„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Per įvykių Tiananmenio aikštėje metines Kinijoje ir Honkonge – tyla ir padidintas saugumas

Kinija antradienį sustiprino saugumą minint 35-ąsias kruvino prodemokratinių protestų numalšinimo metines.
Per įvykių Tiananmenio aikštėje metines Kinijoje ir Honkonge – tyla ir padidintas saugumas / Ng Han Guan / AP
Per įvykių Tiananmenio aikštėje metines Kinijoje ir Honkonge – tyla ir padidintas saugumas / Ng Han Guan / AP

Pagrindiniame kelyje, vedančiame į Pekino Tiananmenio aikštę, išsirikiavo patikros postai ir policijos automobilių eilės.

Kinija seniai slopina bet kokius prisiminimus apie šias žudynes, kai Kinijos vyriausybė įsakė kariuomenei nutraukti kelis mėnesius trukusius protestus.

Apytikriai 180 tūkst. karių ir ginkluotų policijos pareigūnų tada pajudėjo su tankais ir šarvuotomis mašinomis ir šaudė į minią, kuri veržėsi į Tiananmenio aikštę.

Žuvusiųjų skaičius iki šiol nežinomas. Manoma, kad per operaciją, kuri prasidėjo naktį prieš tai ir baigėsi 1989 metų birželio 4-osios rytą, žuvo šimtai, jei ne tūkstančiai žmonių.

Šis susidorojimas tapo posūkio tašku šiuolaikinėje Kinijos istorijoje: krizė baigėsi palankiai Komunistų partijos griežtosios linijos šalininkams, kurie pasisakė už kontrolę, o ne už politines reformas.

Vėlesniais dešimtmečiais šalies ekonominė padėtis smarkiai pagerėjo ir kadaise skurdi šalis pavirto antra pagal dydį pasaulio ekonomika. Vis dėlto 2012-aisiais į valdžią atėjus Kinijos lyderiui Xi Jinpingui (Si Dzinpingui), buvo sugriežtinta visuomenės kontrolė.

Visoje Kinijoje šis įvykis tebėra jautri ir tabu tema, kuri yra griežtai cenzūruojama, o bet koks paminėjimas ar nuoroda socialiniuose tinkluose ištrinama.

Antradienio rytą šimtai turistų rikiavosi gatvėse, vedančiose prie vartų, pro kuriuos galima patekti į Tiananmenio aikštę ir Uždraustąjį miestą – buvusius imperatoriaus rūmus, esančius prie aikštės. Tiems, kurie per represijas neteko šeimos narių, paprastai neleidžiama viešai susirinkti ar gedėti.

Užsienio žurnalisto paprašyta pakomentuoti 35-ąsias žudynių metines, pirmadienį užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai Mao Ning per kasdienę spaudos konferenciją nesureikšmino šio įvykio.

„Kinijos vyriausybė jau seniai padarė aiškią išvadą dėl devintojo dešimtmečio pabaigoje įvykusių politinių neramumų“, – sakė ji, daugiau neišsiplėsdama.

„Tiananmenio motinos“ – aukų šeimų suburta grupė – internetu kreipėsi į Kinijos vyriausybę, prašydama paskelbti žuvusiųjų vardus ir pavardes, išmokėti kompensacijas aukoms ir jų artimiesiems bei patraukti atsakomybėn atsakingus asmenis.

„Birželio 4-osios tragedija yra istorinė tragedija, kurią Kinijos vyriausybė turi pripažinti ir paaiškinti savo žmonėms, o kai kurie to meto vyriausybės nariai turėtų būti teisiškai atsakingi už beatodairišką nekaltų žmonių žudymą“, – teigiama grupės laiške, kurį pasirašė 114 šeimų narių. Jis paskelbtas jos interneto svetainėje, kuri Kinijoje yra blokuojama.

Gegužės 35-oji

Tiananmenio aikštės žudynių minėjimai taip pat buvo panaikinti Honkonge, kuris daugelį metų buvo vienintelė vieta Kinijoje, kur jie galėjo būti rengiami. Antradienį Pekiną palaikančios grupės surengė karnavalą viename parke, kuriame dešimtmečius vykdavo didžiuliai susibūrimai žvakių šviesoje, skirti žudynėms paminėti.

Policija, remdamasi naujuoju nacionalinio saugumo įstatymu, per pastarąją savaitę sulaikė aštuonis asmenis už socialiniuose tinkluose paskelbtus įrašus, kuriais paminimas susidorojimas, įskaitant buvusią minėjimų organizatorę Chow Hang-tung (Čou Hangtung).

Keli prodemokratiški aktyvistai naujienų agentūrai AP sakė, kad policija teiravosi apie jų planus antradienį.

Kai kurie Honkongo gyventojai prisiminė šį įvykį privačiai, pirmadienį nubėgdami 6,4 km – nuoroda į birželio 4-osios datą – ir dalydamiesi su Tiananmeniu susijusiu turiniu socialiniuose tinkluose.

Jungtinės Karalystės konsulatas socialiniame tinkle „X“ paskelbė nuotrauką, kurioje matyti įjungtas išmaniojo telefono žibintuvėlis, virš kurio užrašyti romėniški skaičiai „VIIV“.

Nepriklausomas knygynas, ant kurio lango matyti užrašas „35/5“ – aptaki nuoroda į birželio 4-ąją kaip gegužės 35-ąją, – platformoje „Instagram“ parašė, kad sekmadienį policijos pareigūnai valandą stovėjo prie parduotuvės ir fiksavo pirkėjų asmeninius duomenis.

Honkongo lyderis Johnas Lee (Džonas Li) antradienį tiesiai neatsakė į klausimą, ar gyventojai vis dar gali viešai gedėti dėl susidorojimo. Jis paragino gyventojus neprarasti budrumo dėl bet kokių bandymų sukelti neramumus.

„Grėsmė nacionaliniam saugumui yra reali, – sakė J. Lee per spaudos konferenciją. – Tokie veiksmai gali prasidėti staiga, o skirtingi žmonės gali naudoti skirtingus pasiteisinimus, kad nuslėptų savo ketinimus.“

Užsienyje vis dažniau rengiami minėjimo renginiai, reaguojant į Honkonge nutildomus balsus.

Šiais metais minėjimai suplanuoti Vašingtone, Londone, Brisbane ir Taibėjuje, taip pat rengiama vis daugiau viešųjų kalbų, mitingų, parodų ir spektaklių.

Taivano naujasis prezidentas Lai Ching-te (Lai Čingtė) įraše „Facebook“ teigė, kad Pekino įvykdyto mirtino susidorojimo Tiananmenio aikštėje atminimas „neišnyks istorijos tėkmėje“.

Kinija šią savarankišką salą laiko savo teritorijos dalimi ir yra pažadėjusi vieną dieną ją užimti, prireikus – jėga.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau