Vingio parke šviečiant saulei sekmadienį plėvesavo Rusijos vėliavos, susibūrė tūkstančiai žmonių. Prie atlapų prisisegtos oranžine ir juoda spalvomis švytinčios Georgijaus juostelės čia nemirguliavo. Jas įsisegę buvo tik keli pavieniai asmenys. Renginyje buvo ir keletas žmonių, užsidėjusių marškinėlius su sovietine simbolika. Vienas jų buvo neblaivus.
Nuaidėjus fejerverkams renginio dalyvius pasveikino Vilniaus meras Artūras Zuokas, linkėdamas visiems būti vieningais.
Po jo žodį tarė ir Visagino merė Dalia Štraupaitė, kuri linkėjo, kad įvairių tautybių žmonės sugyventų taikiai, kaip jie tai daro Visagine. Kalbėjo ir du Seimo nariai – „darbiečiai“ Larisa Dmitrijeva ir Sergejus Dmitrejevas. Renginyje žodį tarė ir Rusijos ambasados Lietuvoje patarėjas kultūrai Andrejus Gasyukas. Vėliau skambėjo šokiai ir dainos.
Prasiskolinusi savivaldybė prisidėjo prie šventės finansavimo
Nors Ukrainos įvykių fone tokia šventė Lietuvai atrodo visiškai nepriimtina, Vilniaus savivaldybė net nesvarsto galimybės ją atšaukti. Be to, prasiskolinusi savivaldybė rado galimybių net prisidėti prie šventės finansavimo – techninei įrangai skirti 26 tūkst. Lt.
Rusijos dienos renginiai Vingio parke šį sekmadienį vyksta jau 12 kartą. Nors pasigirdo siūlymų, kad dėl įvykių Ukrainoje jos reikėtų atsisakyti, Vilniaus savivaldybė tokių siūlymų net nesvarstė. Kaip 15min.lt sakė Vilniaus savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Danuta Narbut, kitu atveju tai būtų diskriminacija.
Renginio organizatoriai yra Slavų gailestingumo fondas, viešoji įstaiga „Studija M“ ir Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Švietimo, kultūros ir sporto departamento Kultūros skyrius. Planuojama, kad renginyje dalyvaus net iki 8 tūkst. žmonių.
Šventę kuruoja Vilniaus miesto tarybos narė Olga Gorškova. Ji Žinių radijo laidoje „Aktualioji valanda“ sakė, kad šventė tikrai nekelia agresijos, tad nėra priežasčių ir ją atšaukti ar uždrausti.
R.Lopata: „Negalima toleruoti tokių švenčių“
Tuo metu profesorius Raimundas Lopata buvo visiškai kitokios nuomonės.
„Tačiau man daugiau rūpi klausimas ne apie tai, kaip kiti rūpinasi mumis, o ką mes patys darome stiprindami savo saugumą ir solidarumą su Vakarais? Pavyzdžiui, Vilniaus Vingio parke Kremliaus ir jo atstovų Lietuvoje rengiamą Rusijos dienos šventę. Prieš keletą metų galima buvo toleruoti tokio pobūdžio šventes. Tačiau po Rusijos agresijos prieš Ukrainą, tai būtų tas pats, kaip 1938 m. po Sudetų aneksijos nešioti po Lietuvą Hitlerio atvaizdus ir svastikas“, – kalbėjo jis.