vyras, su savimi turėjęs suklastotus dokumentus, jauna pora, kuri galbūt sekė vyriškį. Ar šios žmogžudystės susijusios? O jei taip, kodėl vyras buvo sekamas?
Sekantieji J.Pattersono kūrybą žino, kad jo knygos paprastai yra greitai skaitomos, mat pasižymi neįmantriu turiniu. O stebėtis, kad šis autorius yra šiame sąraše, nereikia. Labiau stebina tai, kad „Amazon“ perkamiausių knygų sąraše yra tik viena jo knyga, mat jį itin mėgsta JAV skaitytojai.
12 „Before the Fall“
Romanas, patekęs tarp geriausių pirmojo metų pusmečio „Amazon“ knygų, tarp geriausių metų knygų, o dabar įsitaisė ir perkamiausių sąrašo dvyliktoje vietoje. „The New York Times“ bestselerį parašė amerikiečių prodiuseris, scenaristas ir knygų autorius Noahas Hawley.
Knygoje pasakojama tragiška istorija: privačiu skrydžiu vienuolika keleivių vyksta į Niujorką, tačiau jų lėktuvui kažkas nutinka ir jis sudūžta. Lieka gyvi tik du keleiviai. Išgyvenusieji – neeiliniai personažai. Tai dailininkas ir turtingo žiniasklaidos magnato sūnus, kuriam ketveri. Vienintelis kelias jiems išgyventi – sutelkti savo jėgas.
Kūrinyje atskleidžiama ne tik išgyvenimo drama. Šis romanas pasakoja apie tai, kaip likimas ir žmogaus prigimtis daro didelę įtaką kasdieniams sprendimams.
13. „Fool Me Once“
Rašytojas Harlanas Cobenas – aštuonių iš eilės „The New York Times“ bestselerių autorius. Naujausias jo trileris nesiskiria nuo ankstesnių knygų – tas pats stilius ir kvapą gniaužianti istorija, kuri prikausto skaitytoją prie knygos. O kad šis autorius yra sėkmingas, įrodo skaičiai: H.Cobeno knygos išverstos yra daugiau nei 40 kalbų, o ne vienoje šalyje jo knygos karaliavo bestselerių sąrašuose.
Knygoje pasakojama istorija apie buvusią pilotę Mayą, kuri vieną dieną darbe stebėdama namuose įtaisytas vaizdo kameras pamato, kaip jos dviejų metų amžiaus dukra žaidžiu su vyru Joe. Rodos, tai nieko nestebinantis vaizdas, tačiau Mayos vyras Joe buvo žiauriai nužudytas prieš dvi savaites. Mayos viduje kyla klausimas – ar galima tikėti viskuo, ką matome? Moteris pradeda aiškintis tiesą.
Kaip teigiama knygos anotacijoje, „jūs manote, kad žinote tiesą, tačiau tiesa yra ta, kad jūs nieko nežinote“. Su tokiu skambiu šūkiu pažymėta knyga žada tikrą trilerį.
14. „Crisis of Character“
Intriguojanti knyga, kuri galbūt kai kuriems JAV rinkėjams turėjo poveikį per šalies prezidento rinkimus. Šioje knygoje pasakojama apie buvusios pirmosios šalies ponios Hillary Clinton charekterį, jos vyro Billo Clintono elgesį Baltuosiuose rūmuose ir namuose, kuomet politinės aistros likdavo už durų.
Kuo ši knyga yra ypatinga? Ją parašė Gary J.Byrne, kuris dirbo slaptojoje tarnyboje ir saugojo tuometinį JAV prezidentą B.Clintoną ir jo šeimą. Knygos autorius dalijasi savo žvilgsniu į vieną įdomiausių ir įtakingiausių JAV šeimų – kokie jie yra iš tikrųjų? Į tokį klausimą ir bando atsakyti G.J.Byrne šioje knygoje, kuri yra „The New York Times“ bestseleris.
Smalsumą dar labiau kursto faktas, kad dėl JAV prezidento posto kovojusi H.Clinton buvo priversta nusileisti milijardieriui Donaldui Trumpui.
15. „The Wrong Side of Goodbye“
Nenuspėjamas ir jaudinantis trileris, kuris rodo, kad rašytojas Michaelas Connelly nuosekliai tobulėja ir nenustoja stebinti savo sugebėjimais. Tai romano „The Wrong Side of Goodbye“ autorius.
Trileryje pasakojama apie privatų detektyvą Harry Boschą, kuris vengia reklamuoti savo paslaugas, neturi biuro darbui, bet yra kruopštus, o už jį kalba jo patirtis. H.Boscho laukia nauja kvapą gniaužianti užduotis.
Kūrinys pateko tarp „The New York Times“ bestselerių, o „The Wasghington Post“ jį įtraukė tarp įsimintiniausių 2016 metų knygų.
16. „The Magnolia Story“
Tai knyga apie populiaraus HGTV televizijoje rodomo šou „Fixer Upper“ kūrėjus Chipą ir Joanną Gainesus. Pora savo kuriamo šou metu dalijasi namų interjero idėjomis, rekonstruoja namus ir žiūrovams siūlo pažvelgti į būsto dizainą kitu kampu.
Knygoje „The Magnolia Story“ pasakojama apie Chipo ir Joannos santykius – kokie jie yra tikrame gyvenime, kokia jų kasdienybė, kaip jie susipažino? Galiausiai, tai knyga apie populiaraus projekto kūrimo užkulisius ir gyvenimo išjungus televizijos kameras bei šviesas.
Tai savotiška biografija, kurią skaityti, rodos, bus įdomiausia tiems, kurie žino daugiau apie „Fixer Upper“ projektą.
17. „The Nest“
Debiutinėje knygoje Cynthia D'Aprix Sweeney pasakoja apie Plumbų šeimą, kurią sukrečia aibė likimo siųstų išbandymų. Tai knyga apie gyvenimą ir šeimos stiprybę, draugystę, ambicijas ir svajones. Kartu ir apie tai, kaip pinigai gali sugriauti visus šiuos dalykus, tačiau didelėmis pastangomis viską vėl galima atkurti.
Turbūt nereikia sakyti, kad šioje knygos tarp daugelio personažų tikrai rasite tokių, kokius pažįstate ir realiame gyvenime. Beje, ši istorija pateko ir tarp geriausių „Amazon“ metų knygų.
18. „One With You: A Crossfire Novel“ („Paskęsk manyje“)
Autorė Sylia Day yra puikiai žinoma ir Lietuvos skaitytojams. Tai rašytoja, kuri metė iššūkį pačiai EL James ir garsiajai erotinių knygų serijai „50 pilkų atspalvių“. Jos knygų saga „Crossfire“ jau išleista į daugiau nei 40 kalbų ir išleista daugiau nei 20 šalių.
„One With You: A Crossfire Novel“ yra penkta ir paskutinė šios serijos dalis, kuri yra patekusi į „The New York Times“ ir „USA Today“ bestselerių sąrašus.
Tiesa, šios serijos knygos nėra atsitiktinai lyginamos su „50 pilkų atspalvių“ – EL James pradėjo erotinės literatūros atgimimą, o S.Day sukūrė antrą šios literatūros populiarumo bangą. Knyga yra išversta į lietuvių kalbą.
19. „The Obsession“
„Publishers Weekly“ rašytoją Norą Roberts vadina romantikos karaliene. Naujausias jos romanas „The Obsession“ nuo romantikos taip pat neatsiejamas.
Kūrinyje pasakojama apie praeityje patirtų psichologinių traumų kamuojamą Naomi Bowes. Nors mergina dabar yra talentinga ir sėkminga fotografė, tačiau ją persekioja praeitis – būdama jauna ji rado slaptą rūsį, kuriame jos tėvas laikė ir prievartavo vieną iš savo aukų. Tuomet Naomi su motina įdavė policijai savo tėvą, tačiau dar vaikystėje patirtas psichologinis spaudimas išliko iki šių dienų, kuomet Naomi ieško romantiškų santykių ir ramaus gyvenimo, kuris padėtų jai pamiršti tai, kas įvyko vaikystėje.
20. „Everything We Keep“
Kerry Londsdale debiutinis romanas, tapęs ne tik „Amazon“, bet ir „The Wall Street Journal“ bestseleriu. Knygoje skaitytojas susiduria ne tik su romantiška istorija, bet kartu su istorijos personažais išgyvena, kas yra praradimas, išsiskyrimas, neviltis, laimė, meilė.
Romane pasakojama apie sėkmingą ir laimingą merginą, kuri ruošiasi ištekėti už savo vaikystės meilės, jaučiasi laiminga ir mylima. Visgi po nelaimingo atsitikimo vestuvių džiaugsmą keičia laidotuvės, kuriose herojė priversta amžiams atsisveikinti su savo sužadėtiniu.
Koks bus jos gyvenimas dabar? Kaip išgyventi, rodos, neįmanomą išgyventi tuštumą?