Kaip skelbia dienraštis „Kyiv Post“, apie sprendimą į šalį neįleisti humanitarinę paramą gabenančios sunkvežimių vilkstinės pareiškė Ukrainos nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos atstovas Andrijus Lysenko.
„Ši vilkstinė nėra patvirtinta. Jos nepatvirtino tarptautinis Raudonasis Kryžius“, – teigė A.Lysenka.
Oficialiai skelbiama, kad kolona gabena apie du tūkstančius tonų humanitarinės paramos, joje – 280 „Kamaz“ automobilių. Humanitarinę paramą sudaro 400 tonų kruopų, 100 tonų cukraus, 62 tonos vaikų maisto, 54 tonos medikamentų, kitų produktų.
Pirmadienį vakare Vladimiro Putino atstovas patikino, kad Rusijos kariškių nebus kolonoje.
Oficialiai skelbiama, kad kolona gabena apie du tūkstančius tonų humanitarinės paramos, joje – 280 „Kamaz“ automobilių
„Karinės palydos nebus“, – atstovas Dmitrijus Peskovas sakė naujienų agentūrai AFP apie Rusijos planus pasiųsti didelę automobilių koloną į Ukrainą. Pasak jo, ta misija buvo „suderinta su Kijevu“ ir bus prižiūrima Tarptautinio Raudonojo Kryžiaus komiteto (TRKK). Tačiau Ukraina teigia, kad Maskva nesuderino šios akcijos su Ukrainos valdžia.
Jis sakė negalintis pateikti daugiau detalių apie tą koloną arba misijos kalendorių.
Rusijos prezidentas V.Putinas Europos Komisijos pirmininkui Jose Manueliui Barroso sakė, kad Maskva „siunčia humanitarinę koloną į Ukrainą, bendradarbiaudama su Tarptautinio Raudonojo Kryžiaus Komiteto atstovais“.
Tuo tarpu J.M.Barroso „perspėjo nesiimti jokių vienašališkų karinių veiksmų Ukrainoje, prisidengiant kokiu nors pretekstu, įskaitant humanitarinį“, sakoma Briuselio pranešime.
Savo atsargiame pranešime TRKK nurodė, kad Rusijos ir Ukrainos pareigūnams pateikė dokumentą dėl pagalbos atgabenimo. Tačiau ši nepriklausoma agentūra pažymėjo, jog tai operacijai reikalingas visų šalių sutikimas, taip pat saugumo garantijos, nes kolona neturės ginkluotos palydos.
„Šios operacijos praktinės detalės turi būti išsiaiškintos, prieš imantis vykdyti šią iniciatyvą“, – sakė TRKK operacijų Europoje ir Centrinėje Azijoje vadovas Laurent'as Corbazas.
NATO baiminasi, kad bet kokia pagalbos misija gali būti panaudota Maskvos kaip priedanga prorusiškų sukilėlių gelbėjimo operacijai.
Pavadino apgailėtinu žingsniu
Pirmadienį Ukraina paskelbė, kad į Luhanską bus siunčiama humanitarinė pagalba, o tarptautinėje misijoje dalyvaus ir Rusija. Kremlius apie šią operaciją paskelbė šiek tiek anksčiau, mėgindamas nuopelnus dėl jos prisiimti sau. Ukraina tai pavadino apgailėtinu žingsniu ir istorine pamoka visam pasauliui.
Po V.Putino pareiškimų, kad į Ukrainą siunčiamas „humanitarinės pagalbos“ konvojus, du rusų kariai atskleidė, kad „konvojus“ – baltai perdažyti kariniai sunkvežimiai, kuriuos lydės ir Rusijos kariai. Dalis sunkvežimių atrodo ir pažymėti šv.Georgijaus juostos spalvomis.