Per televiziją transliuotos spaudos konferencijos metu Pietų Korėjos vadovas pareiškė, kad ši priemonė būtina siekiant apsaugoti šalį nuo „komunistinių jėgų“.
„Siekiant apsaugoti liberalią Pietų Korėją nuo Šiaurės Korėjos komunistinių jėgų keliamos grėsmės ir pašalinti antivalstybinius elementus, (...) skelbiu nepaprastąją karo padėtį“, – sakė prezidentas tiesiogiai per televiziją transliuotame kreipimesi į tautą.
Anot jo, šis žingsnis yra labai svarbus siekiant apginti šalies konstitucinę santvarką.
Prezidentas apkaltino opoziciją simpatizuojant Šiaurės Korėjai ir antivalstybine veikla paralyžiuojant valdžią.
„Nepaisydama žmonių pragyvenimo šaltinių, opozicinė partija paralyžiavo valdymą vien dėl apkaltos, specialių tyrimų ir savo lyderio apsaugojimo nuo teisingumo“, – pridūrė Yoon Suk-yeolas.
Suprasti akimirksniu
Kas yra karo padėtis ir kodėl ją paskelbė Pietų Korėjos prezidentas?
09:06
BBC naujienų tarnyba priminė, kad karo padėtis – tai laikinas karinės valdžios įvedimas nepaprastosios padėties metu, kai manoma, kad civilinė valdžia negali funkcionuoti.
Karo padėties įvedimas gali turėti teisinių pasekmių, pavyzdžiui, gali būti sustabdomos įprastos civilinės teisės ir išplečiamas karinės teisės taikymas.
Teoriškai ji yra laikina – tačiau gali tęstis neribotą laiką.
Paskutinį kartą Pietų Korėjoje karo padėtis buvo paskelbta 1979 m., kai per perversmą buvo nužudytas tuometinis ilgametis šalies karinis diktatorius Park Chung-hee.
Antradienio vakarą Y.Suk-yeolas paskelbė karo padėtį pirmą kartą nuo 1987 m., kai šalis tapo parlamentinės demokratijos šalimi.
Vėlai vakare per televizijos laidą pareiškęs apie savo drastišką sprendimą, prezidentas kaip pateisinimą nurodė „antivalstybines jėgas“ ir Šiaurės Korėjos keliamą grėsmę.
Tačiau apžvalgininkai teigia, kad Y.Suk-yeolas elgėsi kaip apgultas prezidentas ir kad jo sprendimą paskatino ne tiek išorinės grėsmės, kiek jo paties beviltiškos politinės problemos.
„Pietų Korėjos lyderis jau kelis mėnesius, po to, kai balandžio mėn. vykusiuose visuotiniuose rinkimuose triuškinančią pergalę iškovojo opozicija, yra neveiksnus prezidentas, o dėl kelių korupcijos skandalų šiais metais jo reitingai nuolat krenta“, – atkreipė dėmesį BBC.
Ekspertas paaiškino, kaip vertinti sumaištį Pietų Korėjoje
09:00
Vytauto Didžiojo (VDU) Azijos studijų centro docentas Linas Didvalis įvertino tai, kas šiuo metu vyksta Pietų Korėjoje. Pasak eksperto, prezidento įvesta karinė padėtis susijusi su vidinėmis politinėmis kovomis, o ne priešiškomis jėgomis iš Šiaurės Korėjos, visuomenė labiau palaiko prezidento oponentus, kurie turi tvirtas pozicijas šalies parlamente. Anot L.Didvalio, dabar pagrindinis klausimas – ką darys prezidento kontroliuojama kariuomenė ir kitos jėgos struktūros?
Pietų Korėjos vadovas Yoon Suk-yeolas antradienį netikėtai paskelbė nepaprastąją karo padėtį ir kaltino, jog šalies opozicija, kuri kontroliuoja parlamentą, simpatizuoja Šiaurės Korėjai bei užsiima antivalstybine veikla paralyžiuodama Vyriausybę.
Tuo metu opozicijos lyderis Lee Jae-myungas pasmerkė tokius prezidento veiksmus, kuriuos pavadino neteisėtais, ir paragino visuomenę protestuoti prie parlamento.
Pietų Korėjos parlamentarai netrukus atšaukė šalies vadovo įvestą karinę padėtį, bet kariuomenė klauso prezidento. Tuo metu Seule, prie parlamento, susirinko šimtai žmonių.
VDU politologas Linas Didvalis, besidomintis įvykiais Pietų Korėjoje, įvertino šią neįprastą sumaištį bei pasakė, kaip ją vertinti mums, gyvenantiems Lietuvoje.
Plačiau skaitykite ČIA.
Pietų Korėjos opozicinės partijos skelbia pateikusios pasiūlymą dėl prezidento apkaltos
08:40
Pietų Korėjos opozicinės partijos trečiadienį paskelbė pateikusios pasiūlymą dėl prezidento Yoon Suk-yeolo apkaltos dėl jo trumpai gyvavusio bandymo paskelbti karo padėtį.
„Pateikėme skubiai parengtą apkaltos pasiūlymą“, – spaudos konferencijoje paskelbė šešių opozicinių partijų, įskaitant pagrindinę opozicinę Demokratų partiją, atstovai.
Jie nurodė, kad aptars, kada pateikti šį klausimą balsavimui, bet pridūrė, kad tai galėtų įvykti jau penktadienį.
Atsistatydina prezidento administracijos atstovai
07:52
Pietų Korėjos prezidento administracijos vadovas ir daugiau nei 10 vyresniųjų prezidento sekretorių pateikė atsistatydinimo pareiškimus, pranešė prezidento kanceliarija.
Prezidentas Yoon Suk-yeolas kol kas neatsistatydino, nors vis dažniau pasigirsta raginimų atsistatydinti dėl vėlai vakare priimto karo padėties dekreto.
Didžiausia Pietų Korėjos profsąjungų konfederacija teigia, kad jos nariai streikuos tol, kol prezidentas atsistatydins
07:42
Didžiausia Pietų Korėjos profesinių sąjungų konfederacija pranešė, kad jos nariai neribotam laikui skelbs visuotinį streiką, kol atsistatydins prezidentas Yoon Suk-yeolas, bandęs įvesti karo padėtį.
„Mes kovosime kartu su žmonėmis ir sieksime, kad Yoon Suk-yeolas nedelsdamas atsistatydintų“, – sakė Korėjos profesinių sąjungų konfederacija (KCTU), praneša Pietų Korėjos naujienų agentūra „Yonhap“.
„KCTU nariai nutrauks darbą pagal streiko gaires, reikalaus Yoon Suk-yeolo atsistatydinimo už išdavystę ir visoje šalyje vykdys nepaprastąsias akcijas už socialines reformas ir liaudies suvereniteto įgyvendinimą“, – pridūrė profsąjunga.
KCTU turi 1,2 mln. narių.
Profsąjungų konfederacija teigė, kad nariai šį rytą susirinks Gvangvamuno aikštėje. Tai didžiulė aikštė Seulo centre, kurioje nuo seno vyksta politiniai protestai.
Pietų Korėjos prezidento gali laukti apkalta: kas nutiks, jei ji bus pradėta?
06:38
Pietų Korėjos opozicinė Demokratų partija teigia, kad pradės apkaltos procedūrą prieš prezidentą Yoon Suk-yeolas, jei jis nedelsdamas neatsistatydins.
Partija kritikavo jo paskelbtą karo padėtį, vadindama ją maišto aktu ir pagrindu apkaltai.
„Mes nesėdėsime sudėję rankų ir nežiūrėsime, kaip prezidentas Yoon griauna Konstituciją ir pamina demokratiją. Prezidentas Yoon turėtų nedelsdamas savanoriškai atsistatydinti“, – sakė partija.
Anksčiau opozicinės partijos lyderis Park Chan-dae sakė, kad prezidentas „negali išvengti kaltinimų išdavyste“, ir paragino jį „nedelsiant atsistatydinti“ dėl karo padėties paskelbimo.
Pietų Korėjos pagrindinė opozicinė partija trečiadienį paskelbė, kad pateiks prezidentui Yoon Suk-yeolui ir aukščiausio rango saugumo pareigūnams kaltinimus maištu dėl trumpam paskelbtos nepaprastosios karo padėties.
„Pateiksime kaltinimus maištu“, – sakoma Demokratų partijos pareiškime. Partija paminėjo prezidentą, jo gynybos ir vidaus reikalų ministrus, „svarbias susijusias kariuomenės ir policijos figūras, pavyzdžiui, karo padėties vadą ir policijos viršininką“.
Kas nutiks, jei bus pradėta apkalta?
Trečiadienį iškilo klausimų dėl Pietų Korėjos prezidento Yoon Suk-yeolas politinės ateities, o opozicijos įstatymų leidėjai perspėjo, kad pradės apkaltos procedūrą, jei jis nedelsiant neatsistatydins.
Pagal Pietų Korėjos konstituciją parlamentas gali pateikti pasiūlymą dėl prezidento apkaltos, jei jis „vykdydamas oficialias pareigas pažeidė konstituciją ar kitus įstatymus“, rašo CNN.
Apkaltą turėtų siūlyti dauguma parlamento narių, o jai turėtų pritarti du trečdaliai visų įstatymų leidėjų.
Tada pasiūlymas būtų perduotas Konstituciniam Teismui, kuris kartu su Aukščiausiuoju Teismu yra vienas iš aukščiausių Pietų Korėjos teismų. Bent šeši iš devynių teisėjų turi pritarti apkaltai.
Pagal Konstituciją prezidentas būtų nušalintas nuo savo įgaliojimų vykdymo proceso metu, kol bus priimtas sprendimas dėl apkaltos.
Teismo proceso metu premjeras laikinai eitų przidento pareigas. Dabartinis ministras pirmininkas Hanas Duck-soo yra karjeros politikas, šias pareigas einantis antrą kartą. Anksčiau, 2007-2008 m., jis buvo ministras pirmininkas prezidento Roh Moo-hyun, kuris buvo apkaltos būdu nušalintas nuo pareigų ir buvo priverstas jas palikti dviem mėnesiams, kol Konstitucinis Teismas sugrąžino jį į valdžią.
Jei apkalta patvirtinama ir prezidentas atsistatydina, pagal Konstituciją vyriausybė per 60 dienų turi surengti rinkimus.
Baltieji rūmai lengviau atsikvėpė, kad Yoon Suk-yeolas pakeitė sprendimą dėl karo padėties
00:01
Baltieji rūmai pajuto palengvėjimą po to, kai Pietų Korėjos prezidentas Yoon Suk-yeolas atšaukė karo padėties paskelbimą, šalies parlamentui nubalsavus už tai, kad ji būtų užblokuota.
„Mums palengvėjo, kad prezidentas pakeitė savo sprendimą dėl karo padėties paskelbimo ir atsižvelgė į Korėjos Respublikos Nacionalinės Asamblėjos balsavimą ją nutraukti, – sakė Nacionalinės saugumo tarybos atstovas spaudai. – Demokratija yra JAV ir Korėjos Respublikos aljanso pagrindas, ir mes toliau stebėsime padėtį.“
Prezidentas Joe Bidenas kol kas iš esmės nekomentavo situacijos, kuri šiandien nustebino JAV valdžios atstovus. Prezidentas žurnalistams trumpai pasakė, kad po kalbos Nacionaliniame vergovės muziejuje Angoloje jis bus informuotas šiuo klausimu.
Opozicijos politikai ragina Pietų Korėjos prezidentą atsistatydinti dėl karo padėties paskelbimo
23:56
Pietų Korėjos opozicinės Demokratų partijos lyderis pareiškė, kad prezidentas „negali išvengti kaltinimų išdavyste“ dėl karo padėties paskelbimo.
Park Chan-dae paragino Pietų Korėjos prezidentą „nedelsiant atsistatydinti“.
Vėlų antradienio vakarą prezidentas smarkiai eskalavo ginčą su Demokratų partija, paskelbdamas karo padėtį, o šį žingsnį pasmerkė visų partijų įstatymų leidėjai.
Prezidento partijos lyderis reikalauja paaiškinti karo padėties įvedimą
23:54
Yoon Suk-yeolo partijos lyderis paragino Pietų Korėjos prezidentą paaiškinti savo „tragišką“ sprendimą įvesti karo padėtį ir pareikalavo atleisti šalies gynybos ministrą.
„Mes, kaip valdančioji partija, labai atsiprašome visuomenės“, – ankstyvą trečiadienio rytą vietos laiku pareiškime žurnalistams sakė Liaudies jėgos partijos lyderis Han Dong-hoonas.
„Prezidentas turi tiesiogiai ir išsamiai paaiškinti šią tragišką situaciją, – pridūrė jis. – Gynybos ministras, rekomendavęs šią karo padėtį, turi būti nedelsiant atleistas, o visi atsakingi asmenys turi būti patraukti griežton atsakomybėn.“
Liaudies valdžios partija iš karto pasipriešino prezidento žingsniui įvesti karo padėtį, vadindama jį prieštaraujančiu konstitucijai.
Yoon Suk-yeolas ir ministrų kabinetas atšaukė karo padėtį
21:43 Atnaujinta 22:46
Prezidentas Yoon Suk-yeolas pareiškė, kad atšauks karo padėtį po to, kai parlamentas nubalsavo už jos blokavimą, praneša naujienų agentūra „Yonhap“.
„Brangūs piliečiai, vakar 11 val. vakaro paskelbiau karo padėtį, tvirtai pasiryžęs gelbėti šalį nuo antivalstybinių jėgų, kurios bando paralyžiuoti esmines valstybės funkcijas ir sugriauti konstitucinę liberalios demokratijos tvarką. Tačiau ką tik Nacionalinė Asamblėja pareikalavo atšaukti karo padėtį, todėl karo padėties reikalams dislokuotos karinės pajėgos buvo išvestos. Karo padėtis bus nedelsiant atšaukta priėmus Nacionalinės Asamblėjos reikalavimą per Valstybės tarybos (kabineto) posėdį. Tačiau, nors mes nedelsdami sušaukėme Valstybės tarybos posėdį, kadangi dar yra ankstyvas rytas ir dar nesurinktas nutarimui priimti reikalingas kvorumas, karo padėtis bus atšaukta, kai tik jis bus pasiektas. Tačiau prašome Nacionalinės Asamblėjos nedelsiant nutraukti savo neapgalvotus veiksmus, kurie paralyžiuoja valstybės funkcijas pakartotinai vykdant apkaltą, manipuliuojant teisės aktais ir biudžetu“, – sakė Yoon Suk-yeolas per televiziją transliuotame kreipimesi.
Po to ministrų kabinetas susirinko ir balsavo už karo padėties atšaukimą, pranešė „Yonhap“.
Praėjus kelioms akimirkoms po to, kai prezidentas paskelbė apie karo padėties atšaukimą, žmonės prie Nacionalinės asamblėjos ėmė džiūgauti, praneša naujienų agentūra AFP.
Pasak agentūros, Yoon Suk-yeolas pareiškė, jog karo padėties pajėgos pasitraukė po to, kai Nacionalinė asamblėja balsavo už tai, kad būtų užblokuotas jo įvestas karinis valdymas.