Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Lenkijoje – kūdikių bumas: gimstamumas per metus išaugo net dešimtadaliu

Lenkijos pajūrio mieste Gdanske 2016 metais pasaulį išvydo 8584 vaikai, o tai yra 760 vaikų daugiau nei 2015 metais, arba 9,8 proc. Panašūs skaičiai ir kituose Lenkijos vietovėse, kai kur gimstamumas augo net 12 proc. Šalyje džiaugiamasi prasidedančiu kūdikių bumu (vadinamuoju „baby boom“). Tokį aktyvumą gali paaiškinti pradėta įgyvendinti programa „Šeima 500 plius“.
Kūdikis
Kūdikis / Vida Press nuotr.
Temos: 2 Naujagimis Lenkija

Ir tokie skaičiai džiugina ne tik Gdanską – gimstamumo situacija į gerąją pusė keičiasi visoje Pamario vaivadijoje bei visoje Lenkijoje. Kai kurių ligoninių atstovai skundžiasi, kad net vietų gimdymo namuose retkarčiais pritrūksta.

Kaip nepritrūks, jei, tarkim, Gdynėje 2015 m. rugpjūtį gimė 157 mažyliai, o 2016-aisiais – jau net 171.

Vienoje iš Gdansko ligoninių nuo 1985 metų dirbantis dr. Jerzy Zabulis tikina tokio „baby boom'o“ dar nematęs – jo skyriui pernai metai buvo rekordiniai, pasaulį išvydo 3,6 tūkst. naujagimių.

Vienoje iš Gdansko ligoninių nuo 1985 metų dirbantis dr. Jerzy Zabulis tikina tokio „baby boom'o“ dar nematęs.

„Tai įspūdingas skaičius. Vieną savaitę turėjome net 43 gimdymus. Vieną dieną jų buvo 17, antrą – 16, o trečią – 14. Neturėjome kur guldyti pacienčių. Nėščiųjų ir gimdančiųjų srautas priimamajame didžiulis. Esame tikrai didelis skyrius, turime penkias gimdyklas ir 56 lovas, bet jau visko mums pradeda trūkti. O ypač vietų moterims, kurių nėštumas komplikuotas. Stengiamės, bet pasitaiko, kad moterys važiuoja gimdyti į kitus miestus netoliese“, – kalbėjo gydytojas.

Situacija panaši ir kituose Lenkijos regionuose. Praktiškai visuose vaivadijų centriniuose miestuose 2016 metais užregistruota daugiau gimdymų nei prieš metus.

Varšuvoje 2016 m. nuo sausio iki gruodžio gimė per 500 vaikų daugiau nei prieš metus per tą patį laiką. Panašūs skaičiai ir Liubline, o štai Balstogėje 2016 metais gimė 641 vaiku daugiau nei prieš metus, Vroclave – 683, Žešuve – net 871.

Dar geriau šiuo klausimu yra Lodzėje, čia per metus iki programos „Šeima 500 plus“ įgyvendinimo pradžios gimdavo 9931 vaikas, o pradėjus ją įgyvendinti šis skaičius išaugo iki 11 191 vaiko, arba gimė 1,5 tūkst. vaikų daugiau (12 proc.).

Fotolia nuotr./Nėščia moteris.
Fotolia nuotr./Nėščia moteris.

Ir tai tik bumo pradžia. Anot gydytojų, moterys, prieš kelerius metus pagimdžiusios pirmąjį vaiką, dabar lengviau ryžtasi antrajam. Kai kurios prisipažįsta – būtent 500 zlotų parama buvo tas veiksnys, kuris paskatino planuoti antrąją atžalą.

Vis dėlto net ir žiūrint į tokius įspūdingus skaičius, gimstamumas Lenkijoje yra vienas mažiausių Europoje – Europos Sąjungoje iš 28 šalių Lenkija užima priešpaskutinę vietą. Šeima vidutiniškai čia turi 1,3 vaiko, vadinasi, 10 reprodukcinio amžiaus moterų pagimdo 13 kūdikių. O kad Lenkija galėtų normaliai demografiškai funkcionuoti, tos pačios 10 moterų turėtų pagimdyti bent 21 vaiką.

Abejojama, kad 500 zlotų už kiekvieną vaiką parama čia išgelbės, nors tai vertinama kaip geras žingsnis į priekį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos