Šiais metais atlikti privalomąją karo tarnybą ketinama pašaukti 3 537 karo prievolininkus. Pirmieji tarnybą pradės balandžio viduryje, paskutinieji – gruodžio pradžioje. Spalį bus didžiausia šaukimo banga, per kurią į įvairius dalinius atvyks per 1,3 tūkst. karių.
Beje, šiemet jaunuoliams nebus siunčiami pranešimai – visa informacija bus skelbiama internete.
Lietuvos kariuomenė praėjusiais metais 1,8 tūkst. atvejų kreipėsi į teisėsaugą.
Praėję metai parodė, kad nemaža dalis pašauktų jaunuolių tarnybos vengia kaip velnias kryžiaus.
Krašto apsaugos ministerijos 15min antradienį pateiktais duomenimis, 40 proc. pašauktųjų pernai neatvyko.
„Tačiau negalime konstatuoti, jog visi neatvykę šaukiamieji yra vengiantys tarnybos“, – 15min raštu pateiktuose atsakymuose teigė Lietuvos kariuomenės Karo prievolės ir komplektavimo tarnybos Karo prievolės ir veiklos planavimo skyriaus vyr. specialistas Julius Židonis.
Lietuvos kariuomenė praėjusiais metais 1,8 tūkst. atvejų kreipėsi į teisėsaugą dėl vengimo atlikti privalomąją karo tarnybą, skirtos 28-289 eurų dydžio baudos.
Tačiau kaip ne kartą yra pabrėžę kariuomenės atstovai – sumokėta bauda neatleidžia nuo pareigos atlikti karo tarnybą.
Jei jos vengiama piktybiškai, gali būti skiriamas areštas ar net laisvės atėmimas iki trejų metų.
Netinkamų dėl sveikatos – daugėja
Praėjusiais metais po sveikatos patikrinimo 40 proc. jaunuolių pripažinti netinkamais karo tarnybai.
Tai – šiek tiek daugiau, nei užpernai, kai netinkamais tarnybai pripažintas 31 proc. jaunuolių. 2015 metais didžioji dalis vaikinų tarnybos išvengė dėl psichikos ligų ir psichologinių problemų.
KAM duomenimis, maždaug 1 proc. pašauktųjų atlikti nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą jos nebaigė ir neįgijo pagrindinio karinio parengtumo. Dažniausia priežastis – dėl sveikatos.
2015-aisiais šauktinių beveik negaudė
Pernai spalį Valstybės kontrolė paskelbė, kad Lietuvos kariuomenė neišnaudoja visų priemonių, bandydama prisikviesti šauktinius.
Tiesa, ji tokią išvadą padarė analizuodama ne 2016, o 2015-ųjų duomenis.
Audito ataskaitoje skelbiama, kad iš daugiau kaip 2,5 tūkst. asmenų, gavusių šaukimo nurodymus, bet nurodytu laiku neatvykusių į padalinį, tik 36-iems buvo taikyta administracinė atsakomybė, o dėl atvesdinimo administracinės teisės pažeidimo protokolui surašyti į policiją kreiptasi tik dėl 318 asmenų.