Lietuva Baltarusijai duomenis apie nevyriausybinės organizacijos „Vesna“ vadovą Alesį Beliackį suteikė vadovaujantis dvišale tarptautine sutartimi, kuri galioja nuo 1992 m. Pagal ją abiejų šalių teisėsaugos institucijoms reikalinga informacija yra perduodama per Teisingumo ministerijas – bendradarbiavimas vyksta šeimos, civilinėse ir baudžiamosiose bylose.
Keliantis panieką Baltarusijos valdžiai atvejis
„Tai labai naudingas mūsų piliečiams bendradarbiavimas, kuris iki šiol pasiteisino. Tokie atvejai, kai reikia išieškoti alimentus, sugauti nusikaltėlį ar spręsti civilinio paveldėjimo bylą, reikalauja tokio instrumento. Tai buvo pirmas atvejis, keliantis panieką Baltarusijos valdžiai, kai šitą instrumentą panaudojo politiniams tikslams“, – sakė teisingumo viceministras Tomas Vaitkevičius.
Vykdant prašymą dėl Baltarusijos piliečių A.Beliavskio ir Valiancino Stefanovičiaus, buvo laikomasi visų įprastų procedūrų, kurias turi atlikti Teisingumo ministerija, teigė viceministras. „Vykdant šituos prašymus nebuvo turima jokių indikacijų, kad teisinės pagalbos prašymas galėtų būti panaudotas politiniams tikslams. Buvo nurodyta, kad prašoma teisinės pagalbos norint išsiaiškinti įtarimus dėl mokesčių nemokėjimo“, – kalbėjo T.Vaitkevičius.
Viceministras pripažino, kad Lietuva turėjo teisę neteikti teisinės pagalbos, kadangi sutartyje yra punktas, numatantis, jog pagalba gali būti neteikiama, jeigu tai prieštarauja šalies politinei situacijai ir jos požiūriui. Tačiau esą pritrūko informacijos priimti sprendimą pagalbos kaimyninei šaliai nesuteikti.
„Pati pavardė nesukėlė jokių įtarimų, kad teisinės pagalbos teikimas, prašymo įgyvendinimas gali būti panaudotas prieš šitą asmenį politiniais tikslais“, – sakė teisingumo viceministras.
Teisinės pagalbos teikimas Baltarusijos valdžiai sustabdytas nuo penktadienio ir ketinama su kitomis institucijomis spręsti, kokių priemonių reikėtų imtis, kad daugiau panašių situacijų neatsitiktų. „Stabdome teisinės pagalbos teikimą iki tol, kol neturėsime aiškaus mechanizmo, kuris užtikrintų, kad Baltarusijoje mūsų teikiama informacija nebus panaudota politiniams tikslams. Tai tarptautinių santykių dalykai“, – tvirtino T.Vaitkevičius.
Kasmet iš Baltarusijos gaunama per 500 teisinės pagalbos prašymų, Lietuva Baltarusijai pateikia apie 400 analogiškų prašymų.