TIK ŽMONĖS Cinema: A. Valujavičiaus filmas „Irklais per Atlantą“
Žiūrėti
Iki -60% prenumeratai. Išskirtinis gegužės pasiūlymas.
Išbandyti

Pavojingos bakterinės ligos, kurių nešiotojai – iš pažiūros sveiki žmonės

Apie 40–60 proc. vaikų ir 3–4 proc. suaugusiųjų yra pneumokoko bakterijų nešiotojai, o apie 5–10 proc. asmenų yra meningokoko nešiotojai. Nors iš pažiūros šie žmonės atrodo sveiki ir nejaučia jokių simptomų, jie gali užkrėsti kitus, rašoma Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) pranešime žiniasklaidai.
Meningokokinė infekcija
Meningokokinė infekcija / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Tai ypač pavojinga žmonės, kurie dėl silpnesnio imuniteto gali susirgti sunkiomis ligomis, tokiomis kaip plaučių uždegimas (pneumonija), smegenų ir jų dangalų uždegimas, sinusitas, ausų uždegimas. Laimei, šią riziką suvaldyti padeda skiepai – NVSC specialistai primena, kad vaikai pagal skiepų kalendorių skiepijami nuo abiejų šių bakterinių infekcijų, o nuo pneumokokinės infekcijos skiepijami rizikos grupei priklausantys suaugusieji ir vaikai.

Shutterstock nuotr./Meningokokinė infekcija
Shutterstock nuotr./Meningokokinė infekcija

Susirgus plaučių uždegimu, sukeltu pneumokoko bakterijų, gali pasireikšti tokie simptomai kaip kosulys, dusulys, karščiavimas, prakaitavimas ir drebulys, krūtinės skausmas, nuovargis, galvos svaigimas. Ši bakterija gali sukelti ir kitas ligas – sinusitą, ausų uždegimą, kraujo užkrėtimą (sepsį). Pneumokokine infekcija užsikrečiama nuo sergančio asmens ar bakterijų nešiotojo per kvėpavimo takus oro lašeliniu būdu, t. y. kosint, čiaudint, kalbant ar esant artimam kontaktui.

Didžiausia rizika kyla vaikams iki penkerių metų, senyvo amžiaus žmonėms bei tiems, kurių imuninė sistema nusilpusi dėl lėtinių ligų ar kitų sveikatos sutrikimų. Todėl jie nuo pneumokokinės infekcijos skiepijami valstybės lėšomis:

  • vaikai skiepijami pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių 3 vakcinos dozėmis: 2 mėn., 4 mėn. ir 12–15 mėn. amžiaus.
  • vaikai ir suaugusieji, priklausantys pneumokokinės infekcijos rizikos grupėms, skiepijami vienkartine vakcinos doze.

Rizikos grupių sąrašą galima rasti čia.

Lietuvoje nuo šios infekcijos kasmet paskiepijama apie 80 proc. vaikų (2022 m. – 80,8 proc., 2023 m. – 81,7 proc.). Sergamumas šia liga svyruoja, tačiau pastaraisiais metais matomas augimas – sergamumo rodiklis 2022 m. siekė 3,1 atv. 100 tūkst. gyventojų, 2023 m. – 4,7 atv. 100 tūkst. gyventojų.

NVSC specialistai ragina nepamiršti nuo pneumokokinės infekcijos laiku paskiepyti vaikų ar pasiskiepyti patiems, jeigu priklausote rizikos grupei. Kad apsaugotume save, savo vaikus ir visą visuomenę, dėl skiepų reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Renginio organizatorių nuotr./Meningokokas – liekamieji reiškiniai
Renginio organizatorių nuotr./Meningokokas – liekamieji reiškiniai

Sergamumas meningokokine infekcija sumažėjo

Pradėjus vaikus skiepyti nuo meningokokinės infekcijos (nuo 2017 m.), sergamumas šia liga žymiai sumažėjo – 2017 m. sergamumo rodiklis buvo 2,9 atv. 100 tūkst. gyventojų, 2023 m. – 0,73 atv. 100 tūkst. gyventojų. Visgi paskiepytų vaikų dalis nesiekia rekomenduojamų apimčių – bent 90 proc., kad liga būtų suvaldyta. Pernai paskiepyta 76 proc. vaikų, 2022 m. – 75 proc.

Lietuvoje nuo B tipo meningokokinės infekcijos pagal vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių valstybės lėšomis skiepijami 3 mėn., 5 mėn. ir 12–15 mėn. amžiaus kūdikiai. Tėvai ar globėjai, norintys paskiepyti savo vaikus ar pasiskiepyti patys, turi kreiptis į savo šeimos gydytoją.

NVSC specialistai primena, kad ši infekcija plinta oro lašeliniu būdu, artimo kontakto su sergančiuoju metu, pavyzdžiui, valgant iš tų pačių indų, bučiuojantis ir kt.

Laikotarpis nuo užsikrėtimo iki pirmųjų simptomų vidutiniškai trunka 3–4 dienas. Pirmieji ligos požymiai panašūs į peršalimo, vėliau gali pasireikšti stiprus galvos skausmas, pykinimas, vėmimas, odos bėrimai, sprando raumenų sustingimas. Mirtingumas nuo šios ligos siekia 10–15 proc. net ir esant skubiai medicininei pagalbai.

Norint išvengti meningokokinės, pneumokokinės infekcijų, svarbu nepamiršti ir kitų priemonių: rankų higienos, kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo, reguliaraus patalpų valymo ir vėdinimo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Lidl“ parduotuvėse – išskirtinės „UEFA EURO 2024“ kortelės: kviečia surinkti visą kolekciją
Reklama
Lauko baldų ekspertas P.Kelbauskis pataria, kaip lengvai įsirengti lauko terasas ir nepermokėti
Reklama
Sutelktinio finansavimo ir tarpusavio skolinimosi platformos – ką reikia žinoti renkantis, kur investuoti
Reklama
Dantų balinimas: kaip pasiekti greitų ir efektyvių rezultatų?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius