„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Joninių festivalyje – tikrų deimantų paieškos

Nežinote, kaip ir kur išskirtinai paminėti Jonines? Festivalio „Farm On Fire“ organizatoriai pasirūpino viskuo: išskirtinėmis pramogomis, gera roko ir šiuolaikine muzika, kokybišku maistu bei visomis šios šventės tradicijomis, tarp kurių bus ir deimantinio „paparčio žiedo“ paieškos.
Radiškyje vyks Joninių festivalis „Farm On Fire“
Radiškyje vyks Joninių festivalis „Farm On Fire“ / Asmeninio albumo nuotr.

Jau šį savaitgalį Radiškyje, Ukmergės rajone, vyks Joninių festivalis „Farm On Fire“, kuriame dalyvių laukia įspūdingo dydžio laužai, degančios skulptūros, vainikų pynimas, įvairios tradicinės Rasų ir Joninių švenčių apeigos, burtai ir žaidimai, saulės palydėjimas ir pasitikimas, ugnies ir vandens ceremonijos bei daugybė kitų smagių veiklų.

Pasak etnologės, humanitarinių mokslų daktarės Daivos Šeškauskaitės, Joninės tai – Jonų ir Janių varduvės, o Rasos – saulės, žolynų pagerbimo šventė, todėl svarbu ne tik pasveikinti Jonus ir Janes, bet ir tinkamai, laikantis visų tradicijų ir papročių, smagiai atšvęsti šią mums lietuviams labai svarbią šventę.

Svarbiausia – laužai, vainikai ir paparčio žiedo paieškos

Etnologė kviečia nepraleisti Rasų šventės ir, jei tik yra galimybė, būtinai atvažiuoti į festivalį, nes ji čia ne tik mokys pinti vainikus, pasakos apie tradicijas ir papročius, pamokys įvairių žaidimų ir burtų, bet ir drauge su visais norinčiais palydės ir pasitiks saulę. O drąsesnius ir trokštančius rimtesnių išbandymų kvies šokinėti per ugnį ir net žarijomis praeiti, nes, pasak jos, tai – savo drąsos ir ištvermės išbandymas.

O tiems, kurie neturi galimybės atvažiuoti į festivalį, D.Šeškauskaitė pataria būtinai pabūti gamtoje: pinti vainikus, susikurti laužą ir leistis ieškoti paparčio žiedo.

„Visiems rekomenduoju ir linkiu būtinai nusipinti iš pievose skintų gėlių ir žolynų vainiką. Nupinti gėlių vainiką savo vyrui, vaikams. Pamokyti vaikus pinti. Tai ne tik puikus potyris, bet ir tradicijos pratęsimas. Kitas labai svarbus šios šventės simbolis – laužas. Jei neturėsite galimybės pasigrožėti dideliais laužais, rekomenduoju susikurti laužą ar užsidegti aukurą ir būtinai padėkoti gamtai už tai, kad esame, už tai, kad turime saulę. Pabūti su ugnimi. Kitas svarbus momentas – leistis ieškoti paparčio žiedo. Ką tai reiškia? Pabūti vienam gamtoje, su savimi, paklausyti gamtos garsų. Šiuolaikiniam miesto žmogui didžiulis iššūkis pabūti gamtoje tyliai – nekalbant ir nejuokaujant, o įsiklausant į save. Kodėl sakoma, kad jei rasi paparčio žiedą, jei jis tau į batą įkris, matysi visus turtus? Kitaip tariant, jei įsiklausyti į save, tuomet ir pasaulį kitaip matysi, nes mes ir esame visatos centras. Juk jei turi mėgstamą veiklą, tai viskas sekasi, jei turi mylimą žmogų, tau irgi viskas sekasi. Tokia paparčio žiedo esmė“, – sakė etnologė.

LNK nuotr./Daiva Šeškauskaitė-Skalsa
LNK nuotr./Daiva Šeškauskaitė-Skalsa

Per Rasų šventę, pasak etnologės, svarbu ne tik palydėti saulę, bet ir ją pasitikti. „Tai dar vienas nuostabus dalykas, kad saulė pagerbiama ne tik ją palydint, bet ir pasitinkant ryte. Tikima, kad jei išbūsi visą naktį ir ryte pasitiksi saulę, tai visus metus būsi sveikas ir budrus. O jei dar tą rytą nusiprausi pirmąja, tik ką iškritusia rasa, tai veidas bus skaistus ir gražus.“

Bus galima rasti tikrų deimantų

Visi festivalio dalyviai galės su D.Šeškauskaite leistis į paparčio žiedo paieškas. Svarbiausia – ne tik pamedituoti ir pabūti gamtoje, bet iš tiesų rasti deimantą. Specialiais šio festivalio paparčio „žiedais“, tiksliau, išskirtinėmis raudono siūlo apyrankėmis su tikrais deimantais, pasirūpino verslininkas, deimantų ir juvelyrikos specialistu tituluojamas, parduotuvės „RIBAS Jewellery“ įkūrėjas ir savininkas Patrikas Ribas.

Pasak jo, norėjosi nustebinti festivalio dalyvius, suteikiant jiems galimybę rasti tam tikra prasme „tikrą paparčio žiedą“ – miške besislepiančius deimantus. Juk pastarieji, kaip ir paparčio žiedas, turi stebuklingų galių. Leistis į „paparčio žiedo“ paieškas bus tikrai verta, nes tai – ne tik galimybė pamedituoti ir gamtoje pabūti su savimi, bet ir puikus šansas rasti simbolinę prasmę turinčią raudono siūlo apyrankę su deimantu. Nuo seno tikima, kad raudonas siūlas yra naudojamas kaip amuletas, kuris pritraukia sėkmę ir saugo žmogų nuo pavydo ir piktų ketinimų.

„RIBAS Jewellery“ dovanos Joninių festivalyje
„RIBAS Jewellery“ dovanos Joninių festivalyje

Abejingų nepaliks įspūdingo dydžio laužai ir skulptūros

Įspūdingus laužus ir liepsnojančias skulptūras festivaliui kuria brolių menininkų Kęstučio ir Vytauto Musteikių duetas, žinomas ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Menininkai žada, kad specialiai festivaliui „Farm On Fire“ sukurtų skulptūrų aukštis ir grožis nepaliks abejingų – skulptūros sieks beveik devynis metrus. O vakaro kulminacija ir įspūdingiausia programos dalis bus jų liepsnojimas.

Kadangi festivalio metu vyks labai daug įvairių pramogų, menininkų tikslas, kad ta akimirka, kai visiškai sutemus bus uždegtos skulptūros ir visą jų grožį bei formą išryškins liepsnos, atrodytų taip įspūdingai, kad sužavėtų net ir visko mačiusius. Menininkai intriguoja: jei tik oras leis ir smarkiai nelis, reginys bus išskirtinis, nes liepsnų liežuviai gali siekti net ir aštuoniolika ar devyniolika metrų.

Festivalyje skambės tik gera Lietuvos atlikėjų muzika

Festivalyje koncertuos tokios garsios Lietuvos muzikinės grupės, kaip roko legendos „Trys tūzai“ su Povilu Meškėla, Vladu Kovaliovu ir Merūnu Urbšu, vienas žymiausių Lietuvos muzikos prodiuserių, atlikėjas Leon Somov, talentingieji poproko atstovai „Sisters On Wire“, 2022 m. M.A.M.A. apdovanojimuose „Geriausios roko grupės“ titulą pelniusi grupė „Jauti“ ir ten pat geriausiu Lietuvos atlikėju išrinktas Vaidas Baumila. Skambės ir Joninių choro dainos.

Asmeninio albumo nuotr./Leonas Somovas ir „Sisters On Wire“ narė Ieva Ščerbinskaitė
Asmeninio albumo nuotr./Leonas Somovas ir „Sisters On Wire“ narė Ieva Ščerbinskaitė

Festivalis draugiškas ir kupinas veiklų vaikams

Festivalis atviras ir draugiškas šeimoms su mažais vaikais. Vaikams bus įrengta atskira zona, kur jie galės mėgautis pačiomis įvairiausiomis pramogomis ir veiklomis. Specialiai vaikams bus paruoštos įvairios meno instaliacijos, įrengtas ir visą festivalį veiksiantis kaliausių parkas. Nuobodžiauti mažiesiems neleis ir juos visą laiką linksmins draugiški animatoriai. Taip pat mažieji galės pasinerti į maudynes eko putų voniose ir savo fantaziją ir kūrybiškumą išlaisvinti spręsdami galvosūkius bei vykdydami įvairias užduotis.

Asmeninio albumo nuotr./Gurmaniški patiekalai
Asmeninio albumo nuotr./Gurmaniški patiekalai

Festivalio dalyviai galės mėgautis unikaliomis gastronomijos patirtimis – bus įrengtos skirtingos maisto zonos.

Gastropatirčių teritorijoje veiks trys atskiros maisto zonos skirtingų skonių mėgėjams, todėl čia bus visko – ir gero, kokybiško gatvės maisto, ir išskirtinių gurmaniškų patiekalų. Pirmoje, arba kitaip, gatvės maisto gurmanams skirtoje zonoje, gurmaniškus mėsainius ir dešrainius kartu su komanda gamins dukart geriausiu Lietuvos virtuvės šefu pripažintas, restorano „14 Horses“ šefas Justinas Misius.

Antroje, arba „Red Brick“, zonoje festivalio organizatoriai kvies pasimėgauti „Nineteen18“ restorano, neseniai patekusio į tūkstančio geriausių pasaulio restoranų „La Liste“ sąrašą vyriausiojo šefo Andriaus Kubiliaus ir jo komandos penkių patiekalų degustacine vakariene.

Asmeninio albumo nuotr./Ekologiškas restoranas „Red Brick“ Radiškyje
Asmeninio albumo nuotr./Ekologiškas restoranas „Red Brick“ Radiškyje
Asmeninio albumo nuotr./Ekologiškas restoranas „Red Brick“ Radiškyje
Asmeninio albumo nuotr./Ekologiškas restoranas „Red Brick“ Radiškyje

Festivalio dalyviai iš anksto gali rezervuoti vietas šiai išskirtinei vakarienei kol kas vieninteliame Lietuvoje ekologiškame restorane „Red Brick“. O festivalio gastronominė vinis bus pirmą kartą Lietuvoje Heirloom Fire archajišku stiliumi kepama mėsa. Šios idėjos iniciatorius – iš Danijos į Lietuvą atvykęs mėsininkas Nikolajus Hansenas.

Festivalyje veiks nevyriausybinių organizacijų mugė, kurioje dalyvaus tokios organizacijos kaip NVO avilys, Lietuvos Raudonasis Kryžius, „Ekoagros“, Pelkių atkūrimo ir apsaugos fondas, „Media4Change“, Rigra, Lietuvos Gamtos Fondas, Gyvoji Biblioteka.

Festivalio „Farm On Fire“ organizatoriai festivalio dalyvių iš anksto prašo paisyti tvaraus elgesio taisyklių ir kuo labiau prisidėti prie taršos mažinimo: į festivalį atvykti rekomenduojama organizatorių siūlomu viešuoju transportu arba kooperuotis su draugais, taip pat pagalvoti apie maistą, t. y. vengti vienkartinių pakuočių ir įsidėti daugkartinius indus, o per festivalį kuo atsakingiau rūšiuoti atliekas.

Asmeninio albumo nuotr./Leonas Somovas ir Dovydas Laukys
Asmeninio albumo nuotr./Leonas Somovas ir Dovydas Laukys

Vilniaus senamiestyje įsikūrusio, rafinuota aplinka ir ekologiško bei kokybiško maisto parduotuvėmis ir restoranais išsiskiriančio skvero „Senatorių pasažas“ komanda, dirbanti drauge su ekologiniu ūkiu „Farmers Circle“, žada sukurti unikalią ir nepamirštamą Joninių šventę visiems, kurie vertina gerą muziką, aukščiausios kokybės gurmanišką maistą, lietuvių tradicijas ir atsakingai žiūri į planetos taršos mažinimą. Todėl renginyje bus galima įsigyti tiek ekologiškų, tiek įprastinių produktų, festivalio dalyviai gaus išskirtinio dizaino daugkartinio naudojimo puodelius ir, svarbiausia, – tiek prieš festivalį, tiek po jo bus skaičiuojama CO2.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau