Vilniaus abiturientų įspūdžiai po egzamino: vieni tikėjosi sunkesnių temų, kitiems kai kurios iš jų pasirodė neįmanomos

Vilniaus Antakalnio gimnazijoje valstybinė lietuvių kalbos ir literatūros egzaminą laikę abiturientai išėję iš klasės dalijosi įspūdžiais, kaip jiems pasirodė užduotys. O tie įspūdžiai labai skirtingi, nes vieni tikėjosi kitokių temų, kitiems temos pasirodė labai lengvos. Dar kiti kai kurias iš tų temų įvardijo kaip neįmanomas, nes abejonių sukėlė autoriai. Bet ne vieną gelbėjo Williamas Shakespeare'as.

Visoje Lietuvoje, Nacionalinės švietimo agentūros (NŠA) duomenimis, šį egzaminą laiko per 26,6 tūkst. kandidatų.

Lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminas yra vienintelis brandos egzaminas, privalomas visiems siekiantiems gauti brandos atestatą.

Temos

Šių metų valstybinio egzamino temas pirmieji paskelbė lrt.lt dar gerokai iki pasibaigiant egzamino laikymo laikui. Po 13 valandos informaciją apie tai išplatino ir NŠA.

VIDEO: Lietuvių kalbos egzaminą vertino įvairiai – vienus gelbėjo Shakespeare'as, kitus temos net prajuokino

Samprotavimo rašinio temos:

Kaip vaizduotė veikia santykį su tikrove? (rekomenduojami autoriai – Maironis, Marius Ivaškevičius)

Kada prieinama prie kraštutinumų? (rekomenduojami autoriai – Vincas Krėvė, Marius Katiliškis)

Literatūrinio rašinio temos:

Muzikos reikšmės literatūroje (rekomenduojami autoriai – Šatrijos Ragana, Henrikas Radauskas)

Intymumo vaizdavimas literatūroje (rekomenduojami autoriai – Juozas Tumas-Vaižgantas, Jurgis Kunčinas)

NŠA po 13 val. papildė šį sąrašą mokyklinio egzamino temomis.

Samprotavimo rašinio temos:

„Kas paskatina žmogų keisti vertybes?“ (rekomenduojami autoriai Vincas Kudirka, Vincas Mykolaitis-Putinas).

„Ką šiandien tautai reiškia kalba?“ (rekomenduojami pasirinkti autoriai – Mikalojus Daukša, Justinas Marcinkevičius).

Literatūrinio rašinio temos:

„Požiūris į darbą lietuvių literatūroje“ (Kristijonas Donelaitis, Antanas Škėma).

„Menininko ir visuomenės santykis literatūroje“ (Salomėja Nėris, Jurgis Savickis).

Tikėjosi sudėtingesnių temų

Prie Vilniaus Antakalnio gimnazijos po egzamino kalbinti abiturientai dalijosi įspūdžiais ir neslėpė – tikėjosi galbūt kitokių temų.

„Iš tikrųjų tikėjausi daug sunkesnių temų, nemeluosiu. Kai ruošiausi, praėjusių metų temos atrodė ganėtinai sunkios ir galvojau, kad šiemet irgi bus tokios sunkesnės. Bet ypač samprotavimo temos buvo ganėtinai geros, rėmiausi gerais kūriniais, kuriuos esu išmokusi. Esu patenkinta“, – kalbėjo Meda.

Meda
Meda

Ji rinkosi samprotavimo temą apie kraštutinumus, rėmėsi M.Katiliškiu ir Česlovu Milošu: „Esu gerai išmokusi šiuos autorius, privedžiau prie santykio su gamta, žmogiškumo, užuojautos žmogui. Tai tikiuosi, kad viskas gerai.“

Kalbėta apie kitokias temas

Ten pat sutikta Luka sakė, kad pamačiusi temas nustebo: „Galvojau – velnias, tokių nesitikėjau. Buvo kalbėta visai apie kitokias, tikėjausi kitokių, bet pagalvojau, kad išsisuksiu ir su šitomis.“

Jos pasirinkimas buvo tema apie muzikos reikšmę literatūroje, nes, kaip pati sakė, tema buvusi artimiausia, be to, dėl kitų nepasitikėjusi savo galimybėmis gerai parašyti. Luka rėmėsi Šatrijos Ragana ir Juozu Tumu-Vaižgantu.

Luka
Luka

„Parašiau, pagaliau viskas baigėsi – ramu“, – palengvėjimo neslėpė mergina.

„Kai kurios neįmanomos“

O štai Dominykas sako, kad jam iš pirmo žvilgsnio temos pasirodė labai sunkios: „Kai kurios net neįmanomos, tarkim, muzikos. Muzika buvo mano kalbėjimo tema ir mes su mokytoja buvome aptarę, kad jai tinka tik du autoriai. Tai nežinau, ką žmonės ta tema rašė, jeigu ją rinkosi.

Aš rašiau apie kraštutinumus, man atrodė paprasčiausia, nes buvo galima pakankamai daug autorių, ne tuos, kurie parašyti, galima buvo pritempti. Manau, parašiau pakankamai gerai.“

Dominykas
Dominykas

Vaikinas sakė, kad jis visuose savo rašiniuose remiasi Shakespeare'u – taip ir ir šįkart padarė. Į rekomenduotus jis teigė net nelabai žiūrėjęs, ėmęs tai, kas pačiam atrodė labiausiai tinkama.

Shakespeare'as gelbėjo ne vieną

Rokas pasakojo rinkęsis temą apie intymumą, ją rašydamas rėmėsi J.Kunčinu, A.Škėma ir J.Tumu-Vaižgantu, tad mano parašęs pakankamai gerai.

„Aš net susijuokiau, nes man labai patiko temos“, – šypsojosi jis, paklaustas apie pirmą įspūdį, kuris apėmė pamačius temas.

Rokas
Rokas

Gertrūda rinkosi temą apie kraštutinumus, kadangi, kaip sako, ši tema atrodė lengvesnė už kitas. Ji neslėpė, kad pamačius temas būta emocijų: „Galvojau – o, šakės... Galvojau, kad nieko neparašysiu. Bet gerai parašiau, 500 žodžių ir daugiau.

Manau, išgelbėjo Shakespeare'as, apie jį daugiausia ir parašiau.“

Gertrūda
Gertrūda

Tomas irgi kalbėjo, kad sekėsi neblogai. Jis irgi rinkosi temą apie kraštutinumus, rėmėsi taip pat Shakespeare'u, dar ir M.Katiliškiu.

Jam padėjo ir Mindaugo Grigaičio paskaitos, kurias stebėjo socialiniuose tinkluose, esą kaip tik tokia tema nagrinėta ir tai labai padėjo egzamino metu.

Tomas
Tomas

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis