10 pajėgiausių Lietuvos futbolo klubų stovi prie starto linijos.
Jau šįvakar Marijampolės manieže teisėjo švilpuku bus paskelbtas naujo A lygos sezono startas.
Plačiau apie A lygos komandas skaitykite pirmoje 15min apžvalgoje, kurios antroji dalis pasirodys šeštadienį.
O prieš startą keturi A lygos vadovai apžvelgė svarbiausias čempionato aktualijas.
„Aš žaisdamas profesionaliai ir sportuodamas taip nelaukdavau čempionatų pradžios kaip šį kartą, – sakė šešis sezonus Lietuvos krepšinio lygoje žaidęs A lygos prezidentas Gintaras Staniulis. – Praėjęs sezonas buvo labai konkurencingas, iki paskutinio turo nebuvo aišku, kuri komanda išsaugos vietą A lygoje, tad tikimės, kad ir šis sezonas bus konkurencingas. Šiandien pagalvojau, kokia galėtų būti komandų rikiuotė, ir labai neaišku, kurios komandos kovos dėl čempionų vardo, o kurios – dėl išlikimo.“
Lažybų bendrovės vadovas, vedamas „profesinės ligos“, pasiūlė spėti A lygos komandų rikiuotę ir prižadėjo kelionę ir futbolo bilietus į bet kokias futbolo rungtynes – net ir į UEFA Čempionų lygos finalą.
Lygos prezidentas pristatė ir savo komandą: lygos direktoriumi, kaip ir pastaruosius pusantrų metų, liko Vaidotas Zajarskas, o prie jo prisijungė buvęs ilgametis žurnalistas ir žymus krepšinio komentatorius Linas Kunigėlis bei Vilniaus „Žalgirio“ sirgalių grupės „Žaliai Baltas Vilnius“ emocinis lyderis ir tinklalaidės „Padkastas“ sumanytojas Tadas Salaveičikas. Pirmajam skirtos vykdančiojo direktoriaus, antrajam – kūrybos projektų vadovo pareigos.
„Vaidotas yra stabilumo garantas, Linas – patirties, Tadas – energijos ir jaunatviškumo. Man, kaip treneriui, vienas iššūkių tą komandą sulipdyti“, – teigė G.Staniulis.
Pagrindinis tikslas – auginti lankomumą
A lygos prezidentas iškėlė pagrindinę savo ir vadovų komandos ambiciją – užauginti lankomumą stadionuose.
„Praėjęs sezonas buvo konkurencingas. Deja, žiūrovų lankomumas negalime pasakyti, kad buvo išskirtinis. Vidurkis buvo apie 560 žiūrovų ir tai netenkina nei A lygos vadovybės, nei kitų, – teigė G.Staniulis. – Yra buvę čempionatų, kai vidurkis siekdavo tūkstantį ir daugiau. Dėl to išsikėlėme sau tikslus. Pats gražiausias stadionas tas, kuris pilnas. Intrigos aikštėje netrūksta, tad dabar reikia pajungti tiek komunikaciją, tiek marketingą, kad žmonės grįžtų į stadionus. Tuomet keisis ir vaizdas per transliacijas, kai matysis pilni stadionai.“
„Stadionuose mes turime vietų, bet jas reikia „pašiltinti“ – ne tiesiogine prasme, o kad žiūrovas atėjęs į stadioną ne tik matytų renginį, bet ir turėtų atrakcijų tiek rungtynių metu, tiek prieš jas ir po jų, – tęsė A lygos prezidentas. – Smagu, kad klubai tai priima.“
Plačiau šia tema prabilo T.Salaveičikas. Ilgametis „Žalgirio“ sirgalius tikisi panaudoti savo patirtį tribūnose.
„Atėjau iš tribūnos, iš žiūrovo pusės. Daug metų vaikštau į vietinį futbolą, mačiau tuos skaudulius, kas negerai ir ko trūksta, ką galima būtų koreguoti su didesnėmis ar mažesnėmis investicijomis. Džiaugiuosi, kad jau esu kitoje pusėje ir galėsiu prisidėti ne tik bandydamas pritraukti eiti į rungtynes artimą ratą, bet ir sprendžiant strategines problemas“, – sakė naujasis A lygos kūrybos projektų vadovas.
Jis išsikėlė tikslą: A lygos lankomumą per šį sezoną išauginti penktadaliu.
„Suprantame, kad infrastruktūra nėra mūsų rankose ir mes jos nepagerinsime, bet ką galime padėti klubams, tai su patirtimi, žiniomis ir investicijomis padaryti taip, kad stadionai būtų pilnesni. Pakelti lankomumą bent 20 proc. – tai pagrindinis mūsų tikslas šiemet. Norime dirbti ir su futbolo akademijomis. Futbolas yra masiškiausia sporto šaka Lietuvoje, tad lyga stengsis, kad vaikai ir jų tėvai atsidurtų ir vietinių miestų bei miestelių tribūnose“, – sakė T.Salaveičikas, pridūręs, kad ateityje tikisi lankomumą užauginti dvigubai ar net trigubai.
Jis atskleidė, kad A lyga yra suplanavusi marketinginių ir socialinių projektų, siekdama įtraukti į komandų palaikymą daugiau žmonių.
„Turėsime mini festivalį „Rungtynių diena“. Bandysime parodyti, kad futbolas turi privalumą, jog rungtynės vyksta geru oru didžiąją sezono dalį. Trys-keturios valandos prieš rungtynes kursime fanų zonas kiekviename mieste, siekdami parodyti, kad galima apjungti šeimos, draugų pramogas su futbolu. Norime padaryti tai visos dienos gera patirtimi, kuo yra nuėjusi visa Europa“, – teigė naujos A lygos vadovų komandos atstovas.
Čempionato vadovai ketina padėti klubams kelti ir maisto bei gėrimų pasiūlos stadionuose kartelę bei sudėliojo tvarkaraštį remdamiesi praėjusių trijų sezonų praktikomis – A lyga įvertino, kuriais laikais ir kuriomis dienomis lankomumas atskiruose miestuose yra didžiausias bei į tai atsižvelgė.
T.Salaveičikas pridūrė, kad sieks išgauti ne butaforinius, o realius žiūrovų skaičius.
„Lietuvoje įprasta, kad skaičiai „ant popieriaus“ ne visada atitinka realybę, tad šį dalyką įdėmiai stebėsime. Dėl to lankomumo prieaugio tikimės tik 20 proc., nes manome, kad yra paklaidos iš seniau“, – sakė A lygos atstovas.
Finansai ir naujovės
Čempionato vadovai atskleidė, kad A lygos biudžetas šį sezoną sieks apie 900 tūkst. eurų.
„Šiai dienai gyvename taip, kad ką uždirbame, tą išleidžiame, – sakė V.Zajarskas. – Prisijungus kolegoms, tikimės, kad su transliacijų pardavimu galėsime stipriai ūgtelėti. Šiuo metu didžioji dalis ateina iš federacijos, iš Gintaro įmonės. Dabar lygos biudžetas yra apie 900 tūkst. eurų, bet pamažu kopiame į viršų, džiugina naujų rėmėjų atėjimas ir pamažu turėtume plėsti savo gretas.“
„Galbūt ateityje galėsime pasidalinti kažkuo ir su klubais“, – apie galimybę ateityje turėti ir prizinį fondą užsiminė V.Zajarskas.
Viena iš didžiųjų sezono naujovių bus dirbtinio intelekto programa, skirta pagerinti A lygos vaizdinio turinio kokybę.
Apie ją papasakojo L.Kunigėlis, pats dalyvavęs kelių pasaulio salės futbolo čempionato organizavimo ir transliacijų pateikimo procese.
