„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Amžinybėn menininką išlydėjo melu: internautai suskubo dėl mirties apkaltinti skiepus

Skiepų priešininkai vėl naudojasi kitų žmonių skausmu – ankstyvą jauno menininko mirtį sieja su vakcinomis nuo COVID-19. Tai paneigė jo kolegos. Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) nėra nustačiusi nė vieno atvejo, kad kažkieno gyvybė būtų užgesusi būtent dėl šių skiepų.
Skiepijimo akimirka
Skiepijimas / Arno Strumilos / 15min nuotr.

Nuotrauką rado archyvuose

Prieš savaitę Lietuvos meno pasaulis neteko iš Šiaulių kilusio Andriaus Grigalaičio. Vos po poros dienų, liepos 3-iąją, jam būtų sukakę 42-eji.

Dar kitą dieną, kai artimieji ir bičiuliai rinkosi į laidojimo namus Vilniuje atsisveikinti su velioniu, viena „Facebook“ vartotoja pasinaudojo proga išreikšti neigiamą nuomonę apie vakcinas.

Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Menininko mirtis su skiepais susieta be jokio pagrindo
Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Menininko mirtis su skiepais susieta be jokio pagrindo

„Tai niekas iš valdžios taip ir neprisiims atsakomybės už va tokį tylų tautos genocidą? – retoriškai klausė ji. – Juk kasdien „netikėtai miršta“ tie, kuriuos privertė, kuriems išplovė smegenis, kuriuos užzombino, kuriuos prigąsdino, o svarbiausia, kuriems MELAVO, manipuliuojant tauriomis „laisvės“, „atsakomybės už kitus“, „visuomenės labui“ ir kt. sąvokomis…“

Savo žodžius ji iliustravo LRT portalo straipsnio apie vyro mirtį ekrano nuotrauka ir jo atvaizdu su vadinamuoju rėmeliu, kuriame parašyta „Skiepas. Už laisvę kultūrai“.

Tokį portretą tikrai galima rasti A.Grigalaičio paskyroje „Facebook“ – tai yra jo profilio nuotrauka, padaryta 2013-aisiais ar dar anksčiau.

Taip pat skaitykite: Skiepų priešininkai neužtruko: Gintaro Zdebskio mirtį susiejo su COVID-19 vakcinomis

2021 m. rugpjūčio 11 d. ant šios fotografijos menininkas uždėjo vadinamąjį rėmelį su fraze, kuria išreikštas pritarimas skiepijimuisi (kaip galima suprasti iš to meto konteksto, nuo COVID-19).

Net nerašė, kad skiepijosi

Šį rėmelį pasiūlė Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras (LNOBT). Gera savaite anksčiau (rugpjūčio 2 d.) teatro tinklalapyje buvo paskelbta nuoroda, kur norintieji gali rasti rėmelį.

„Padarėme daug, kad netikėtai pasaulį užklupusi liga (COVID-19) nebeplistų teatre bei mūsų šalyje. Dabar labai svarbu, jog bendromis pastangomis primintume savo kolegoms, artimiesiems, draugams, kaimynams skiepijimosi svarbą.

Taigi kviečiame visus, palaikančius siekį sugrįžti prie įprasto kultūrinio gyvenimo, pažymėti savo („Facebook“) profilio nuotrauką rėmeliu „Skiepas už laisvę kultūrai“, – ragino LNOBT.

Galima suprasti, kad į kvietimą sureagavęs A.Grigalaitis pritarė skiepijimuisi nuo koronaviruso, bet iš šios nuotraukos neįmanoma suprasti, ar jis pats vakcinavosi.

Šios detalės siejimas su mirtimi yra ne tik nepagarbus mirusiojo bei jo artimųjų atžvilgiu, bet ir netikslus.

Galų gale net jei tokia prielaida būtų teisinga, taip greitai to patvirtinti nebūtų įmanoma. Mat kiekvienas galimo skiepų poveikio atvejis vertinamas individualiai, aiškinamasi, ar tikrai yra priežastinis ryšys. Be to, nepageidaujami šalutiniai poveikiai į vakcinas paprastai pasireiškia netrukus po pasiskiepijimo, ne praėjus porai metų.

Taip pat skaitykite: Manipuliuoja mirčių skaičiais: ar tikrai COVID-19 vakcinos pražudė 17 mln. žmonių?

VVKT, kuri registruoja nepageidaujamas reakcijas (įskaitas ir mirtis) į medikamentus, atstovės spaudai Aistės Tautvydienės žodžiais, vien skiepo ir mirties fakto nepakaktų sąsajai pagrįsti.

Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Aistė Tautvydienė
Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr./Aistė Tautvydienė

„Per visą vakcinacijos laikotarpį esame gavę 35 pranešimus apie žmonių mirtis po pasiskiepijimo COVID-19 vakcinomis, tačiau nė vienu atveju priežastinis ryšys tarp vakcinos ir mirties nebuvo nustatytas“, – portalui 15min anksčiau yra sakiusi ji, o pirmadienį nurodė, kad statistika nepasikeitė.

Mirties priežastis kita

Juoba kad patys menininko kolegos nurodė mirties priežastį.

„LDS (Lietuvos dailininkų sąjungos – red. past.) Šiaulių skyrius prašo nekurti pasakų ir patikslina: Netikėtai netekome kolegos, nes jis atvykęs prie ežero plaukiojo su irklente ir negrįžo... Buvo surastas ežero dugne“, – buvo pakomentuota po cituotu „Facebook“ vartotojos įrašu.

A.Grigalaičio biografijoje rašoma, kad 2010 m. jis Šiaulių universitete baigė Audiovizualinio meno bakalauro studijas, o 2014 m. Kauno Vytauto Didžiojo universitete – Kūrybinių industrijų studijų programą.

Jo kūrybinė veikla jungė komunikacijos, fotografijos ir videomeno sritis. Savo darbuose jis analizavo izoliacijos, nežinojimo ir vienatvės aspektus.

Taip pat skaitykite: Netektis: staiga mirė perspektyvus Lietuvos menininkas

Nuo 2007 m. menininkas dalyvavo įvairiose grupinėse parodose, surengė keletą personalinių parodų. 2011 m. jis buvo įvertintas Šiaulių miesto savivaldybės jaunojo menininko stipendija, 2012 m. – Kultūros ministerijos premija už geriausiai parengtus ir įgyvendintus vaikų ir jaunimo kultūrinės edukacijos projektus.

2020 m. A.Grigalaičio fotografijų ciklas. „Migla. Kiti pasauliai“ pateko į konkurso „Sony World Photography Awards“ shortlist (trumpąjį sąrašą, kitaip tariant, tarp finalininkų) kraštovaizdžio kategorijoje.

Nuo 2021 m. A.Grigalaitis buvo Lietuvos dailininkų sąjungos narys, pastaruoju metu gyveno ir kūrė Vilniuje.

15min verdiktas: melas. A.Grigalaičio gyvybę nusinešė ne vakcinos, iš paviešintos jo nuotraukos net negalima daryti išvados, kad jis buvo pasiskiepijęs. Vaistų kontrolės tarnyba teigia, kad iki šiol nebuvo patvirtinta nė viena mirtis nuo COVID-19 vakcinų.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, ja siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau