N.Haley paskyrimas gali tapti D.Trumpo santykių perkrovimo su Rusija ženklu. Ji nėra agresyvi politikė ir nedemonstravo užsienio politikos pažiūrų. Skelbdamas apie jos kandidatūrą naujasis JAV prezidentas teigė, kad ji yra „susitarimų siekėja, kuri padės pasiekti daugiau susitarimų“.
Tiesa, Jungtinėse Tautose N.Haley teks susidurti su rimtu varžovu. Patyręs rusų diplomatas Vitalijus Čurkinas pasirengęs stoti į kovą su bet kuriuo amerikiečių diplomatu ir ginti Kremliaus poziciją.
JAV skyrė daug laiko tam, kad Sirijos vyriausybei būtų pritaikytos sankcijos dėl cheminio ginklo naudojimo. Jei N.Haley atsisakys šios kovos ji leis suprasti Rusijai, kad raudonų linijų nebeliko.
Toks sprendimas gali sukelti nerimą ir JAV partnerėms – Jungtinei Karalystei, Prancūzijai, tradicinėms amerikiečių sąjungininkėms Saugumo Taryboje.
Europos Tarybos Užsienio reikalų analitiko Richardo Gowano manymu, N.Haley nusileidimas Rusijai būtų signalas, kad britai ir prancūzai turės formuoti atskirą politiką Kremliaus atžvilgiu.
Diplomatinė kova
JAV ir Rusija pastaraisiais metais įsivėlė į ginčą dėl Sirijos lyderio Basharo al Assado, kurį Kremlius gina tiek diskusijose, tiek karine jėga. Jau kelis metus tęsiasi ir amerikiečių spaudimas sankcijomis dėl Maskvos invazijos Ukrainoje ir Krymo aneksijos.
Vašingtonas kaltina Maskvą ir dėl kibernetinių išpuolių, kurie galėjo daryti įtaką šių JAV prezidento rinkimų eigai. Tiesa, abi šalys sugebėjo rasti sutarimą dėl Irano branduolinės programos derybų ir jų rezultatų.
Jungtinės Tautos buvo vienas pagrindinių susikirtimo arenų, kurioje diskusijos tarp buvusios ambasadorės Samanthos Power ir V.Čurkino tapdavo labai aršios.
S.Power dar rugsėjo mėnesį kaltino Rusiją dėl „barbariško elgesio Sirijoje“. Po kelių savaičių V.Čurkinas atsakė jai kalbėdamas su „Associated Press“ ir teigdamas, kad JAV-Rusijos santykius gadina „fundamentalus pagarbos ir diskusijos gylio trūkumas“.
V.Čurkinas jau pademonstravo savo simpatiją D.Trumpui, viešai supeikdamas JT žmogaus teisių komisijos vadovą Zeidą Ra'adą al-Husseiną dėl šio kritikos tuometiniam respublikonų kandidatui į JAV prezidento postą.
Grėsmė – nusileisti B. al Assadui
Manhatano milijardierius D.Trumpas gyrė V.Putiną kaip stiprų lyderį, nesureikšmino Rusijos vaidmens Ukrainoje ir leido suprasti, kad leistų Rusijai nuspręsti Sirijos likimą. Nepanašu, kad D.Trumpo administracija imtųsi remti Sirijos opozicijos kovotojus, bandančius atsilaikyti prieš B.al Assado režimą.
„The Wall Street Journal“ trečiadienį pranešė, kad D.Trumpo sūnus D.Trumpas jaunesnysis spalio mėnesį buvo sukvietęs diplomatus, verslininkus ir politikus ir tarėsi su jais dėl galimo bendradarbiavimo su Rusija Sirijos konflikte. Tarp pakviestųjų į šį pokalbį buvo ir Sirijos atstovas, palaikantis Kremliaus įsikišimą į konfliktą.
N.Haley atsitraukimas Rusijos atžvilgiu ir bandymas tuo pačiu metu neprarasti JAV lyderystės demokratijos ir žmogaus teisių gynimo klausimais, gali būti itin sudėtingas procesas.
„Jungtinės Tautos yra itin komplikuota vieta – ten diplomatija šimtąkart sudėtingesnė“, – teigė buvusi JAV atstovė Jungtinėse Tautose Hagar Chemali.
„Jungtinės Tautos yra itin komplikuota vieta – ten diplomatija šimtąkart sudėtingesnė“, – teigė buvusi JAV atstovė Jungtinėse Tautose Hagar Chemali.
„Kartais tu turi tartis su nemaloniais tipais, su kuriais nereikėtų kalbėtis Vašingtone. Turi mokėti su visais jais rasti kalbą ir apsaugoti JAV nacionalinius interesus“, – pasakojo diplomatė.
Rusijos diplomatas – buvęs aktorius
Rusijos atstovas V.Čurkinas – itin sudėtinga asmenybė. Vaikystėje buvęs aktoriumi jis turi istoriko išsilavinimą ir milžinišką diplomatijos patirtį. Jungtinėse Tautose Rusijai V.Čurkinas atstovauja jau dešimtmetį.
H.Chemali teigimu, Rusijos diplomatas ir jo pagalbininkai kiekviena pasitaikiusia proga siekia iškelti savo šalies interesą pirmiau kitų, net jei nuo to nukenčia likusios valstybės.
„Jie labai kieti derybininkai, labai geri derybininkai“, – teigė ji. „Haley turės eiti prie jų su rimtais pasiūlymais, tačiau nepamiršti, kad JAV interesai turėtų būti svarbūs“, – pridūrė H.Chemali.
N.Haley ir D.Trumpo vadovavimas Baltuosiuose Rūmuose keis JAV poziciją ne tik Kremliaus atžvilgiu. JT atstovai taip pat jau rengiasi bendradarbiavimui su Vašingtonu, kuriame atsiras žmonės skeptiškiau žvelgiantys į organizacijos veiklą ir jos reikšmę.
D.Trumpas žymiai griežčiau reaguos į korupcijos, biudžeto, biurokratijos klausimus Jungtinėse Tautose.
Vadina „ne blogiausiu pasirinkimu“
Tiesa, kai kurie mano, kad N.Haley dar nėra blogiausias pasirinkimas. Ekspertus paguodžia tai, kad ji apskritai turi politinės patirties ir yra linkusi kalbėtis.
JT atstovus itin gąsdino galimybė, kad į buvusią poziciją grįš Johnas Boltonas, pagarsėjęs nesukalbamu charakteriu darbo George'o W.Busho administracijos laikais.
Kandidatu buvo svarstomas ir J.Boltono padėjėjas Richardas Grenellas, kuris pastaruoju metu garsėjo tik savo agresyviais pasisakymais socialiniuose tinkluose.
JT Prancūzijos ambasadoriaus Francois Delattre manymu, palyginus su šiais vyrais, N.Haley yra „labai vertinama ir puiki profesionalė“.