Globos namų darbuotojų skundų nebesuskaičiuoja
Iš ketverių uostamiesčio vaikų globos namų ramu nebent tik Girulių sutrikusio vystymosi kūdikių namuose. Kitos įstaigos nuolat susiduria su paauglių problemomis. Opiausia – pabėgimai iš globos namų. Su įstaigomis nuolat bendradarbiaujantis Klaipėdos apylinkės prokuroras Saulius Galminas sako jau nebesuskaičiuojantis, kiek globos namų darbuotojų skundų apie dingusius paauglius nugulė ant teisėsaugininkų stalo.
„Labai dažnai vaikai nepaiso nurodymo žiemą grįžti iki 21 val., o vasarą – iki 22 val. Policija, gavusi globos namų pranešimą, pradeda tyrimą dėl vaiko dingimo, o šis kaip niekur nieko po kelių parų pasirodo“, – pasakojo prokuroras.
Kur naktimis bastosi paaugliai, niekas nežino. Globos namų darbuotojams jie pasakoja buvę pas draugus ar lankę artimuosius.
Tačiau net ir patys vaikų teisės apsaugos specialistai nėra garantuoti, kad kontrolės netekusios paauglės neina Švėkšnos centro auklėtinų pėdomis.
„Žinoma, kad šitie vaikai yra labai pažeidžiami. Jie turi padidintą poreikį būti globojami, tad šituo labai lengvai gali pasinaudoti ne pačių geriausių kėslų turintys asmenys“, – svarstė Klaipėdos savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja Gražina Aurylienė.
Su baime laukia, kol paaugliai pratrūks
Kitas uostamiesčio vaiko teisių apsaugos specialistų galvos skausmas – iš Švėkšnos specialiojo centro atgal į Klaipėdą parsiųsti trys paaugliai.
Specialistai su baime laukia, kol psichologinių, o dažnai ir psichinių problemų turinys vaikai pratrūks.
Du iš jų grąžinti į vaikų globos namus, trečias – tėvams.
Vaikai kartu su bendraamžiais lanko įprastas švietimo įstaigas. Tačiau specialistai su baime laukia, kol psichologinių, o dažnai ir psichinių problemų turinys vaikai pratrūks.
„Šitie vaikai – neprognozuojami, turintys ir elgesio, ir raidos sutrikimų. Norint jiems padėti, visi specialistai – psichologai, psichiatrai, socialiniai darbuotojai – turi būti vienoje vietoje. Tačiau tokios įstaigos, kuri teiktų kompleksines paslaugas, nėra nei Klaipėdoje, nei aplink ją“, – pasakojo Klaipėdos Savivaldybės švietimo skyriaus specialistė Edita Kučinskienė.
Nori tokio centro, kaip Švėkšnoje
Į aklavietę patekę specialistai sako ruošiantys Švietimo ir mokslo ministerijai pasiūlymą steigti Klaipėdoje panašų į Švėkšnos centrą. Vaikų, kuriems būtinos specialistų paslaugos vienoje vietoje, pastebimai daugėja, o ir į Švėkšnoje veikiantį centrą siuntimo vaikams tekdavo gerokai palaukti.
„Tai ne tik Klaipėdos bėda. Juk tokių vaikų yra ir aplinkiniuose miestuose. Kur juos reikia suvežti ir kaip jiems padėti, dar nežinome“, – svarstė Klaipėdos savivaldybės vaiko gerovės komisijos narys prokuroras S.Galminas.
Tokių vaikų siųsti į šešis Lietuvoje veikiančius socializacijos centrus specialistai negali. Šių įstaigų paskirtis visai kita – perauklėti sunkiai valdomus paauglius. O štai į Švėkšnoje veikiantį centrą vaikai buvo siunčiami tik psichiatro nurodymu.