„Vienas dalykų, kuriais didžiuojuosi ir kuris, tikiuosi, padės pakeisti tam tikrus dalykus, tai kad su Gintaro pagalba pavyko įsigyti licenciją ir nusipirkti „WSC Sports“ programą, kurios esmė yra dirbtinis intelektas, atveriantis beveik neribotas galimybes gaminti vaizdo turinį. Pati programa praėjus minutei po rungtynių pabaigos gali pagaminti rungtynių ištraukos įrašą, galima susirinkti geriausius savaitės ar sezono įvarčius, geriausius vartininkų epizodus. Galimybės yra didžiulės.
Džiugu ir dėl klubų požiūrio. Jau turėjome kelis mokymus su klubais, turėjome nerimo, ar tai sudomins, bet jau pirmuose mokymuose susirinko šeši klubai ir dauguma iš jų mato naudą. Tai padės klubų vaizdo turinio kūrimui ir palengvins darbą tų žmonių, kurie daug laiko praleisdavo ir banaliai karpydavo turinį. Dabar tai padarys dirbtinis intelektas, o klubų žmonės tą laiką galės skirti kitiems darbams.“
Plėsis geografija
A lygos vadovai papasakojo ir apie išsiplėsiančią turnyro geografiją.
„Savotiškai plėsime lygos geografiją. Buvo kalbų apie tam tikrus miestus, savotiškai naujų miestų atsiras, nes „Džiugas“ balandį vienas rungtynes žais Kretingoje, kitas – Klaipėdoje.
Su „Riterių“ klubu irgi yra klausimų, galbūt atsiras ir dar vienas miestas, bet kol kas dar per anksti apie tai kalbėti“, – sakė V.Zajarskas.
15min žiniomis, naujų namų ieškantys ir tinkamo prieglobsčio sostinėje neradę „Riteriai“ didžiąją sezono dalį planuoja rungtyniauti centriniame Druskininkų stadione.
G.Staniulis pasidžiaugė ir dėl naujo Kauno rajono „Hegelmann“ stadiono, kuriame šalies vicečempionai žaidė jau praėjusio sezono pabaigoje, persikėlę ten iš Kauno.
„Reikia pasidžiaugti, kad „Hegelmann“ turi savo namus. Stadionas Raudondvaryje yra tikrai jaukus. Jie pirmieji, kurie stadione turės LED apšvietimą. Iš diskusijų matosi, kad kiti klubai irgi turi idėjų investuoti į stadionus. Žinoma, tai brangus malonumas, bet manau, kad šis sezonas turėtų būti kertinis, lūžio“, – sakė lygos prezidentas.
12 komandų – nebent po kelerių metų
Nuo 2024-ųjų sezono starto vadovavimą lygai perėmęs G.Staniulis buvo užsiminęs, jog norėtų plėsti komandų skaičių iki dvylikos. Vis dėlto kol kas tai – tik ateities planai.
„Pakankamai plačiai diskutavome apie tai praėjusių metų sezono pabaigoje. Yra nemažai „už“, bet nemažai diktuoja ir mūsų ekonominės sąlygos. Galbūt galėtų taip būti, bet tuomet truputį subyrėtų žemesnių lygų struktūra, – sakė lygos prezidentas. – Labai tikimės, kad atras galimybę susivienyti ir ar Klaipėdos „Atlantas“, ar kita Klaipėdos miesto komanda ir grįžtų į A lygą. Matome neblogą pavyzdį, kaip „Be1“ kovojo su Marijampolės „Sūduva“. „TransINVEST“, kuris iškrito, taip pat yra pakankamai stabilus klubas, tai iš sportinės pusės, tarytum, galėtų būti 12 komandų, bet apie tai reiktų galvoti tik 2026 arba 2027 metų sezonams. Turbūt tam reikėtų rimtesnio ekonominio pagrindo.“
Prieš kelerius metus 12 komandų formatą išmėgino Lietuvos krepšinio lyga, bet projektas greitai subliuško, kai vienas po kito iš žemėlapio išnyko Prienų, Gargždų ir Pasvalio klubai. Šį pavyzdį atidžiai seka ir futbolo žmonės.
„Gavome puikią svetimą pamoką iš krepšinio, matėme, kas įvyko krepšinio lygoje. Artimiausiu metu dar turime luktelti. Klubų biudžetai auga, UEFA išmokos didėja, potencialo yra, bet artimiausiu metu situacija nesikeis“, – patvirtino V.Zajarskas.
Gavome puikią svetimą pamoką iš krepšinio.
A lygos vadovų buvo paklausta, ar ketinama keisti tvarką, kuomet tiksli lygos komandų dėlionė paaiškėja likus vos kelioms savaitėms iki turnyro starto. Vis dėlto V.Zajarsko teigimu tvarka nesikeis.
„Tvarka nėra visiškai ideali, mums sudarant tvarkaraštį irgi norisi žinoti klubus kuo anksčiau, – sakė V.Zajarskas. – Ta tema buvo gvildenta, tas procesas yra toks ir nemanau, kad artimiausiu metu kažkas neturėtų kardinaliai keistis.“
Lygos direktoriaus teigimu, šiame sezone UEFA turnyruose žaisiantiems klubams vėl bus suteiktos galimybės nukelti A lygos rungtynes, tačiau šį kartą į šią problemą bus žiūrima griežčiau.
„Yra noras padėti Europos turnyruose žaidžiantiems klubams. Pagal mūsų nuostatus, klubai gali nusikelti dvejas rungtynes. Praėjusiais metais buvo situacijų, kai klubai tempė nukeltas rungtynes į sezono pabaigą ir jos vienam ar abiem klubams nieko nereiškė. Šiemet stengsimės to išvengti, kad klubai kuo greičiau sužaistų tas rungtynes“, – sakė V.Zajarskas.
„Riterių“ investuotojai klausimų abejonių nekelia
Po metų pertraukos į A lygą sugrįžo antrąjį šalies divizioną laimėję „Riteriai“. Nors buvo kilę abejonių dėl šios ekipos žaidimo čempionate, jas išsklaidė staiga išnirę naujieji investuotojai.
Jie prisijungė prie komandą daugybę metų valdančio Jano Nevoinos.
Įprastai investuotojai iš tolimosios Azijos dalies kelia įtarimus dėl galimų nešvarių žaidimų už aikštės ribų, tačiau A lygos vadovams abejonių naujieji „Riterių“ vadovai nekelia.
„Pamatysime eigoje. Bet jie praeina vertinimus ir t.t. Tie investuotojai, kurie ateina, nebūna su pačiais geriausiais tikslais. Matome, kiek kartais po metų komandos prisidaro ar joms pridaro problemų. Bet šiuo atveju, investuotojai praėjo patikrinimus ir yra patikimi, stabilūs, – įsitikinęs G.Staniulis. – Reikia tikėtis, kad matys potencialą ir galės įgyvendinti savo tikslus. Teko kalbėtis su „Riterių“ prezidentu Janu Nevoina, tai jis labai džiaugiasi tuo bendradarbiavimu.“
Latvių idėja nesužavėti
Pernai Latvijos futbolo federacija prabilo apie Baltijos lygos atkūrimą. Darinys, pastarąjį kartą egzistavęs 2007-2011 m. laikotarpiu, esą galėtų vykti kovo-birželio mėnesiais ir įtraukti po keturias stipriausias ekipas iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos.
Vis dėlto lietuviai į šią idėją žvelgia skeptiškai.
„Yra tekę bendrauti, girdėjome šią idėją, – patikino G.Staniulis. – Bet žaidžiant tokiu formatu, vietinis čempionatas yra intensyvus, ypač klubams, kurie žaidžia Europos taurėse. Visada malonu bendrauti su kaimynais, ieškoti bendrų atspirties taškų, bet realiai vertinant, iš savo patirties, tos bendros lygos vienaip ar kitaip grįžta prie stiprių nacionalinių čempionatų.“
„Prie šio dabartinio formato tiesiog fiziškai nėra galimybių turėti daugiau rungtynių, – sakė V.Zajarskas. – Esame priėmę sprendimą, kad šis sezonas gali baigtis arba lapkričio 9 d., arba lapkričio pabaigoje. Priklauso nuo to, kaip klubams seksis žaisti Europoje.“
Krepšinio pavyzdys
Įdomus sutapimas, kad bent trys iš keturių lygos vadovų – tampriai susiję su krepšiniu.
G.Staniulis pats rungtyniavo LKL, vėliau jo vadovaujama kompanija ėmė remti įvairius šalies krepšinio klubus.
L.Kunigėlis daugelį metų komentavo krepšinio rungtynių, dirba „FIBA Europe“ organizacijoje.
V.Zajarskas prieš posūkį į futbolą užėmė Lietuvos krepšinio federacijos komunikacijos atstovo poziciją.
15min paklausė jų, ar patirties A lygos atstovai semsis iš šalies krepšinio lygos, kuri pastaraisiais metais giriama ne tik už krepšinio produktą, bet ir organizacinę pusę, o taip pat gali pasigirti 3-4 kartus didesniu arenų lankomumu bei gerokai labiau žiūrimomis transliacijomis.
„Žinome, matome. Reikia pagirti juos, nes tikrai geras darbas padarytas, – sakė G.Staniulis. – Nesinorėtų aklai kopijuoti, nes krepšinis yra krepšinis, o futbolas yra futbolas. Matome, kad futbolo rungtynės ne visą laiką prikausto dėmesį, nes jos trunka pakankamai ilgai, o daugelis nori trumpo turinio. Mūsų tikslas yra per tam tikrus skaitmeninius kanalus, reelsus pritraukti žiūrovus. Matome, kad dabar futbolo žaidėjai neasocijuojasi su klubais. Turime minčių. Pernai trūko rankų ir žmonių, bet šiemet atėjus tiek Tadui, tiek Linui, kviečiame prisijungti futbolui neabejingus savanorius, padėti klubams, iš mūsų jie irgi gautų tam tikros praktikos, galimybę iš arčiau susipažinti su virtuve.“
„Puikiai matome, analizuojame, stebime, ką daro LKL, – pridūrė T.Salaveičikas. – Daug dalykų norime padaryti. Bet pagrindinis, kad norime susitvarkyti ūkinę dalį. Pavyzdžiui, vaizdas stadione, į kurią pusę filmuoji stadione – žiūrovus ar tuščią tribūną. Kiekvieną detalę susitvarkyti galime ir be didesnių investicijų. O eigoje pridėti vis įdomesnį įtraukimo būdą, ką daro ir LKL.“
L.Kunigėlis kalbėdamas su 15min sausį užsiminė, kad A lygoje bus svarstoma ir rebrandingo, naujo įvaizdžio kūrimo idėja. Į ją galėtų būti įtrauktas ir A lygos arba I lygos pervadinimas, mat šiuo metu tai sukelia žiūrovams sumaištį. Vis dėlto kol kas šie planai stumiasi į ateitį.
„Tas klausimas ne kartą diskutuotas, apie tai kalbėjomės, bet šiai dienai dar yra daugybė reikalų, kuriuos reikia padaryti čia ir dabar. Rebrandingas – procesas, kuris užtrunka. Iš pradžių tai yra identiteto sukūrimas, vėliau – svetainės atnaujinimo darbai. Ta mintis išlieka. Kol kas sunku pasakyti, ar tai bus kardinalūs pavadinimo pokyčiai, bet kaip sakau: kai paleidi traukinį, jis toliau jau važiuoja. Vėliau sugrįšime prie šio klausimo, sezono viduryje būsime išsigryninę, kokią lygą norime matyti. Tas klausimas yra atviras, bet dėl dabartinių darbų esame jį šiek tiek nustūmę“, – sakė L.Kunigėlis.