„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai
2014 07 08

Po ilgų atidėliojimų Seime pradėtas svarstyti Tautinių mažumų įstatymo projektas

Seimas antradienį po ilgų atidėliojimų ėmėsi svarstyti Tautinių mažumų įstatymo projektą, kurį priimti valdančiąją koaliciją stumia Lenkų rinkimų akcija. Tiesa, balsuoti dėl jo po svarstymo kol kas nesuspėjo. Diskusijos dar bus pratęstos ketvirtadienį. Pagal šį įstatymą būtų įteisintos dvikalbės lentelės, o tautinių mažumų gausiai gyvenamose savivaldybėse leista viešajame gyvenime vartoti ne tik lietuvių kalbą.
Išrinktą Seimo pirmininką Vydą Gedvilą sveikina Vida Marija Čigriejienė
Konservatorė Vida Marija Čigriejienė pareiškė, jog lenkai net nėra tautinė mažuma. / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Konservatoriai abejoja

Diskutuojant dėl įstatymo Seime konservatorius Valentinas Stundys suabejojo, ar toks įstatymas yra apskritai reikalingas, nes tautinių bendrijų teisės ir taip, teisininkų nuomone, Lietuvoje yra pakankamai ginamos, o tai įrašyta kituose valstybėje galiojančiuose teisės aktuose.

Anot V.Stundžio, įstatyme numatyta galimybė kabinti dvikalbes lenteles ir gausiai mažumų gyvenamuose rajonuose viešame gyvenime vartoti ne tik lietuvių kalbą, apskritai kertasi su Konstitucija ir Valstybinės kalbos įstatymu.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Vida Marija Čigriejienė-Šapokaitė
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Vida Marija Čigriejienė-Šapokaitė

Konservatorė Vida Marija Čigrijienė pasisakydama prieš įstatymą priminė Seimo nariams jų duotą priesaiką Lietuvos valstybei. Anot jos, Lietuvoje niekas nedraudžia pasirinkti tautybę, kalbėti savo kalba, leisti spaudą, agituoti per rinkimus, todėl ji niekaip negalinti suprasti, kodėl „lenkai savinasi tautinių mažumų vardą“.

Nekurkime kunigaikštystės nedalomoje Lietuvoje, – ragino V.M.Čigriejienė.

Ji tikino, kad tautinės mažumos – tai tik karaimai, totoriai, romai, o visos kitos grupės gali vadintis tik tautinėmis bendrijomis, mat jų atstovai turi savo valstybes. Taip pat ji kritikavo tai, kad šį įstatymą stumia užsienio valstybių lyderiai.

„Nekurkime kunigaikštystės nedalomoje Lietuvoje“, – ragino parlamentarė. Jos kalbą Seime lydėjo plojimai.

Posėdžiui pirmininkaujantis socialdemokratas Algirdas Sysas paprašė konservatorės vartoti nuosaikesnius pasakymus.

Premjeras apsižodžiavo su ekspremjeru

Pasisakydamas dėl įstatymo konservatorių lyderis Andrius Kubilius nurodė, kad projektas visai negali būti svarstomas, nes teisininkai jam pateikė be galo daug kritikos, nuomonės nėra išsakiusi Valstybinės kalbos komisija.

„Kodėl dabar svarstome? Todėl, kad šiandien premjeras Algirdas Butkevičius lankėsi Šalčininkų rajone“, – pats paklausė ir pats atsakė A.Kubilius.

Kodėl dabar svarstome? Todėl, kad šiandien premjeras Algirdas Butkevičius lankėsi Šalčininkų rajone, – paklausė ir atsakė A.Kubilius.

Premjeras A.Butkevičius tvirtino, kad jam lankantis Šalčininkuose niekas nė nepaklausė apie Tautinių mažumų įstatymą, o susitikimai buvę itin dalykiški. „Reiktų visiems politikams tokių pasimokyti“, – pyktelėjo A.Butkevičius. 

Buvęs užsienio reikalų ministras Audronis Ažubalis teigė, kad šis įstatymas yra prorusiškos Lenkų rinkimų akcijos politikos išdava. Jis tvirtino, kad kolorado vabalo spalvų juostelė jos pirmininko Valdemaro Tomaševskio atlape anaiptol ne atsitiktinumas, o, jei Lietuva pasiduos spaudimui dėl savo kalbos „išvalstybinimo“, tai po jos ateis eilė Latvijai ir Estijai, kur tokio įstatymo pasekmės būtų kur kas skaudesnės.

Andriaus Ufarto/BFL nuotr./Audronius Ažubalis
Andriaus Ufarto/BFL nuotr./Audronius Ažubalis

Liberalė Dalia Kuodytė kalbėdama Seime tikino, kad šis įstatymas yra parengtas netinkamai, o išbraukus iš jo visas deklaracijas, jame liks tik dvikalbių lentelių kabinimo taisyklės ir kai kurių už tai dabar nubaustų asmenų išteisinimas.

V.Landsbergį ir gyrė, ir peikė

Lenkų rinkimų akcijos atstovas Zbignevas Jedinskis priminė, kad toks pats įstatymas buvo pasirašytas konservatorių garbės pirmininko Vytauto Landsbergio iškart po Sausio 13-osios. 

“Už tai jam galima pakabinti daugybę medalių“, – sakė Z.Jedinskis.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Jaroslavas Narkevičius
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Jaroslavas Narkevičius

Tačiau vėliau jis ėmėsi kitokių palyginimų. Z.Jedinskis pasakojo, kad visi vyrai prieš vestuves moteris kviečia į pasimatymus, dovanoja gėlių, o po jų – moterys tvarkosi, prižiūri vaikus, o vyrai guli lovose ir žiūri televizorių.

J.Narkevičius piktinosi, kad žodis „lenkas“ Lietuvos Seime tampa žodžio „blogas“ sinonimu.

„Tas vyras dabar yra V.Landsbergis, nes jis pavadino šį įstatymą anachronizmu“, – pareiškė Lenkų rinkimų akcijos atstovas.

Jis tikino, kad būtent šis įstatymas leido Lietuvai būti europietiška laisva valstybe. Todėl Z.Jedinskis kvietė Seimo narių „nesisiaurinti iki teisinių dalykų“ ir žiūrėti į įstatymą plačiau, galvoti, ką jis duos laisviems piliečiams.

Lenkų rinkimų akcijos atstovas Jaroslavas Narkevičius tikino, kad reikėtų klausti, kam ilgas tampymasis su šiuo įstatymu naudingiausias.

Pasak jo, tik asimiliuoti lenkus norintys žmonės ir tie, kurie nori apsimesti esantys dideli lietuvybės gynėjai ir bijo būsiantys neišrinkti tokių pat rinkėjų. nori drausti jiems kabinti dvikalbes lenteles, nes šiaip jos niekam netrukdo. Seimo narys piktinosi, kad žodis „lenkas“ Lietuvos Seime tampa žodžio „blogas“ sinonimu.

 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“