Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Šiuolaikiniai vaikai – kaip augti kartu?

Sparčiai tobulėjančios naujosios technologijos – neatsiejama šiuolaikinio vaiko vystymosi dalis. Eik nuo kompiuterio! Jau prieš valandą liepiau išjungti televizorių! Juk liepta per pamokas nerašinėti sms žinučių! Kokias ten nuotraukas sukėlei į facebook‘ą? – paliepimai ir priekaištai, kuriuos tikriausiai girdi kiekvienas vaikas.
Knygos „Šiuolaikiniai vaikai. kaip augti kartu?“ viršelis
Knygos „Šiuolaikiniai vaikai. kaip augti kartu?“ viršelis / Leidykla „Alma Littera“

Tai vadinama auklėjimu, neieškant kompromiso tarp auklėtinio ir to, kuris auklėja, t. y. tarp vaiko ir tėvo. Internetas, žiniasklaida, filmai – aplinka, kuri supa ir domina vaiką. Tad nuolatinis jų naudojimo ribojimas augančiam žmogui yra nesuprantamas. Vaikas klausia: kodėl negalima? O ar tėvai atsako?

Ši knyga, tai profesoriaus, rašytojo ir psichologės pokalbiai apie vaikų auklėjimą ir ugdymą akcentuojant žmogaus ryšį su gamta. Neįprasta dialogo forma trys specialistai fokusuojasi ne į vaiko kaip „aš“ vystymąsi, tačiau į vaiko kaip „mes“, t. y. žmogaus – visuomenės dalies, augimą. Šioje studijoje aptariamas integralaus auklėjimo metodas, kuris yra orientuotas į įvairiapusio mąstymo ir analitinių gebėjimų ugdymą. Trys specialistai kalba, kad vaikus reikia atitolinti nuo egoizmo, kuris verčia žiūrėti tik savęs, ir parodyti jiems, kad kiekvienas žmogus yra visuomenės dalis: vaikas turi augti tam, kad būtų naudingas visuomenei.

Šioje knygoje aptariamas žmogaus vystymasis nuo pat gyvybės užmezgimo (vaisiaus motinos įsčiose) iki sunkiųjų, daugeliui tėvų taip ir neįkandamų, paauglystės problemų. Dialogo dalyviai teigia, kad žmogus, kaip asmuo, jau pradeda augti dar negimęs, todėl auklėjimas turi prasidėti labai anksti – dar besivystant vaisiui. Pagal šią metodiką, nuo gyvybės ženklų įsčiose reikia pasakoti besivystančiam žmogučiui apie jį supsiantį pasaulį ir tai, kad tas pasaulis bus neatsiejama žmogaus dalis. O svarbiausias integralaus auklėjimo tikslas – žmogus turi suvokti save pažindamas gamtą kaip neatsiejamą visuomenės dalį.

ŽMOGUS IR VISUOMENĖ – pagrindinis vaiko auklėjimo tikslas: Mūsų tikslas, kad vaikas laikytų save visuomenės dalimi, o ne kažkuo atskiru, ir kad savo laimėjimus vertintų pagal visuomenės laimėjimus. Galiausiai, save ir visuomenę jis ims laikyti viena šeima (p. 168). Tokiame auklėjime šis principas parodo vaikams globalų požiūrį, suteikia naujus metodus tirti gamtą. Tokiu būdu vaikas atsikrato egoizmo ir pamiršta, ką reiškia būti tik „aš“, o prioritetą teikia „mes“ ir „mums“. Integralus auklėjimas ugdo gerą žmogų. Ar tai ne kiekvieno tėvo svajonė?

FANTAZIJOS IR STEBUKLAI. Žmogus tam tikrame lygyje  viską, kas jam yra sakoma, suvokia kaip tikrą realybę. Juk kiekvienas vaikas tam tikru tarpsniu tiki pasakomis ir kitais jau senų senovėje žmonių išgalvotais fantastiniais pasakojimais. Dialogo dalyviai, kalbėdami šia tema susiduria su skirtingomis nuomonėmis: vienas sako, kad fantazija lavina vaizduotę, kitas – kad ji kenkia ir iškraipo realybę. Tačiau ar įsivaizduojate vaiką, augantį aplinkoje, kurioje nėra Pelenės, Kalėdų Senio ar stebuklingojo Hario Poterio pasaulio? Vaikui neužtenka realybės, todėl įdomaus pasitenkinimo jis ieško ir randa fantazijos pasaulyje. Visiškai pamiršti pasakas ir fantazijas? Tikriausiai nelabai įmanoma, nes tai labai didelė ir neatsiejama augančio žmogaus aplinkos dalis: knygos, filmai, teatras... Ar galima jų atsisakyti? Čia lieka didelis ir riebus klaustukas.
TEISMAS. Jei savo kailiu patyrėte, kad riksmai ir bausmės auklėjime neveikia, prisiminkite – neveiks ir toliau. Integralaus auklėjimo puoselėtojai siūlo abipusiškai naudingą metodą, kurį vadina „teismu“, kitaip – aptarimas. Šis metodas – tai lyg galimybė vaikui būti psichologu sau aptariant įvykius. Tai primena teismo procesą. Tai tam tikras būdas vaikams pasižiūrėti į save, savo poelgius iš šalies. Jie patys būna teisėjai. Tokiu atveju konflikte nelieka kaltintojų – vaikas pats supranta, ką ir kaip blogai padarė bei pats save nubaudžia, įsitikindamas, kad tai tikrai nebuvo teisinga. O svarbiausia, kad „teismo“ metodas abiem pusėms suteikia galimybę išklausyti ir kalbėtis.

Tai tik keletas idėjų, metodų ir principų, kurie aptariami knygoje „Šiuolaikiniai vaikai“. Ši knyga yra skirta tėvams, norintiems pokyčių. Jei dabartinis auklėjimo metodas neveikia – reikia keisti. O jei jūsų šeimoje žmogutis dar tik mamos įsčiose – laikas pradėti galvoti, kaip auginsite gerą žmogų. Galbūt ne visi integralaus auklėjimo metodai Jums pasirodys tinkami ar priimtini, tačiau pažinti auklėjimą, kuris fokusuojasi į žmogaus ir gamtos ryšius, vertėtų. Juk dialogas tam ir reikalingas, ar ne? Pasikalbėkime.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais