„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Ar tikrai Romoje galima gerti vandenį iš fontanų?

Socialiniuose tinkluose plinta patarimas turistams: nuvykę į Romą nepirkite brangiai kainuojančio geriamo vandens parduotuvėse, vietoje to gerkite vandenį iš miesto fontanų, juk šiuose trykšta puikiausios kokybės vanduo. Nors šiame patarime ir yra nedidelė dalis tiesos, iš esmės jis yra klaidinantis.
Turistai prie Romos fontanų
Turistai prie Romos fontanų / „Scanpix“/„Sipa USA“ nuotr.

Vaizdo įraše moteris pasakoja, kad norėdami sutaupyti, Romos svečiai gali nesunkiai tą padaryti nepirkdami geriamojo vandens, o prisipildami jo iš fontano.

„Visuose Romos fontanuose teka geriamas vanduo ir pakanka tiesiog prisipilti jo į buteliuką“, – tvirtinama įraše.

Tačiau tai ne visai tiesa.

Dekoratyvinių fontanų sistemos nesukurtos, kad iš jų būtų galima gerti, ir turistams visiškai nesiūloma pildytis vandens butelius ten.

Tačiau Romoje yra gausu specialiai tam skirtų geriamojo vandens fontanėlių.

Unsplash.com nuotr./Geriamojo vandens fontanas Romoje (nasoni)
Unsplash.com nuotr./Geriamojo vandens fontanas Romoje (nasoni)

Yra du pagrindiniai geriamojo vandens fontanėlių tipai: nasoni – kolonėlės su taip vadinama „didele nosimi“ tai paprastai yra cilindro formos ketaus kolona su plonu išsikišusiu snapeliu, esančiu stulpo viduryje.

Rečiau sutinkami, dekoratyvesni fontanelle tipo geriamojo vandens fontanai.

Inicialai SPQR ant fontanėlių reiškia, kad juos pastatė senovės Romos valdžia (Senātus Populusque Rōmānus).

Unsplash.com nuotr./Geriamojo vandens fontanas Romoje (fontanelle tipo)
Unsplash.com nuotr./Geriamojo vandens fontanas Romoje (fontanelle tipo)

Dekoratyvinių fontanų (fontana) vanduo dažnai nėra geriamasis ir gali būti chemiškai apdorotas, todėl labai nerekomenduojama bandyti gurkštelėti vandens, pavyzdžiui, Trevi fontano baseine. Tačiau jo šonuose yra įrengtos kolonėlės, kurių vandenį galima vartoti drąsiai.

Daugybė vietų atsigaivinti

Viena iš daugybės Romos pravardžių yra „La Regina dell'Acqua“, kas išvertus reiškia „Vandens karalienė“.

Vanduo yra neatsiejamas miesto elementas – nuo daugybės fontanų ir geriamojo vandens kolonėlių viešosiose aikštėse iki senovės romėnų įdiegtų vandens transportavimo akvedukais sistemų ir pirčių.

Roma buvo pirmasis miestas pasaulyje, kuriame buvo įdiegta nemokamų švaraus geriamojo vandens fontanų idėja.

XIX a. pabaigoje visame mieste buvo įrengta daugybė geriamojo vandens tiekimo taškų ir šiandien Romoje tebėra bene didžiausia jų koncentracija – daugiau kaip 2 500 objektų, išsibarsčiusių daugybėje aikščių ir gatvių.

Ar galima gerti vandenį iš čiaupo?

Patyrę keliautojai žino, kad ne visose šalyse saugu gerti vandenį iš čiaupo, tačiau Italija nėra viena tokių.

Europos aplinkos agentūros kasmet rengiamame Aplinkosauginio veiksmingumo indekse (Environmental performance index, EPI) Italija užima 11 vietą, o šalyje tiekiamo vandens kokybė vertinama aukštu 97,6 balu iš 100 galimų.

97 proc. geriamojo vandens Roma gauna iš šaltinių, o 3 proc. – iš šulinių. Vandentiekio vanduo laikomas labai kokybišku.

Jis yra chloruotas ir vidutiniškai kietas, bet paprastai yra gero skonio. Vandens tyrimai atliekami kasdien, o ataskaitas galima rasti kompanijos ACEA interneto svetainėje .

Kur rasti vandens?

Už Romos vandens sistemos valdymą ir priežiūrą atsakinga „ACEA Group“ turistams ir miesto gyventojams siūlo interaktyvų žemėlapį, kuriame pažymėta daugiau kaip 2 500 geriamojo vandens kolonėlių.

Ši kompanija taip pat sukūrė programėlę „Waidy WOW“, kurią galite atsisiųsti į savo išmanųjį telefoną – joje nurodytos įvairios vandens telkinių ir fontanų vietos ir pateikiami įdomūs su vandeniu susiję faktai bei lankytinos vietos Romoje.

Nasoni kolonėlės veikia visą parą – išskyrus 2017 m., kai per didelę sausrą daugelis miesto vandentiekio tinklų buvo išjungti arba sumažintas jų pralaidumas, kad būtų išsaugotos vandens atsargos, tačiau tai buvo neeilinės aplinkybės. Paprastai šie geriamojo vandens fontanai veikia ištisus metus, dieną ir naktį.

15min verdiktas: trūksta konteksto. Nors Romoje yra tikrai gausu geriamojo vandens fontanėlių, tačiau iš didžiųjų dekoratyvinių fontanų gerti nerekomenduojama.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, ja siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau