Kas nutiks pasauliui, jei „Islamo valstybė“ laimės?

Daugiau nei penkiasdešimt JAV centrinės vadavietės analitikų pareiškė, kad kalbos apie „Islamo valstybės“ silpnumą yra nepagrįstos. Pasak jų, metas svarstyti scenarijus, kuriuose „Islamo valstybė“ nebus nugalėta ir ji įsitvirtins tose teritorijose, kurias turi užkariavusi dabar, rašo news.vice.com
„Islamo valstybės“ džihadistai
„Islamo valstybės“ džihadistai / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Analitikų teigimu, kalbėti reikėtų ne apie „tapk musulmonu ar mirk“ tipo pergalę, bet apie tai, kad „Islamo valstybės“ kovotojai sugebės apginti savo kalifato ribas ir įsitvirtinti ten, kur dabar kaunasi dėl išlikimo.

Pasak ekspertų, jau dabar „Islamo valstybė“ bando gyventi kasdienį gyvenimą: moka algas, pasirūpina kelionės dokumentais, valdo mokyklas ir ligonines. Kai ši sistema įsivyraus, kova taps nebe pavienių lyderių medžiokle, o sudėtingu ir daug laiko reikalaujančiu sistemos griovimu.

„Jie suteikia vis daugiau laisvės vadams ir regionų vadovams, o tai reiškia, kad sumedžiojus Abu Bakrą al-Baghdadį, valstybės gyvavimas nesustos“, – teigė „Islamo valstybę“ nuo pat jos užgimimo pradžios stebintis ir jos gyvenimą knygoje aprašęs Willas McCantsas.

Analitikų manymu, jei teroristams pavyks atsilaikyti prieš tarptautinės koalicijos atakas pakankamai ilgai, jie taps dar stipresni ir sudarys geresnį įvaizdį nukariautų teritorijų gyventojų akyse.

Nicko Heraso teigimu, „Islamo valstybė“ jau pasiekė pirmąją pergalę. „Jie išgyveno pirmuosius metus per intensyvų JAV vadovaujamos koalicijos bombardavimą. Jie išlaikė pozicijas Irake ir net išplėtė savo teritoriją Sirijoje“, – teigė jis.

„Jie išgyveno pirmuosius metus per intensyvų JAV vadovaujamos koalicijos bombardavimą. Jie išlaikė pozicijas Irake ir net išplėtė savo teritoriją Sirijoje“, – teigė jis.

Dabar jiems teks sunkus uždavinys – išlaikyti politinės, religinės ir ekonominės organizacijos plėtrą. „Antroji fazė bus Sirijos opozicijos jėgų inkorporavimas“, – teigė N.Herasas, pabrėždamas, kad tokiu atveju kovotojų ratas gerokai išsiplėstų.

Stebint „Islamo valstybės“ laimėjimus, tai neatrodo toks neįgyvendinamas uždavinys. Jau dabar, užėmus Palmyros miestą, „Islamo valstybės“ kovotojams atiteko beveik pusė Sirijos teritorijos.

Net jei JAV bei koalicijos partnerėms ir pavyktų fiziškai sunaikinti didžiąją dalį grupuotės kovotojų, jie nesugebėtų taip lengvai išspręsti „Islamo valstybės“ atskleistų problemų. Susiskaldymo, fundamentalistinių idėjų plitimo bei silpnos valdžios.

Jei Vakarų valstybėms nepavyks susitarti dėl vieningų smūgių „Islamo valstybei“, taktika gali keistis ir vietoj sunaikinimo teks planuoti suvaldymą. „Yra galimybė, kad jie de facto taps valstybe ir mes turėsime su tuo taikstytis“, – teigė politikos konsultantas Ghaido Heto. „Labiau išsivysčiusios valstybės sutvirtins savo sienas aplink užimtas teritorijas ir turės derėtis su teroristais“, – pripažino jis.

Nepaisant to, ar „Islamo valstybė“ galiausiai bus sunaikinta, ar ne, tačiau vien jau pakankamai ilgas jos veikimas tampa savotiška pergale. „Galime pripažinti politinę tikrovę, kad IS yra žymiai daugiau nei teroristų grupuotė, daugiau nei sukilėliai, bet neprivalome priimti jos nuolatinio valstybingumo fakto“, – teigė W.McCantsas.

Tiesa, kol kas nėra jokio vientiso plano, kuris padėtų sunaikinti ar smarkiai susilpninti šį darinį, tad kalbos apie galimą „Islamo valstybės“ egzistavimą darosi vis realesnės.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai