„Norėčiau sutelkti dėmesį į tikėtinus pranešimus, kad Rusijos karinės pajėgos Ukrainoje pakartotinai smogia civiliams gyventojams, įskaitant medikus ir asmenis, kurie atvyksta padėti nukentėjusiems nuo pirmojo smūgio. Rusijos vyriausybė seka savo pavyzdžiu Sirijoje, kur ji surengė dešimtis tokių oro smūgių, per kuriuos žuvo civiliai gyventojai, greitosios pagalbos darbuotojai ir pagalbos darbuotojai“, – ESBO Nuolatinės tarybos posėdyje sakė JAV misijos prie ESBO reikalų patikėtinis Timothy Hanway, kurį cituoja „Ukrinform“.
Pasak diplomato, ESBO Maskvos mechanizmo 2022 m. ataskaitoje ekspertai pažymėjo „aiškius tarptautinės humanitarinės teisės pažeidimus, kuriuos vykdė Rusijos kariuomenė vykdydama karo veiksmus“. Atskirai buvo nagrinėjami pasikartojantys išpuoliai prieš civilius gyventojus, visų pirma 2022 m. kovo 1 d. smūgis „Kalibr“ raketa Laisvės aikštėje priešais Charkivo srities valstybinę administraciją.
Paleidžia antrą raketą į gelbėtojus
„Praėjus penkioms-septynioms minutėms po to, kai atvyko gelbėtojai, į pastatą pataikė antra panaši raketa. Tai reiškia, kad į gelbėtojus ir per pirmąją ataką sužeistuosius buvo taikytasi sąmoningai“, – aiškino T.Hanway.
Jis pridūrė, kad nuo to laiko atsirado įrodymų, jog Rusija, taikydama tokią taktiką, visoje Ukrainoje nužudė daugiau kaip 90 medicinos darbuotojų, policininkų ir ugniagesių bei sužeidė beveik 350 civilių gyventojų.
„Nerimą kelia tai, kad Rusija vis dažniau naudoja tokio pobūdžio atakas. JT Humanitarinių reikalų koordinavimo biuras teigė, kad pastarosiomis savaitėmis buvo pastebėtas „ypač nerimą keliantis tokių smūgių modelis“. Vien kovo ir balandžio mėn. per pakartotines Rusijos atakas, nukreiptas prieš pirmosios pagalbos tarnybas, Odesoje, Charkive ir Zaporižioje žuvo apie 30 gelbėtojų ir daugiau kaip 20 buvo sužeista“, – piktinosi diplomatas.
T.Hanway pabrėžė, kad rusų vykdomi tarptautinės humanitarinės teisės pažeidimai neturėtų likti nenubausti ir ši Rusijos kampanija prieš civilius Ukrainos gyventojus turėtų būti nutraukta.