Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

JAV aviacija „bombarduos“ dangų plazminiais užtaisais

JAV karinės oro pajėgos planuoja aukštuosiuose atmosferos sluoksniuose sprogdinti plazmines bombas. Jiems padės mikropalydovų armija.
NSO primenantis JAV bombonešis „B-2 Spirit“
NSO primenantis JAV bombonešis „B-2 Spirit“ / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

Tokia „dangaus ataka“ rengiama siekiant pagerinti radijo ryšio veikimą dideliais atstumais, praneša „New Scientist“.

Yra žinoma, kad radijo signalus naktį galima priimti žymiai didesniu nuotoliu, nei dieną. Tačiau šiek tik pakeitus jonosferą, galima padidinti krūvį turinčių dalelių tankį, kuris, kaip nustatė mokslininkai, naktį padidėja savaime. Tokiu būdu efektyviau atspindimas signalas.

Manipuliacijos su jonosfera jau ne kartą buvo atliktos – tarkime karinės programos HAARP (High Frequency Active Auroral Research Program in Alaska) rėmuose. Aliaskoje antenos „bombarduoja“ jonosferą elektromagnetiniais spinduliais, sukurdamos radijo bangas atspindinčią plazmą.

NASA iliustr./HAARP programos antenos Aliaskoje
NASA iliustr./HAARP programos antenos Aliaskoje

Panaudos mažyčius palydovus

JAV karinės oro pajėgos jonosferą planuoja „bombarduoti“ žymiai efektyviau – mažyčių palydovų CubeSat pagalba. Jie nugabens jonizuojančias dujas į reikiamą sluoksnį.

Šis projektas leis ne tik pailginti radijo signalų veikimo nuotolį, bet ir sumažinti Saulės vėjo neigiamą poveikį GPS sistemoms. Taip pat leis blokuoti ryšį tarp priešininkų palydovų.

NASA iliustr./CubeSat palydovai
NASA iliustr./CubeSat palydovai

Tačiau prieš tai reikia išspręsti dvi problemas: kaip sukonstruoti plazmos generatorius, telpančius į 10 cm kraštinės kubą. Ir kaip tiksliai apskaičiuoti plazmos išsiliejimo vietą bei plotą.

Karinės oro pajėgos jau sudarė sutartis su keliomis mokslininkų grupėmis. Pirmoji bandys įkaitinti metalo gabalą iki išgarinimo. Jo reakcijos su atmosferos deguonimi metu gaminsis plazma.

Antra grupė planuoja kaitinti metalą, sprogdindama nedidelę bombą: sprogimo metu turėtų susiformuoti skirtingo dydžio plazmos debesys.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos