Ar tikrai E.Musko reklamuojama DI programa pašalino NKVD vadą iš J.Stalino pašonės?

Socialiniuose tinkluose plinta socialinio tinklo X savininko Elono Musko įrašo ekrano nuotrauka. Joje milijardierius giriasi esą jam priklausantis dirbtinio intelekto (DI) pokalbių robotas (angl. chatbot) paprašytas ištrynė „vaikiną iš dešinės“ nuotraukoje, kurioje užfiksuotas kruvinas SSRS diktatorius Josifas Stalinas. Tačiau šios fotografijos redagavimo istorija kitokia.
Nikolajus Ježovas ir Josifas Stalinas
Nikolajus Ježovas ir Josifas Stalinas / Ekrano nuotr.

E.Musko įraše vaizduojama neva DI robotui duota užduotis – iš J.Stalino nuotraukos, kurioje jis užfiksuotas stovintis šalia didžiojo teroro organizatoriaus Nikolajaus Ježovo, robotui liepiama „pašalinti tą vaikiną iš dešinės“. Į tai, neva užduotį atlikusi programa, atsiunčia nuotrauką, kurioje J.Stalinas jau vienas – iš jos „dingo“ tuometinis NKVD vadas.

„Pabandykite naudoti vaizdų redagavimą su @Grok“, – siūlo E.Muskas.

Ekrano nuotr. /E.Musko įrašas socialiniame tinkle X
E.Musko įrašas socialiniame tinkle X / Ekrano nuotr.

Daugelis internautų suabejojo, ar E.Musko pasidalytas makabriškas pokštas tikras. Toks įrašas tikrai buvo paskelbtas oficialioje jo X paskyroje.

Tačiau nuotraukos istorija neturi nieko bendro su DI programomis – jos redagavimas iki šiol istorijos tyrėjų laikomas vieno kruviniausių SSRS laikotarpių simboliu.

Lietuviškos šaknys

N.Ježovas iš tiesų gimė 1895 metais, bet visai ne Sankt Peterburge ir visai ne darbininko šeimoje, kaip skelbia oficiali jo biografijos versija.

Pasak N.Ježovo biografo Aleksejaus Pavliukovo, jo tėvas – Ivanas Ježovas tarnavo Kaune dislokuotame 111-ajame pėstininkų pulke, o jo motina buvo namų šeimininkė lietuvė Antanina. Tuo metu šeima gyveno Marijampolės apskrities Veiverių miestelyje.

N.Ježovo karjera įsibėgėjo 1921 m. rugsėjį, kai jis buvo perkeltas į Maskvą.

1935 m. vasarį N.Ježovas buvo paskirtas vienu iš trijų Centrinio komiteto (CK) sekretorių, atsakingu už organizacinį ir kadrų darbą, ir partijos kontrolės komisijos pirmininku, nuo šio momento pagal susitikimų su J.Stalinu skaičių nusileidžiančiu tik Viačeslavui Molotovui.

Vokietijos Bundesarchyvo/Wikimedia.org nuotr./Viačeslavas Molotovas sveikinasi su Joachimu von Ribbentropu Berlyne.
Viačeslavas Molotovas sveikinasi su Joachimu von Ribbentropu Berlyne. / Vokietijos Bundesarchyvo/Wikimedia.org nuotr.

1936 m. rugsėjo 25 d. J.Stalinas, ilsėdamasis Sočyje, nusiuntė telegramą Politinio biuro nariams: „Manome, kad būtina skubiai paskirti draugą Ježovą vidaus reikalų liaudies komisaru (NKVD vadu – 15min.).

Kai N.Ježovas vadovavo NKVD (1936–1938 m.), Sovietų Sąjungoje vyko Didysis teroras – masinės represijos, inicijuotos J.Stalino. Šiuo laikotarpiu buvo suimta apie 5 mln. žmonių, iš jų apie 2 mln. žuvo kalėjimuose ir lageriuose, o apie 700 tūkstančių nužudyta NKVD.

N.Ježovo įsakymu mirties bausme buvo nuteisti daugiau kaip 786 tūkst. žmonių“, – tvirtino istorikas Vladimiras Fortunatovas.

Budelio karjeros pabaiga

Pasiekus karjeros viršūnę, jo portretai puošė Maskvos gatves ir aikštes, o Čerkeso miestas buvo pervadintas į Ježovo-Čerkeską.

1938 m. tapo lemiami N.Ježovui – jis akivaizdžiai neteko J.Stalino favorito statuso. Rugpjūčio 22 d. pirmuoju jo pavaduotoju buvo paskirtas Lavrentijus Berija. Liaudies komisariato įsakymai pradėti leisti dviem parašais.

Galiausiai, tų pačių metų lapkričio 23 d. N.Ježovas įteikė J.Stalinui atsistatydinimo prašymą, kuriame prašė „neliesti jo 70-metės motinos“.

NKVD vadovo kėdė J.Stalino laikais buvo mirtininko vieta. N.Ježovo pirmtakas Genrichas Jagoda buvo sušaudytas. Neišsaugojo galvos N.Ježovo įpėdinis Lavrentijus Berija (tiesa, tai įvyko jau ne prie Stalino, bet jei diktatorius būtų pagyvenęs kiek ilgiau, su savo politinės policijos vadu jis būtų susidorojęs pats).

O štai liaudies komisaro pavaduotojas Vasilijus Kurskis, gavęs Stalino pasiūlymą užimti suimto N.Ježovo vietą, ėmė ir nusišovė pats, kad vėliau nebūtų mušamas ir kankinamas.

O N.Ježovą mušė ir kankino. Jis prisipažino tardytojams rengęs sąmokslą prieš Staliną, dirbęs Lenkijos, Vokietijos ir Anglijos žvalgyboms. Teisme buvęs budelis šiuos kaltinimus atmetė. Nepaneigė tik kaltinimų dėl homoseksualių ryšių.

Wikipedia.org nuotr./Josifas Stalinas (1935 m.)
Josifas Stalinas (1935 m.) / Wikipedia.org nuotr.

Ankstyvasis „Photoshopas“

Politinio gyvenimo vaizdų klastotėmis turbūt labiausiai pagarsėjo buvusi SSRS ir jos vadai.

J.Stalinas neretai nuotraukose atsidurdavęs šalia žmonių, kurie iš tų nuotraukų (o dažniausiai ir iš gyvenimo) būdavo pašalinami vos tapdavo neparankūs valdžiai.

Politikai, visuomenės veikėjai, kurie prarasdavo J.Stalino malonę, turėjo būti pašalinti iš vadovėlių, jei tik būdavo galimybė, jie būdavo ištrinami iš oficialių nuotraukų, tarsi niekada jų nebūtų buvę.

Nuotraukų redagavimas tapo galinga cenzūros forma, leidžiančia J.Stalinui perrašyti praeitį.

Vienas iš žymiausių pavyzdžių – nuotrauka, kurioje J. Stalinas apžiūrinėja Maskvos–Volgos kanalą kartu su N.Ježovu. Tai yra ta pati, kuria pasidalijo E.Muskas, sakydamas, kad tai neva jam priklausančios DI programos darbas.

fourandsix.com/Josifas Stalinas
Josifas Stalinas / fourandsix.com

1938 metų balandį, kuomet N.Ježovas jau buvo beišbarstantis J.Stalino prielankumą, jis buvo paskirtas SSRS vandens transporto liaudies komisaru. Tuo metu ir buvo užfiksuotas žymusis kadras prie upės.

Vėliau N.Ježovas buvo paskelbtas nusikaltėliu ir tose pačiose nuotraukose, kur buvo užfiksuoti, liko tik J.Stalino figūra, o N.Ježovas buvo ištrintas.

Tokia praktika tapo įprasta ir su kitais partijos pareigūnais, kurie, netekę J.Stalino malonės, buvo laikomi politiniais priešais. Kartais per kelerius metus viena nuotrauka būdavo retušuojama kelis kartus.

15min verdiktas: melas. N.Ježovą iš nuotraukos ištrynė ne DI programa. Tikėtina, kad taip E.Muskas nevykusiai pajuokavo.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Bintense“ apžvalga: patikima ir reguliuojama kriptovaliutų keitykla tiesioginiams sandoriams
Reklama
LEA kviečia seną katilą keisti nauju šilumos siurbliu. Pasinaudojus skiriamomis dotacijomis galima sutaupyti net iki 90 proc. šilumos siurblio kainos