Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2013 02 08

Gripas puola ir krepšininkus: sportininkų patarimai, kaip išvengti ligų

Lietuvos miestuose siaučiant gripo epidemijai, niekas nėra apsaugotas, nuo to, kad grįžęs namo po dienos mieste neatguls į lovą jusdamas pirmuosius gripo simptomus. Neapsaugoti yra ir mūsų sportininkai, kuriems netikėta liga gali užkirsti kelią į svarbias varžybas. Kaip jie bando to išvengti?
Liga
Liga / Andriaus Ufarto/BFL nuotr.

Šią savaitę į aikštę negalėjo išbėgti Nacionalinėje krepšinio lygoje žaidžiantys Alytaus „Dzūkijos“ krepšininkai. Gripas nuo rungtynių sulaikė net aštuonis krepšininkus – dėl jo net teko pakoreguoti NKL varžybų tvarkaraštį. Ar įmanomą ką nors padaryti ir išvengti tokios situacijos?

Vilniaus „Lietuvos ryto“ krepšinio klubo gydytojas Tomas Vorobjovas pasidžiaugė, kad sergančiųjų dar neatsirado: „Niekas dar nesusirgo, nes mes žinodami apie tokias galimas situacijas, rūpinamės ir skiepijame krepšininkus.“

Jeigu žaidėjus reikia pastatyti ant kojų per kelias dienas, gydytojai tuomet gali pasitelkti ir lašines ir taip greičiau juos išvesti į aikštę.

Jeigu krepšininkai vis dėlto susirgtų, pasak gydytojo, galima bandyti įprastai numalšinti karščiavimą arba imtis radikalesnių priemonių. Jeigu žaidėjus reikia pastatyti ant kojų per kelias dienas, gydytojai tuomet gali pasitelkti ir lašines, taip greičiau juos išvesti į aikštę.

„Vienintelė priemonė – laiku pasiskiepyti. Poilsis ir pilnavertė mityba taip pat yra svarbu. Kritiniu laikotarpiu reikia vengti masinių susirinkimo vietų“, – paprastus ir kiekvienam tinkančius patarimus vardijo T.Vorobjovas

Kauno „Žalgirio“ gydytojas Petras Mikučionis taip pat teigė, kad krepšininkai yra skiepijami nuo gripo, o pajutus pirmuosius simptomus yra iš karto atliekama prevencija ir užbėgama ligai už akių. Be to sportininkų organizmas, mediko teigimu, atsparesnis ligoms.

„Krepšininkai visą sezoną naudoja maisto papildus, vitaminus, energetinius gėrimus, todėl jų organizmai yra atsparesni virusams. Vitaminai ir maisto papildai yra parenkami individualiai kiekvienam krepšininkui, atsižvelgiant į prieš sezoną ir jo metu atliekamus tyrimus. Kadangi viskas yra individualizuojama – pasiekiami geri rezultatai“, – pasakojo P.Mikučionis.

Žalgiriečių gydytojas taip pat teigė, kad šaltuoju metų laiku krepšininkai po treniruočių į lauką privalo eiti su kepurėmis ir pirštinėmis. 

„Šiaulių“ krepšinio klubo gydytojas Eduardas Liutkus primena, kad mūsų mylimi krepšininkai irgi žmonės, tad stebuklingai nepasveiksta: „Krepšininkai kaip ir visi kiti žmonės, ypatingų vaistų jiems nėra. Ir jiems reikia gulėti lovoje ir gerti skysčius.“

Paklaustas, ko imasi, jeigu prieš akis svarbios varžybos, gydytojas prasitarė: „Kartais leidžiame žaisti ir karščiuojant – rizikuojame.“

E.Liutkus užpuolus gripui ragina prisiminti liaudiškus gydymo būdus: „Geriausia stiprinti imunitetą seniai žinomais būdais. Naudotis patarimais, kurie atėję iš tėvų ir senelių. Kuo mažiau vaistų, tuo geriau.“

Olimpinės rinktinės gydytojas Daliaus Barkausko teigimu, pagrindinė bėda yra jėgų pervertinimas: „Sportininkų sveikata yra sekama daug atidžiau nei paprastų žmonių. Problema yra, kad mes kiekvienas esame skirtingas ir turime silpnų vietų, dėl kurių mus užpuola liga ir atsigulame į lovą. Kai kurie iš mūsų per daug gerai apie save galvoja ir mano, kad yra nepažeidžiami. Prevencijos variklis yra žinoti savo silpnąsias vietas. Tuomet galime atsilaikyti ir nuo virusų apsisaugoti daug lengviau.“

Krepšininkai visą sezoną naudoja maisto papildus, vitaminus, energetinius gėrimus, todėl jų organizmai yra atsparesni virusams.

Gydytojas teigė, kad tik įveikęs gripą sportininkas iškart stoti prie starto linijos negali – finišas nebus laimingas.

„Pakilus temperatūrai sportininkas išnaudoja savo energetinius išteklius, nes jam reikia naudoti energiją, kad pasveiktų. Jeigu jis ir pasveiks iki starto, akumuliatorius, vaizdžiai tariant, bus išsikrovęs. Tikėtis, kad po ligos jam pavyks sėkmingai dalyvauti varžybose, yra utopija.“

Būna atvejų, kai sportininkai, pagauti vartojantys dopingą, teigia, kad išgėrė tik profilaktinę tabletę nuo gripo ar galvos skausmo. D.Barkausko manymu, tokių atvejų bet kuris profesionalas gali lengvai išvengti: „Gydytojai žino, kokias medžiagas galima naudoti ir kokių ne.  Todėl jie turi perspėti sportininką, kad jis pats savo gydymu neužsiimtų. Atletas turi gauti rekomendacijas, ką jis gali vartoti ir ko ne.“

Jam pritarė ir „Žalgirio“ gydytojas P.Mikučionis, kurio teigimu, sportininkai patys medikamentų neperka.

„Viską jiems parenka komandos gydytojai. Nepaisant to, visi krepšininkai privalo žinoti draudžiamų preparatų sąrašą . Jeigu vis dėlto jei patys kažką nusiperka, visada paklausia ir komandos gydytojo nuomonės“, – teigė P.Mikučionis.

Olimpiečiais besirūpinantis gydytojas D.Barkauskas taip pat priminė vitaminų svarbą saugantis nuo gripo: „Yra du dalykai, kurių visiems trūksta. Pirma, tai vitaminas D, kuris ne tik tinka kaulų sveikatai gerinti, bet ir apsaugo imuninę sistemą. Mano patarimas būtų vartoti šį vitaminą, nes šiuo metu labai mažai būname saulėje ir nėra kaip gauti jo atsargų. Ir, aišku, vitaminas C, kurio niekam nebus per daug – jis palaiko imuninę sistemą.“

„Krepšininkai yra profesionalai ir iš sporto valgo duoną, tad savo sveikata dažniausiai rūpinasi tikrai pagirtinai“, – reziumavo žalgiriečių gydytojas P.Mikučionis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų