Nuo karo pradžios Rusija ne kartą grasino NATO valstybėms. Be kita ko, ji nuolat kariavo, atkūrinėjo, pertvarkė savo kariuomenę, gamino milžinišką kiekį ginklų ir net sujungė jėgas su Vakarams priešiškomis valstybėmis.
Buvęs Lietuvos užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis „Business Insider“ žurnalistams pabrėžė, kad Rusija uoliai toliau investuoja į savo karo mašiną. Jo teigimu, rusai „ne tik remontuoja iš mūšio lauko pargabentus tankus, bet ir juos surinkinėja“.
„Jie kuria bepiločius orlaivius ir turėjo daug metų bandymams bei eksperimentams. Jie patyrė didelio masto šiuolaikinę kovą, o Vakarai tuo tarpu daugiau dėmesio skyrė kovai su terorizmu, o ne pasirengimui dideliam karui su beveik lygiaverčiu priešininku, taip leista susilpnėti karui reikalingiems raumenims“, – sakė G.Landsbergis.
„Tikriausiai sakyčiau, kad Rusija yra pavojingesnė nei bet kada anksčiau“, – pabrėžė jis.
Neignoruokite Rusijos
Keiras Gilesas, „Chatham House“ Rusijos ir Eurazijos programos vyresnysis konsultantas, teigė „Business Insider“, kad Rusijos kovos Ukrainoje neužkerta kelio Rusijos puolimo kitur galimybei.
Anot eksperto, prielaida, kad Rusijos nesėkmės Ukrainoje reiškia, kad ji nepradės puolimo kitur, „ignoruoja Rusijos įprotį klaidingai save įtikinti, kad ji yra pajėgi ką nors padaryti, o paskui vis tiek pradėti puolimą“.
Nepriklausomai nuo to, ar Maskvai pavyks tai padaryti teisingai, ar klaidingai, „pasekmės bus pražūtingos“, mano jis.
K.Gilesas taip pat pažymėjo, kad dideli karių, kuriuos Rusija laiko pigia jėga, nuostoliai neatgrasė Rusijos nuo tolesnio puolimo prieš Ukrainą.
Daug profesionalių karių, su kuriais Rusija pradėjo šį karą, dabar yra žuvę, nebeatkuriami ir milžiniški kiekiai įrangos.
Jungtinės Karalystės ginkluotųjų pajėgų vadas gruodžio mėn. sakė, kad, jų vertinimu, nuo plataus masto invazijos pradžios žuvo arba buvo sužeista daugiau kaip 750 tūkst. Rusijos karių. Ukrainos vertinimai yra dar didesni.
Rusija dažnai pasikliauja greitai pakeičiamais kariais ir dešimtmečių senumo įranga, ištraukta iš sandėlių, kad užkamšytų savo kariuomenės skyles. Tačiau tiesa tokia, kad Rusijos kariuomenė nejaučia skausmingo karių trūkumo.
Jos ekonomika ir pramonė yra karo padėtyje ir dirba viršvalandžius, kad būtų atstatyta ir perginkluota, o Rusija, kaip rudenį sakė vyriausiasis JAV generolas Europoje Christopheris Cavoli, turi pajėgų, pavyzdžiui, strateginių aviacijos priemonių ir povandeninių laivų, kurių karas „beveik nepalietė“. Be to, jis pridūrė, kad Rusijos kariuomenė išaugo.
„Naratyvas, kad Rusija nusilpo, yra pats pavojingiausias, – pažymėjo G.Landbergis. – Atvirai kalbant, manau, kad Rusija ne tik nėra išsekusi. Manau, kad ji akivaizdžiai yra karo kelyje“.
Jo teigimu, Rusija turi „kur kas daugiau personalo, nei“ turėjo prieš karą, ir nors tie naujesni kariai yra daug mažiau patyrę nei tie, kuriuos Rusija turėjo karo pradžioje, jie vis tiek įgyja neįkainojamos patirties.
Karo studijų instituto karybos ekspertas George'as Barrosas teigė, kad Rusija „yra pasirengusi ir pajėgi užimti tokią pozą ir potencialiai pulti NATO rytinio flango nares“.
Latvijos gynybos ministras Andris Sprūds atkreipė dėmesį, kad „šis karas mus išmokė, jog net ir susilpnėjusi Rusija tebėra pavojinga Rusija“.
„Nors šiuo metu Rusijos pastangos sutelktos į karą Ukrainoje, dabar ne laikas atsipalaiduoti ir nuleisti rankas“, – kalbėjo jis ir pridūrė, kad „mūsų vertinimu, Rusija per ateinančius penkerius metus atkurs savo karinius pajėgumus, todėl turime padaryti viską, kad pasiruoštume galimam puolimui“.
Gynybos ekspertas, buvęs Jungtinės Karalystės jungtinių cheminių, biologinių, radiologinių ir branduolinių pajėgų vadas Hamishas de Brettonas-Gordonas „Business Insider“ teigė, kad Rusija, po to, kai jai buvo rimtai smogta atgal Ukrainoje, greičiausiai nėra pajėgi pulti konvenciniu būdu.
Tačiau, pasak jo, „šiuo metu Rusijos karo mašina yra įsukta“, todėl Rusija gali kelti rimtesnę grėsmę po penkerių ar dešimties metų. Jis sakė, kad NATO turi didžiulę galią atremti puolimą, tačiau Rusija vis dar gali padaryti didelę žalą.
G.Landsbergio nuomone, jei Vakarai nepasiųs Rusijai ryžtingo signalo liautis, Rusija eskaluos veiksmus: „Neturėdami aiškių pasekmių už veiksmus, jie skatinami žengti dar toliau“.
„Turime pasiruošti, o pavojingiausi laikai laukia ateityje“, – pridūrė buvęs Lietuvos diplomatijos vadovas.