„Teorinių žinių žmonės turi, tačiau galiu drąsiai teigti, kad atsidūrę kritinėje situacijoje jie paprasčiausiai sutrinka ir nemoka tų žinių teisingai pritaikyti, todėl praktinius įgūdžius reikėtų nuolat atnaujinti, – teigia Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugijos visuomenės mokymų koordinatorė Nijolė Čiutienė.
Anot specialistės, įvykus nelaimingam atsitikimui, daugelį mūsų sukausto stresas, abejonės ir baimė, kad ne viską žinai, kad kažką ne taip padarysi, suklysi ir dar labiau pakenksi.
Išskirtinis dėmesys psichologijai
Per metus Raudonojo Kryžiaus draugija moko teikti pirmąją pagalbą apie 10 000 moksleivių nuo 12 metų ir apie 16 000 suaugusiųjų. Supažindinant su pirmosios pagalbos žingsniais, didelis dėmesys skiriamas ne tik praktiniams veiksmams, bet ir psichologiniam aspektui – jam specialistai skiria išskirtinį dėmesį.
„Įvykus nelaimingam atsitikimui, reikia suvokti, kad galbūt tik nuo tavo veiksmų priklauso, ar nukentėjusysis išgyvens. Kartais nukentėjusiajam užtektų tik atverti kvėpavimo takus, kurie nuo smūgio dažnai užsiblokuoja. Tokiu atveju žmogus sulauktų, kol atvyks greitoji medicinos pagalba“, – teigia Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugijos atstovė.
Statistikos departamento duomenimis, dažniausios išorinės mirties priežastys yra eismo įvykiai, skendimas, apsinuodijimas alkoholiu, sušalimas, nukritimas.
Faktai glumina: net apie 60 proc. staigios mirties atvejų įvyksta namuose, iš jų 80 proc. – matant liudininkams. Viena iš tokių situacijų – užspringimas, nuo kurio kasmet miršta apie 3 800 žmonių.
57 proc. žmonių, žuvusių eismo avarijose, miršta jau pirmosiomis minutėmis po avarijos, nespėjus atvykti skubiosios pagalbos tarnyboms. Jeigu laukiant atvykstančių medikų įvykio liudininkai suteiktų pirmąją pagalbą, didelės dalies šių mirčių galėtų būti išvengta.
Gilins žinias saugaus eismo renginyje
Pasak N.Čiutienės, dažnai žmonės numoja ranka ir atsainiai žiūri į gyvybės gelbėjimo įgūdžius – kol patys nesusiduria su kritinėmis situacijomis.
„Lietuvos Raudonojo Kryžiaus draugija jau ne vieną dešimtį metų visoje Lietuvoje ruošia kvalifikuotus instruktorius, kurie veda pirmosios pagalbos mokymo kursus – tiek įmonėse, mokyklose, tiek viešuose renginiuose. Mūsų instruktorių apmokyti gyventojai jau yra padėję ne vienam nelaimėje atsidūrusiam kaimynui, draugui ar tiesiog nepažįstamajam,“ – sako organizacijos specialistė.
Užsukti kviečianti Raudonojo Kryžiaus palapinė iškils ir rugsėjo 5 d. Vilniuje, prie Baltojo tilto vyksiančiame renginyje „Eismo kiškiai“: čia Raudonojo Kryžiaus atstovai dalinsis teorinėmis, praktinėmis ir psichologinėmis gyvybės gelbėjimo žiniomis, pasakos apie baimės nugalėjimą, gebėjimą racionaliai įvertinti susiklosčiusią situaciją ir galimas pasekmes.
Tradicija tampančios socialinės iniciatyvos „Eismo kiškiai“ metu vaikai saugaus eismo bus mokomi tikros gatvės sumažintoje versijoje, taisykles įsimins Meninėse dirbtuvėlėse, spalvins dailininkės sukurtą mozaiką, o Raudonojo Kryžiaus palapinėje mokysis pirmosios pagalbos teikimo.
Socialinę iniciatyvą „Eismo kiškiai“ inicijuoja šeimos saugumu besirūpinanti bendrovė „Mokilizingas“ kartu su Vilniaus miesto savivaldybe, Vilniaus apskrities VPK kelių policijos valdyba ir Raudonuoju Kryžiumi. Renginio organizatoriai „Ecodriving LT“ ir UAB „Correctus“ šiais metais žada ir naujovių: vaikų užduotis stebės, patarimais dalinsis ir bendrose veiklose darbuosis vienas populiariausių vaikų pasaulio personažų.
„Eismo kiškiai“ vyks rugsėjo 5 dieną, prie Baltojo tilto. Renginio pradžia – 11 val. Renginys nemokamas.