2016 06 17

Buvęs atominis miestas Visaginas laukia jo ateitį lemsiančių sprendimų Vilniuje

Lietuvos pakraštyje esantis Visaginas dar tik sprendžia, kokia ateitis laukia jauniausio mūsų šalies miesto. Tiksliau – laukia, kol Vilnius apsispręs ir pasirinks, nori ar nenori Lietuva išlikti atominė valstybė. Šiuo metu Visagine vis dar aiškiai juntama tų laikų, kai veikė Ignalinos atominė elektrinė (AE), nostalgija. Bent jau tokiomis emocijos persunktos miesto vadovų kalbos.
Visi visaginiečiai gyvena daugiabučiuose, mieste tėra tik vienas privatus namas.
Visaginas / A.Cibienės nuotr.

Visagino merė Dalia Štraupaitė konferencijoje „Visaginas po Ignalinos AE uždarymo: augti negalima sustoti“ buvo emocinga: jos teigimu, AE uždarymas buvo klaida, o dabar būtina dėti visas pastangas, kad Lietuva išliktų atominė valstybė, vadinasi, reikėtų pradėti naujos atominės elektrinės statybas. „Tuomet ir požiūris į Visaginą būtų visiškai kitoks“, – įsitikinusi merė.

Skaičiuoja emigrantus ir uždarytus darželius

Buvęs ilgametis Ignalinos AE direktorius, neseniai tapęs Visuomeninės tarybos ekologijos ir energetikos klausimais vadovu Viktoras Ševaldinas antrina D.Štraupaitei – uždaryti atominę elektrinę buvusi klaida, tiek Lietuvos, tiek visos Europos Sąjungos. Esą jei nebūtume uždarę, šiandien nereikėtų rūpintis galimomis nelaimėmis Baltarusijos Astravo atominėje jėgainėje – pastaroji paprasčiausiai net nebūtų pradėta statyti.

Anot V.Ševaldino, uždarius Ignalinos AE, apie 2 tūkst. darbuotojų neteko darbo, nemažai ne pensinio amžiaus atominės energetikos specialistų išvažiavo kartu su šeimomis. Darbo sumažėjo ir statybų bendrovėms, vienos bankrutavo, kitos gerokai sumažino veiklos apimtis, tad darbus prarado dar tūkstantis žmonių.

„Nepavyko atidaryti didelių pramonės įmonių, kad būtų įdarbinti gyventojai. Per tuos metus atidarytos tik trys didesnės parduotuvės“, – apie užimtumo plėtrą kalbėjo V.Ševaldinas.

Tuomet ir požiūris į Visaginą būtų visiškai kitoks, – įsitikinusi D.Štraupaitė.

Jo teigimu, gyventojų per tuos metus sumažėjo trečdaliu, tad uždaryti penki vaikų darželiai, dvi mokyklos. „Visa tai labai paveikė gyventojus, todėl reikia planuoti, kaip susigrąžinti tai, kas prarasta“, – kalbėjo V.Ševaldinas.

Mato ir kitokios veiklos

Tačiau Visaginas turi erdvės ne vien atominei energetikai. Čia veikia didelis siuvimo fabrikas, baldų gamykla, kuriasi naujos, nedidelės įmonės. Tarkim, žymusis sportininkas, olimpinis vicečempionas Jevgenijus Šuklinas kartu su bičiuliu bei verslo partneriu Ivanu Chomenko atidarė jau antrą maitinimo įstaigą – šalia picerijos jau turi ir gerokai prabangesnį restoraną.

J.Šuklinas, vos prieš savaitę nusprendęs padėti tašką sportininko karjeroje, tvirtina iš Visagino niekur kraustytis neketinąs. Esą ir čia yra visos sąlygos patogiai gyventi, o ir investuoti maloniau savo mieste.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Jevgenijus Šuklinas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Jevgenijus Šuklinas

Garsus sportininkas įsitikinęs, kad jeigu tik būtų apsispręsta ir pradėta vystyti vienokia ar kitokia veikla, specialistų pritraukti į miestą pavyktų – gamta čia graži, nekilnojamasis turtas nebrangus, šeimoms su vaikais gyventi patogu. Į darželius nėra eilių, mokyklos gerai sutvarkytos, švietimo įstaigos gali pasigirti net baseinais. Jau nekalbant apie popamokinę veiklą.

Esą ne veltui Visaginas ne tik Lietuvoje garsėja savo sportininkais, skinančiais medalius, bet ir menininkais – iš čia kilę dainininkai Ona Kolobovaitė, Alina Orlova, Ilja Aksionovas ir daugybė kitų.

Kurs inovacijų parką

Vienas iš būsimųjų projektų, į kurį dedama daug vilčių, yra pramonės parkas „Smart Park“. Apie dešimties hektarų plote, sovietmečiu pastatytame kariniame miestelyje, tikimasi įkurti parką, jame vietos atsirastų energetikos sektoriui, informacinėms technologijoms.

Vidaus reikalų viceministro Juliaus Morkūno teigimu, Vidaus reikalų ministerija finansuos projektą „Apleistų avarinių pastatų nugriovimas ir teritorijos valymas, regeneruojant buvusį karinį miestelį ir pritaikant kompleksą inovatyviai pramonei vystyti – „Smart park“ įkūrimui“, tam numatyta skirti 1,708 mln. eurų.

Vienas iš būsimųjų projektų, į kurį dedama daug vilčių, yra pramonės parkas „Smart Park“.

Darbai turėtų prasidėti artimiausiu metu, kitąmet tikimasi turėti jau visiškai sutvarkytą teritoriją, į kurią galės ateiti investuotojai.

Kaip rašoma investuotojams parengtame informacijos pakete, Visaginas sukaupė unikalios patirties, susijusios su branduolinių reaktorių eksploatavimu ir uždarymu, be to, miestas siekia pripažinimo pasaulyje, kaip turintis saugaus ir efektyvaus atominės elektrinės uždarymo specialistų.

„Šias kompetencijas galima panaudoti ir kuriant technologijų ir inovacijų parką „Smart Park“. Tai platforma, padėsianti generuoti ir realizuoti inovacinių technologijų sprendimus. Parko tikslas – energijos resursų taupymas“, – teigiama būsimojo parko pristatyme.

Visaginas neužmiršo ir atominės energetikos muziejaus projekto. Tiesa, kaip ir kada jis galėtų atsirasti, kol kas informacijos nėra.

Laukia sprendimo Vilniuje

Vietos verslininkai įsitikinę, kad jiems ir jų miestui šiuo metu svarbiausias valstybės sprendimas – ar Visagine kažkada bus statoma nauja atominė elektrinė, ar vis dėlto renkamasi kita plėtros kryptis.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Energetikų miestas – įprastą darbo dieną
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Energetikų miestas – įprastą darbo dieną

24 metus Visagino savivaldybėje dirbančios bendrovės „Kogus“ direktorius Gintautas Zinkevičius tvirtina, kad nuo šio sprendimo priklausys, kokius investuotojus miestas sugebės pritraukti. Juk jeigu čia toliau bus plėtojama atominė energetika, investuoti bus linkusios su šia veikla susijusios bendrovės, elektrinę aptarnaujančios sferos atstovai.

Jeigu atominės jėgainės neliks, tuomet reikėtų pasirinkti kitą kryptį. Galbūt ugdyti jaunuosius sportininkus, ką ketina daryti J.Šuklinas, galbūt su Zarasais ir Ignalina ieškoti būdų pritraukti aktyvaus sporto mėgėjus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis