Kol lietuviai nesupras, kad gerovė – ne piniguose, tol tos gerovės ir nebus, – sakė J.Ohmanas.
Žinomas režisierius, švedas Jonas Ohmanas yra vienas paramos grupės „Blue/Yellow” („Mėlyna/Geltona”, Ukrainos vėliavos spalvos – aut.past.) Ukrainai remti lyderių.
„Lietuva yra rimta paramos Ukrainai organizatorė. Būkim atviri, Vakarų politikai šiame reikale dėl vienokių ar kitokių priežasčių yra vos ne paralyžiuoti. Aš nesistebiu, kad lietuviai taip aktyviai aukoja Ukrainos kariuomenei. Lietuva, jauna valstybė, iš savo praeities žino, ką reiškia kovoti už nepriklausomybę. Padėdama Ukrainai, Lietuva pirmiausia padeda pati sau – formuoti pilietinę visuomenę. Reikia suprasti gerai, kad aš nesu vienas šiame procese. Gal tik aš – labiau matomas. Yra komanda. „Blue/Yellow“ tampa savotišku reiškiniu, simboliu pilietinės visuomenės Lietuvoje“, – įsitikinęs Jonas.
Jis neslepia, kad neretai žmonės į jį žiūri atlaidžiai, kai vyras sako, kad parama Ukrainai jo gyvenimui suteikia prasmės.
„Ir tokius žmones suprantu. Tačiau kol lietuviai nesupras, kad gerovė – ne piniguose, tol tos gerovės ir nebus“, – tikina pagalbos Ukrainai Lietuvoje lyderis.
Paramos idėja – po filmo „Nematomas frontas“ kūrimo
Matau paraleles tarp Lietuvos rezistencinio judėjimo ir dabartinės Ukrainos tautos kovos. Ukrainiečiai man, kai atvykstu su parama, sako, kad jų kovinį ryžtą stiprina ir lietuvių tautos istorijos dvasia.
Paklaustas, kaip kilo mintis imtis koordinuoto paramos Ukrainai proceso, žinomas režisierius neslepia, kad tam įtakos turėjo jo kurtas filmas „Nematomas frontas“, pasakojantis Sovietų Sąjungos valdžiai nepaklususio Lietuvos partizanų pasipriešinimo judėjimo ir jo lyderio Juozo Lukšos istoriją.
„Juozo Daumanto (Lukšos) atsiminimų knygą „Partizanai“, kuria remiantis buvo sukurtas filmas „Nematomas frontas“, turėtų perskaityti kiekvienas lietuvis. Ir gal net kiekvienas ukrainietis. Aš nejuokauju; matau paraleles tarp Lietuvos rezistencinio judėjimo ir dabartinės Ukrainos tautos kovos. Ukrainiečiai man, kai atvykstu su parama, sako, kad jų kovinį ryžtą stiprina ir lietuvių tautos istorijos dvasia“.
Pasak J.Ohmano, tai, jog jis švedas, duoda daugiau pliusų nei minusų. „Neretai išgirstu sakant – va, kodėl jis, užsienietis, čia atvažiavęs mus moko savanorystės? Taip, aš esu Švedijos pilietis. Ir ten, iš kur aš esu, yra labai stipri pilietinė visuomenė. Aš noriu to išmokyti ir lietuvius. Aš tarsi permetu savo pilietiškumą į Lietuvą. Tiesą pasakius, jau nesu tipiškas švedas, Lietuva mane pakeitė. Aš jau kuris laikas gyvenu Lietuvoje, spėjau susipažinti su jos žmonėmis, ir nemažai – su jos biurokratais. Tik, žinoma, jų nepalyginsi su Ukrainos biurokratais“, – sako Jonas ir dūsauja.
Ukrainiečius pasiekė ir antroji siuntos dalis
Lankiausi pats Maidane, kai jis dar buvo neišsivaikščiojęs. Galima sakyti, kad ten sutikti vyrai tada ruošėsi į frontą, o šiandien tie patys kaunasi Rytų Ukrainoje, – pasakojo pašnekovas.
Paklaustas, kaip susibūrė minėta komanda, kurioje šiandien, kaip teigia Jonas, dirba ne tik lietuviai, bet ir ukrainiečiai, rusai, švedai, vokiečiai, kanadiečiai, Amerikos lietuviai, vyras neslepia, kad daugumą iš grupės ryšių Ukrainoje sudaro žmonės, žinomi dar nuo Maidano įvykių.
„Lankiausi pats Maidane, kai jis dar buvo neišsivaikščiojęs. Galima sakyti, kad ten sutikti vyrai tada ruošėsi į frontą, o šiandien tie patys kaunasi Rytų Ukrainoje“, – sako J.Ohmanas.
Grupė „Blue/Yellow” į Ukrainą jau išsiuntė 7 tonas humanitarinės paramos. Dalį jos nugabeno Lietuvos kariuomenės oro pajėgos, kita dalis Kijevą pasiekė Lietuvos priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento dėka.
J.Ohmanas tikina nenorįs detalizuoti aplinkybių, kai kariuomenei išskraidinant paramą kilo skandalas dėl paramos siuntoje rastų tariamai karinių daiktų.
„Aš tikrai šioje vietoje nekaltinu Lietuvos kariuomenės, ji yra kompetentinga, ir ten yra itin daug gerų žmonių. Skrydis, be abejo, buvo politinis sprendimas, ir aš jame sutikau dalyvauti – suprantu puikiai, kad kartais reikia viešai pasirodyti. Tačiau, kai prasidėjo visokie transporto nesklandumai, ir, kas svarbiausia ir labiausiai papiktino, dėl to iš anksto nei su manimi, nei su mano organizacija nieko nesuderinus, tada tiesiog supykau.
Valdžia turi aiškiai suprasti, kad tos didžiulės jėgos, kuri slypi pilietinės visuomenės gelmėse, negalima naudoti kaip pakliuvo ar kaip kažkam norisi, – neslepia Jonas. – Galų gale buvo susizgribta, ir net pasisiūlė į pagalbą valstybinės institucijos nugabenti ir apiforminti likusią paramos siuntos dalį. Mes visiems prisidėjusiems dėkingi, be abejo. Išėjo įspūdinga siunta iš Lietuvos, kitaip nepavadinsi.“
Pats paramos išdalinimas Ukrainoje krovinį lydėjusius „Blue/Yellow“ atstovus jaudino. „Pamatę, kad atvežėme jiems lietuviško šokolado (o jo buvo keletas dėžių), kariai iš „Aidar“ bataliono pasakė, kad jie lyg ir turi, kad visa tai labiau reikalinga našlaičiams vaikams, ir neėmė jo. Štai kur yra tikras bendruomeniškumas ir tikras patriotizmas“, – pasakoja J.Ohmanas.
Karinė parama ar visgi ne?
Rusija privalo suvokti, kur yra jos vieta ir kiek jai leistina. Sakykite man, kas čia skatina karą – Rusija, siųsdama į Ukrainą savo kariuomenę, ar mes, siųsdami ekipuotę, avalynę ir rūbus kariams, kurie tiesiogine prasme gina savo valstybę.
Paklaustas, kiek ilgai visuomenininkai žada rinkti paramą Ukrainos kariams, J.Ohmanas atsako tiesiai.
„Taip ilgai, kol Vladimiras Putinas „išsikalinės”. Rusija privalo suvokti, kur yra jos vieta ir kiek jai leistina. Mane piktina tie, kurie garsiai šaukia, girdi, mes čia skatiname karą. F..ck, sakykite man, kas čia skatina karą – Rusija, siųsdama į Ukrainą savo kariuomenę, ar mes, siųsdami ekipuotę, avalynę ir rūbus kariams, kurie tiesiogine prasme gina savo valstybę?! – rėžia Jonas. – Kartoju, jei Europa darytų tai, ko reikia iš jos – mūsų čia nebūtų, arba visuomenininkai užsiimtume kitokio tipo parama. O dabar nematau kitos išeities. Mes einame prieš istorijos srovę, kalbant apie Rytų-Vakarų santykius, bet drauge ta pati istorija parodys, kad mes buvome teisūs.”
J.Ohmanas neslepia, kad geriausia auka Ukrainos kariams šiuo metu būtų piniginiai pervedimai. „Lietuvos verslas palankiai žiūri į prasidėjusį procesą, mes gauname kariams reikalingų daiktų su didelėmis nuolaidomis, ypač – pirkdami didesnį kiekį. Todėl žmonių parama šiuo atveju pasiekia tiksliai tuos, kam jos reikia, ir tokia forma, kuri yra tikslingiausia. Ačiū kiekvienam Lietuvos žmogui, prisidedančiam prie bendro reikalo“, – teigia J.Ohmanas.
Norintieji paremti Ukrainos karius ar „Blue/Yellow“ veiklą, pinigines lėšas gali aukoti į viešosios įstaigos „Aspectus memoria“ banko sąskaitą. Rekvizitai bankiniams pervedimams: A/S: LT16 7290 0000 0013 0103; EN16 7290 0000 0013 0103, SWIFT: INDULT2X, Gavėjas – viešoji įstaiga „Aspectus memoria“, įmonės kodas 301700791, skiltyje mokėjimo paskirtis įrašant „Ukraina“.