„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Ukrainos ambasadorius JAV Oleksandras Mocykas: „Šiame kare nesame pirmaujanti pusė“

Ukrainos ambasadorius Jungtinėse Amerikos Valstijose Oleksandras Mocykas interviu „Foreign Policy“ pareiškė, kad be paramos iš Vakarų Ukrainos kariuomenė nėra pajėgi apsiginti nuo Rusijos.
Ukrainos kariuomenė Rytų Ukrainoje
Ukrainos kariuomenė Rytų Ukrainoje / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Trečiadienį po JAV viceprezidento Joe Bidenas pokalbio su Ukrainos prezidentu Petro Porošenka, Baltieji rūmai pranešė apie naują programą, per kurią amerikiečių instruktorių bus mokomi 750 Ukrainos karių.

Ukrainos ambasadoriaus O.Mocyko teigimu, ši parama labai svarbi, nes Ukrainos kariuomenė nuo pat Šaltojo karo laikų iki dabar buvo visiškai apleista.

„Net ir dabar, mes vis dar esame toli gražu ne pirmaujanti kovojanti jėga“, – pripažino ambasadorius.

Tam, kad laimėtume taiką, mums būtina turėti gynybinių ginklų, – sako O.Motsykas.

Jo teigimu, Vašingtonas ir jo partneriai galėtų liautis diskutavę dėl karinės pagalbos Ukrainos ir pagaliau pradėti ją teikti. Tik moderni ginkluotė Ukrainos karių rankose, pasak jo, pagaliau atgrasytų separatistus nuo konflikto eskalavimo.

„Tam, kad laimėtume taiką, mums būtina turėti gynybinių ginklų“, – sakė O.Mocykas.

Baiminasi konfliktą paaštrinti

Tačiau ukrainiečių viltys sulaukti pagalbos varganos. Vokietijos pareigūnai vis įspėja, kad karinė pagalba Ukrainai gali paskatinti Rusiją pulti dar aktyviau. Antradienį JAV pajėgų vadas Europoje Benas Hodgesas taip pat prabilo apie pavojus, kurie gali kilti tiekiant ginkluotę Ukrainai.

„Ginklų tiekimas – tai ne strategija. Yra daug tokį žingsnį pateisinančių argumentų, kad taip išaugtų Rusijos dalyvavimo konflikte kaštai. Tai svarus argumentas. Tačiau pripažinti, kad tai geras argumentas dar nereiškia, kad tikrai turime taikyti tokią politiką“, – sakė jis.

Ginklų tiekimui prieštaraujantys JAV politikai pažymi, kad net ir gaudama ginklų Ukrainos kariuomenė vis tiek liks tokia pat menkai pasirengusi, maža ir pažeidžiama Rusijos infiltruojamų saugumiečių. Ši problema Ukrainos karinėse pajėgose buvo aktuali nuo pat 1991 m. iki dabar.

Kariuomenė tebėra per silpna

Žlugus Sovietų Sąjungai, Ukrainos kariuomenėje buvo apie 700 tūkst. karių. 1996 m. karių skaičius jau buvo sumenkęs daugiau nei perpus – iki 300 tūkst. karių. Pernai vasarį Ukrainos kariuomenėje buvo likę vos 150 tūkst. karių ir tik 5 tūkst. iš jų buvo iš tikrųjų parengti karui.

Per pastaruosius metus buvo bandoma kariuomenę, kiek tik tai buvo įmanoma, sustiprinti, tačiau ir šiandien ji dar yra per silpna, kad taptų pirmaujančia konflikto puse.

Be šių savanorių, kurie kovėsi priešakyje, didžiausiuose konfliktuose, Ukraina būtų buvusi kur kas liūdnesnėje situacijoje. Savanorių entuziazmas suteikė mums laiko pertvarkyti kariuomenę, – pripažįsta O.Motsykas.

Šių metų vasarį Kijevas pranešė, kad karinėse pajėgose yra 200 tūkst. karių, o dar 40 tūkst. jaunuolių  ketinama pašaukti į tarnybą ir 10,5 tūkst. vyrų priimti į profesanaliąją kariuomenę  šiemet.  Į gynybos pajėgas pernai buvo įtraukti ir savanorių būriai, kurie dažniausiai stodavo į priešakines linijas ir patirdavo didžiausius nuostolius.

„Be šių savanorių, kurie kovėsi priešakyje, didžiausiuose konfliktuose, Ukraina būtų buvusi kur kas liūdnesnėje situacijoje. Savanorių entuziazmas suteikė mums laiko pertvarkyti kariuomenę“, – pripažino O.Mocykas.

Šiandien kiekviena karo diena Ukrainai kainuoja 5 mln. dolerių. Gynybai skiriamą biudžetą per šiuos metus ketinama padidinti iki 5,5 mlrd. dolerių, nors dar pernai jis siekė vos 1,8 mlrd. dolerių. Ir net dvigubai padidintos Ukrainos išlaidos gynybai nė iš tolo neprilygs Rusijos gynybos biudžetui, kuris siekia apie 100 mlrd. dolerių. Be to, karui skiriamos lėšos lėtins Ukrainos pertvarkas visose kitose gyvenimo srityse.

„Mes bandome reformuoti savo valstybė, tačiau karas reikalauja didžiulių finansinių resursų“, – apgailestavo Ukrainos ambasadorius JAV.

Korupcija veši ir kariuomenėje

Be to, šalyje gaji korupcija neapleidžia ir kariuomenės ir išlieka viena pagrindinių Ukrainos karinių pajėgų problemų.

2014 m. rugpjūtį dėl korupcijos P.Porošenka turėjo atleisti du Gynybos ministerijos pirkimų departameto vadovus. Spalį buvo pradėta byla įtariant, kad buvę šios ministerijos pareigūnai už 5,6 mln. dolerių nupirko daugiau nei 17 tūkst. per prastos kokybės neperšaunamų liemenių. Daug jas dėvėjusių karių žuvo, nes liemenės iš tikrųjų nebuvo neperšaunamos.

„Labiausiai dabar mums reikia priešlėktuvinės ir prieštankinės ginkluotės“, – teigia O.Mocykas.

Kartu jis pripažįsta, kad vien ginklai visų problemų neišspręs ir dėkodamas, kad Vakarai jau dabar į Ukrainą siunčia instruktorius, prašo šios srities taip pat neapleisti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs