Ar dėl Europos sankcijų Baltarusijoje bus uždarytos dėvėtų prekių parduotuvės? Ar baltarusiai pradės labiau pirkti savo gamintojų drabužius? Šiuos ir kitus klausimus iškėlė portalas DW.
Baltarusiai apkaltino cinizmu
Reaguodami į naujieną, Baltarusijos užsienio reikalų ministerijos atstovai apkaltino Europos pareigūnus cinizmu, nes naudotų prekių paklausa esą aktuali „pirmiausia tarp mažas pajamas gaunančių piliečių“.
Tačiau jie nepraleido progos pasigirti, kad esą Baltarusijos lengvoji pramonė šiandien siūlo platų kokybiškų prekių asortimentą – „kiekvienam skoniui ir biudžetui“. Be to, pabrėžiama pranešime, nebuvo atšauktas ir importas iš „draugiškų šalių“. Neva, žmonės vis dažniau renkasi pirkti kiniškus ar turkiškus drabužius.
Tad baltarusių ekonomistai prognozuoja, kad išaugs naudotų europietiškų prekių tiekimas iš trečiųjų šalių. Tačiau, anot jų, logistika vis dėlto taps sudėtingesnė. Be to, mažoms parduotuvėms bus sunkiau veikti Baltarusijoje ir, tikėtina, dėl šių apribojimų jų gali sumažėti.
Ekonomistai svarsto, kad, jeigu Baltarusijoje dėvėtų prekių parduotuvės būtų visiškai uždarytos, tai galėtų turėti teigiamos įtakos Baltarusijos lengvajai pramonei, tačiau dabartinėje situacijoje esą tai sunkiai įmanoma.
Portalas DW atkreipia dėmesį, kad 2022-aisiais Baltarusijoje veikė daugiau nei 1,5 tūkst. dėvėtų prekių parduotuvių. Šiais metais, sprendžiant iš internetinių duomenų, jų yra apie 2,5 tūkst. Tuo tarpu Baltarusijos lengvajai pramonei atstovauja tik 738 parduotuvės.
Baltarusijos valdžia galbūt ir norėtų, kad dėvėtų prekių parduotuvės išnyktų, tačiau visiškai jų uždaryti negali, nes gyventojų perkamoji galia menka.
Net 35 proc. drabužių ir avalynės Baltarusijoje parduodama iš antrų rankų.
„Kol kas viskas veikia, niekas nepasikeitė“, – DW pasakojo Olga iš Minsko, kuri laisvalaikiu dažnai lankosi dėvėtų drabužių parduotuvėse.
„Noriu rasti ką nors įdomaus. Daug daiktų perku savo vaikui, net ne dėl to, kad sutaupyčiau pinigų, man patinka kokybė, kuri yra geresnė nei įprastose parduotuvėse“, – sako Olga.
Pašnekovė DW žurnalistams prisipažino, kad Baltarusijoje pagamintus daiktus perka retai, jos esą dažnai nepatenkina nei prekių kokybė, nei kaina.