Pasaulio gyvūnai: 10 įdomiausių faktų apie niekuomet nemiegančius ir mylėtis mėgstančius delfinus

Delfinas, vienašaknis su graikiškuoju „delfos“ ir reiškiantis „brolį“, – vienas gražiausių ir draugiškiausių pasaulio gyvūnų. Šiuo vardu pasaulyje vadinama per 70 gyvūnų rūšių, kurie yra giminingi banginiams ir gyvena pasaulio vandenynuose, jūrose, įlankose, mariose ir upėse. Delfinai žmonėms visada kelia geras emocijas, jie smagūs ir protingi, mėgstama su jais paplaukioti, o visų vaikų svajonė – turėti draugą delfiną. Jis geras, gražus, linksmas ir prieraišus. „Pasaulis kišenėje“ siūlo jums 10 įdomiausių faktų apie šiuos grakščius gyvūnus.
Natalijos Avsejenko pasiplaukiojimas su baltaisiais delfinais
Pasiplaukiojimas su baltaisiais delfinais / Viktoro Liaguškino nuotr.
Temos: 2 Gyvūnai Delfinas

1. Delfinai plaukioja ratais ir visada viena akimi stebi, kas vyksta aplinkui, taip saugodamiesi nuo grobuonių. Po kažkurio laiko jie ima plaukti į priešingą pusę ir aplinką stebi jau kita akimi. Be to, delfinai niekada visiškai nemiega. Vienas jų smegenų pusrutulis visada „budi“, todėl jie miega atmerkę vieną akį.

Reuters/Scanpix nuotr./Trys definai maitinasi prie Pietų Afrikos krantų
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Trys delfinai maitinasi prie Pietų Afrikos krantų

2. Vidutinis delfino plaukimo greitis – 5–12 km per valandą. Greitis priklauso nuo delfinų porūšio ir situacijos, į kurią gyvūnas yra patekęs. Greičiausi delfinai plaukia 32 km per valandą greičiu. Per dieną jie dažniausiai nuplaukia daugiau nei 50 km.

AFP/Scanpix nuotr./Delfinams nebūdinga būti vieniems
AFP/„Scanpix“ nuotr./Delfinams nebūdinga būti vieniems

3. Delfinai gyvena būriais, kuriuose visi – giminaičiai. Šeimose gali būti iki 10 narių. Šeimą sudaro motina, suaugę vaikai ir jų palikuonys. Būtent todėl tarpusavio ryšiai ir parama vienas kitam tokie stiprūs. Delfinai visada padeda nusilpusiam laikytis paviršiuje, kad tas neprigertų vandens. Šie instinktai dažnai padeda ir žmonėms, mat delfinai, pamatę skęstančius žmones, skuba pagelbėti. Jie niekada nesielgia piktai, nenusiteikę priešiškai.

Reuters/Scanpix nuotr./Delfinai Atlanto vandenyne
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Delfinai Atlanto vandenyne
AFP/Scanpix nuotr./Delfinai vieni draugiakiausių padarų žemėje
AFP/„Scanpix“ nuotr./Delfinai vieni draugiškiausių padarų žemėje

4. Kiekvienas delfinas būryje turi savo vardą ir kiti jo broliai atpažįsta jį būtent iš vardo, šaukdami vardu. Be to, kiekvienas delfiniukas vardą gauna vos gimęs. Visa tai patvirtinta ilgamečiai mokslinių stebėjimai ir eksperimentai, kuomet tam tikras delfinas atsišaukia į įrašytą unikalų švilpimo signalą, reiškiantį jo vardą.

5. Fiziologiškai delfinai labai panašūs į mus, žmones. Mes visi kvėpuojame plaučiais, mes visi turime keturių kamerų širdį, o ir smegenų svoris – labai panašus. Ir delfinai, ir žmonės yra šiltakraujai gyvūnai, panašūs savo dydžiu ir mase. Dažnas delfinas siekia 1,5–2 metrus ilgio.

6. Dauguma delfinų nemato daiktų, esančių priešais save. Delfinai ir netgi banginiai, norėdami pamatyti ir apžiūrėti daiktą, gulasi šonu ir tyrinėja objektą tai viena akimi, tai, atsisukę kitu šonu, kita.

7. Delfinai kvėpuoja oru. Jie neturi žiaunų kaip žuvys, tačiau jie turi plaučius ir specialią kvėpavimo angą kūno viršuje. Šią angą tiek delfinai, tiek ir banginiai naudoja įvairių garsų skleidimui. Afalinos, viena žinomiausių delfinų rūšių, paprastai sulaiko kvėpavimą 7,25 min. Tačiau po vandeniu gali be oro išbūti iki 15 min.

8. Delfinai naudojasi echolokacijos funkcija, ji veikia panašiai kaip ir radaras. Jie skleidžia garso bangas, kurios atsimušdamos nuo aplinkos objektų suteikia delfinui visą informaciją apie aplink esančius objektus. Gyvūnai ją panaudoja maisto paieškoms.

AFP/Scanpix nuotr./Baltasis delfinas Honkonge
AFP/„Scanpix“ nuotr./Baltasis delfinas Honkonge

9. Delfinai atpažįsta save veidrodyje.

10. Gamtoje tiktai dvi žinduolių rūšys, kurios mylisi dėl malonumo – žmonės ir delfinai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų