2016 09 19

Čigonai nelaukia, kol jų namus nugriaus buldozeriai – darbui atlikti pasamdė narkomanus

Vilniaus čigonų tabore antradienį turėjo būti griaunami du gyvenamieji namai. Tačiau buldozeriams, greičiausiai, neteks čia dirbti. Čigonai ir jų vadovaujami narkomanai jau atliko didžiąją dalį darbo. Pasak jų pačių, iki ryto darbai bus baigti.
Kirtimų tabore čigonai nelaukė buldozerių – patys nugriovė tris namus
Kirtimų tabore čigonai nelaukė buldozerių – patys nugriovė tris namus / Vidmanto Balkūno / 15min nuotr.

Čigonai vicemerui Gintautui Paluckui linkėjo sveikatos

Statiniai griautini, nes Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija vykdo dar pernai priimtus teismo sprendimus, kurie buvo perduoti antstoliams. Ilgą laiką griovimo darbai buvo atidėliojami. Pradžioje buvo planuojama statinius griauti pernai rudenį, vėliau terminas perkeltas į pavasarį, o galų gale viskas nusitęsė iki šių metų rugsėjo.

Žemutiniame tabore griaunamo namo šeimininkė Nina pyko ant valstybės, kad po 7 metų bylinėjimosi teismuose tenka griauti savo rankomis pastatytą namą, tačiau tuo pačiu linkėjo „viceprezidentui Paluckui“ sveikatos už suteiktą butą.

Ji pripažino, kad čia stovėjęs namas, kaip ir visi tabore, yra nelegalūs, tačiau gaila, kad jį tenka griauti. Jis statytas vos prieš 6–7 metus – sudegusiojo vietoje, tačiau iki to laiko ta pati šeima ten pat buvusiame name gyvenusi jau nuo neatmenamų laikų.

11 asmenų šeima gavo 2 kambarių butą, o kiti negavo net ir to

Pasak Ninos, čia gyvenusiai vienuolikos asmenų šeimai buvo skirtas butas šalia oro uosto. Tiesa, visa vienuolikos asmenų šeimyna į jį netelpa. Daliai iš jų tenka glaustis, kur papuola. Šeimyna iš šio namo išsikraustė tik vakar – vos gavo raktus nuo naujojo buto.

Aukštutiniame tabore nugriauto namo šeimininkai G.Paluckui sveikatos nelinkėjo. Jų šešių asmenų šeima taip pat gavo nurodymą išsikraustyti ir namą nugriauti.

Tačiau priešingai, negu Žemutinio taboro gyventojai, šiems joks butas suteiktas nebuvo. Tad teko prisiglausti pas kaimynus tame pačiame tabore. Kas bus toliau – motina, ant rankų sūpuojanti 2 mėnesių kūdikį, negalėjo atsakyti.

Namus už dozes griauna narkomanai

Šiuos namus tabore griauna ne patys čigonai. Jie tik vadovauja. Fizinį darbą atlieka narkomanai. Priklausomybę heroinui įgavę toje pačioje vietoje, kurioje dabar tenka dirbti.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Kirtimų tabore čigonai nelaukė buldozerių – patys nugriovė tris namus
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Kirtimų tabore čigonai nelaukė buldozerių – patys nugriovė tris namus

Žemutiniame tabore esantį namą griauna trys, iš pažiūros, nuo narkotikų priklausantys vyrai. Jie pluša iš peties. Griovimo darbams vadovauja, kaip galima suprasti, jau buvusio namo šeimininkas. Jis stengiasi, mat buvo pasakyta, kad jeigu iki antradienio ryto namas nebus nugriautas – pareigūnai skirs 5 000 eurų baudą.

Vyrai sakė, kad dirbs per naktį, kad tik spėtų „į grafiką“ ir iki ryto čia nieko neliktų.

VIDEO: Čigonė Nina: „Tegul Dievas duoda sveikatos ir laimės vicemerui Paluckui ir jo vaikams“

Pasak griaunamo namo kaimynų, jau tris dienas plušantys trys darbininkai gauna po 10 eurų už dieną. Tačiau 15min fotožurnalistui pakalbinus Miroslavu prisistačiusi darbininką, jis teigė, kad už dieną darbo gauna ne 10 eurų, o dvi dozes heroino. Tiesa, tuo pačiu pridūrė, kad šie žmonės narkotikais tikrai neprekiauja. Dvi dozės heroino čia kainuoja 12 eurų.

Žmogaus teisių gynėjai sprendimą kritikuoja

„Kai šeimos, ypatingai su vaikais, yra namuose, net ir tuo atveju, jei yra teismo sprendimas, turi būti atsižvelgta į asmenų teisę turėti stogą virš galvos. Nes jei žiūrėtumėme iš žmogaus garbės ir orumo pozicijos, žmogus, neturėdamas stogo virš galvos, tikrai negali nei integruotis į visuomenę, nei imtis kitos veiklos. Vaikai negali jaustis stabiliai, o kalbėti apie jų švietimo pasiekimus, jautimąsi gerai emociškai, yra sunku. Tai turi įtaką jautimuisi arba nesijautimui valstybės dalimi“, – BNS institucijų sprendimą įvertino Lietuvos žmogaus teisių centro direktorė Birutė Sabatauskaitė.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Kirtimų tabore čigonai nelaukė buldozerių – patys nugriovė tris namus
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Kirtimų tabore čigonai nelaukė buldozerių – patys nugriovė tris namus

Ji sako, kad net jei ir romams pasiūlomas socialinis būstas, dėl visų griovimo darbų turėtų būti gaunamas bendruomenės pritarimas.

Vilniaus savivaldybė yra patvirtinusi trejų metų romų integracijos programą, pagal kurią ketinama skirti iki 0,7 mln. eurų taboro gyventojų iškeldinimui, švietimui, sveikatos apsaugai, aplinkos tvarkymui, saugumui, čia besilankančių narkomanų reabilitacijai ir kitoms problemoms spręsti.

Čigonų taboras – heroino turgus

Vilniaus Kirtimų taboras policijos pareigūnų laikoma didžiausia heroino prekybos vieta Lietuvoje. Pasak kriminalinės policijos darbuotojų, čia narkotikų prekyba užsiima arba kažkada užsiėmė kiekviena nelegali troba.

99 proc. čigonų tabore parduodamų narkotikų – heroinas. Manoma, kad kasdien čia apsilanko iki 2 000 narkomanų, o dienos apyvarta už parduodamus narkotikus gali siekti iki 10–20 tūkst. eurų.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Policijos operacija Vilniaus Kirtimų tabore
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Policijos operacija Vilniaus Kirtimų tabore

Nors policijos pareigūnai dažnai žino pagrindinius prekiautojus, tačiau jų sulaikymą apsunkina gerai įvaldyta narkotikų slėpimo ir pardavimo sistema. Jie savo namuose laiko tik mažus kiekius heroino. Kitką slepia po žeme, šiukšlynuose ar kitose sunkiai susekamose vietose.

Šiuo metu heroino dozė tabore kainuoja 6 eurus. Tačiau joje heroino vidutiniškai būna vos 15–25 proc. Visa kita – priemaišos iš žiurkių nuodų, skalbimo miltelių ar vaikiškos arbatos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų