Akmuo ne tik pagyvina aplinką, bet ir nereikalauja daug priežiūros.
Aplinkos dekoravimo ekspertė Inga Raulušavičienė papasakojo, kiek galios turi akmuo ir ką galima iš jo sukurti 2024 metais.
Gėlyno atnaujinimas naudojant dekoratyvinius akmenukus
Kiemo atnaujinimas priklauso nuo erdvės ir šeimininko norų. Pavyzdžiui tie, kurie neturi prie namų gėlyno, gali sukurti alpinariumą, nuogrindą, pasodinti augalų, pastatyti akmens luitų.
Svarbu nepamiršti, jog gėlynams arba nuogrindoms iš anksto reikia paruošti pagrindą, ištiesti geotekstilę, parinkti akmenukus pagal namo ar tvoros spalvą.
„Pirmiausia suprojektuojama, koks bus naudojamas stilius, augalai, kas kieme bus išdėstyta, o tik tada išrenkama skalda. Visada galima išsirinkti akmens dydį, formą, atspalvį“, – komentavo I.Raulušavičienė.
Nuo kliento sodinamų augalų dydžio priklauso, kokie bus pilami akmenukai. Jei augalas pakankamai didelis – nerekomenduojama rinktis smulkius akmenukus.
Aišku, universaliausia yra skandinaviško granito skalda, nes yra neutrali bei tinka prie bet kokio apželdinimo kieme.
Pats populiariausias yra natūralistinis želdynas, skandinaviško stiliaus – kiek kuklesnis, nes čia daug aptinkama skaldos, riedulių.
Itališkas stiliaus želdynas turi daugiau taisyklingos formos, naudojamos šviesios skaldos ir grūdintas akmuo.
Dažniausiai žmonėms, kuriantiems želdyną, kyla klausimas, kaip reikės prižiūrėti? O atsakymas gan paprastas – skalda želdynams sukuria natūralų vaizdą, sulaiko drėgmę bei neleidžia augti piktžolėms.
Iš akmens – takeliai ir stovėjimo aikštelė
Žmonės vis dažniau nori išnaudoti teritoriją prie namų, todėl sukuriama tokia erdvė, kaip atitolusi terasa. Prie jos galima priderinti praėjimus grįstus akmens „pėdomis“, kurie yra tvirti, ilgaamžiški bei išvaizdžiai atrodo naudojant didesnius akmenis.
Šios kiemo detalės ne tik gražios, bet ir itin naudingos vasarą – dieną akmenys sulaiko šilumą, todėl vakare malonu vaikščioti basomis.
Taip pat takelį galima sukurti iš skaldytų netaisyklingos formos ar pjautų taisyklingos formos plokščių, skaldyto akmens trinkelių, granito skaldelių, kurios suteikia aplinkai modernumo. Įsirengti tokius takelius prie namų gan paprasta – tereiks paruošti pagrindą, bortelius, kurie atskirtų erdvę nuo žolės.
Skalda želdynams sukuria natūralų vaizdą, sulaiko drėgmę bei neleidžia augti piktžolėms.
Stovėjimo aikštelei rekomenduojama pirmiausia paruošti pagrindą, kuris susideda iš dolomito skaldos, geotekstilės, dolomito atsijų.
Išlyginus paviršius dedami plastmasiniai koriai, kuriuos galima užpildyti skaldelėmis, šios parenkamos pagal korio akies skersmenį.
„Geriausia atnaujinant aplinką rinktis akmenį, nes nereikalauja didelių investicijų, lengva priežiūra ir ilgai tarnauja“, – pabrėžė I. Raulušavičienė.
Dekoruojant kiemą galima rinktis iš didelio asortimento akmenų – nuo skaldos iki didelių luitų, kurių svoris siekia net toną.
Šie dideli akmenys naudojami kriokliams, skulptūroms, natūraliems baseinams. Net vienas zoologijos sodas įsigijo akmens riedulius, kad sukurtų liūtams kuo natūralesnę aplinką.
Be abejo, ne kiekvienas klientas gali pats kūrybingai suplanuoti kiemo aplinką, todėl šiuo klausimu aplinkos dekoravimo ekspertė I. Rauluševičienė rekomenduoja pasamdyti apželdintoją ar landšafto dizainerį, kuris suformuos viziją pagal kliento norus.
Nerekomenduojama rinktis baltų akmenų
Iš akmenų galima sukurti ne tik stovėjimo aikštelę, takelius ar želdynus, bet ir poilsio zonas.
Terasoje galima mėgautis draugų ir šeimos kompanija, poilsiauti ar net išnaudoti šią erdvę kaip darbo kampelį. Panaudojimo galimybių yra begalė, tad svarbu, kad ši vieta būtų įrengta kokybiškai ir tarnautų ilgus metus.
Skeltos akmens plokštės yra vienas iš populiaresnių pasirinkimų terasų įrengimui, dėl praktiškumo, ilgaamžiškumo ir išskirtinio dizaino.
Taip pat terasų įrengimui galima naudoti „Kavalas large“ – šios pilkos spalvos plokštės atrodys moderniai, minimalistiškai ir puikiai derės prie įvairios stilistikos namų.
„Brown“ plokštės derės prie kiemo žalumos, atrodys natūraliai ir nereikalaus daug priežiūros, o renkantis „Onar“ plokštę, ši prideda erdvėje jaukumo bei lengvai derinama dėl savo neutralių spalvų.
„Ko nesiūlau, tai rinktis šviesius akmenukus, ypač baltus, nes šie nėra skirti mūsų klimatui bei greitai pradeda žaliuoti.
Renkantis šiuos akmenukus teks įdėti daugiau darbo prižiūrint teritoriją. Aš rekomenduoju rinktis natūralesnes spalvas“, – pasakojo I. Rauluševičienė.
Pašnekovė pastebėjo, jog šiais metais tiek pirkėjai, tiek apželdintojai renkasi natūralesnius akmenis – skandinavišką granito skaldą, žvirgždą, juodą skalūną, medžio skaldą. Retai lietuviai renkasi raštuotus arba spalvotus akmenis.
Nederėtų to pamiršti
Svarbu atsižvelgti ir į tai, kokia bus tų akmenų paskirtis. Jei per juos planuojama vaikščioti, nerekomenduojama rinktis didelės frakcijos akmenis, nes nebus patogu.
Po medžiais, jei dažnai krenta lapai, irgi nereikėtų berti smulkių akmenukų. Esant nedidelei kalvai I. Raulušavičienė siūlo pagalvoti apie skaldytus akmenis arba net apsvarstyti perdaryti kalnelį į laiptelius iš natūralių plokščių.
Kuriant savo aplinkos jaukumą ir grožį tikslių taisyklių nėra, tai patvirtino ir pašnekovė: „Kiekvienas renkasi pagal savo norus, kiek jam reikia žolės, akmenukų ir augalų.“
Šeimoms, kurios turi mažų vaikų, rekomenduojama rinktis stambesnius akmenis, o tiems, kas turi naminių gyvūnų, – kaip tik smulkesnius, kad šie galėtų laisvai vaikščioti po teritoriją.
Kokie akmenys labiausiai tinka kiemui
• Raudoni dekoratyviniai akmenys pagyvina aplinką, suteikia žaismingumo, romantikos ir išskirtinumo.
• Balti dekoratyviniai akmenys tinka pašviesinti tamsesnes vietas ar kampus, suteikia jaukumo ir prabangos dekoruojamai aplinkai.
• Juodų atspalvių dekoratyviniai akmenys suteikia subtilumo, paslaptingumo, patamsina dekoruojamą aplinką.
• Žalsvų atspalvių akmenys pagyvina aplinką, suteikia išskirtinumo.
• Minimalistinio stiliaus aplinkai dažnai naudojami pilkų atspalvių akmenys.
• Medžio akmens skalda suteiks natūralumo, jaukumo.
• Kvarcinis smėlis suteiks jaukaus ir šilto jūros regiono įspūdį.
• Skaldytas akmuo ar dekoratyviniai akmenukai dažnai naudojami gėlynuose.
• Vienspalviai akmenys derinami su įvairiaspalviais augalais, o margi akmenys – su vienspalviais augalais.
• Dideli dekoratyviniai akmenys yra derinami su krūmais ir medžiais.