Prieš savaitę Japonijos ministro pirmininko Naoto Kano (Naoto Kano) patarėjas jau nurodė, jog taip gali būti, paaiškindamas, kad avarijos dieną, kovo 11-ąją, TEPCO daugiau nei šešias valandas negalėjo užtikrinti vandens tiekimo prie Fukušimos 1-osios AE antrojo ir trečiojo energetinių blokų reaktorių.
Anot patarėjo, TEPCO negalėjo atvėsinti reaktorių apvalkalo, nes nutrūko elektros energijos tiekimas iš išorinių maitinimo šaltinių.
Po galingo žemės drebėjimo kovo 11 dieną ir po jo kilusio niokojančio cunamio Fukušimos 1-ojoje atominėje elektrinėje buvo užfiksuota virtinė avarijų, dėl kurių sugedo aušinimo sistema. Buvo nustatyti keli radiacijos nuotėkiai, todėl valdžia buvo priversta evakuoti žmones iš 20 km zonos aplink AE. Vėliau pasirodė pranešimų, kad kai kuriuose Japonijos rajonuose aptikta radioaktyviųjų medžiagų – jodo ir cezio – ore, jūros ir geriamajame vandenyje, produktuose.
AE operatorė – bendrovė TEPCO nurodė, jog tikisi, kad situacija avariniuose jėgainės energetiniuose blokuose stabilizuosis maždaug per šešis ar devynis mėnesius, o radiacijos lygis elektrinės rajone sumažės per tris mėnesius.
Avarija Fukušimos jėgainėje įvertinta aukščiausiu balu pagal septynbalę Tarptautinę branduolinių ir radiologinių įvykių skalę, nors iš pradžių buvo nustatytas penktasis pavojingumo lygis.