Skeletas, dedantis liepsnojantį kamuolį į krepšį – toks atvaizdas lydėjo Lietuvos olimpinę rinktinę 1992-aisiais Barselonoje, iš kur lietuviai parvežė namo olimpinę bronzą.
Šis atvaizdas suvaidino svarbų vaidmenį ir yra ryškus filmo apie Lietuvos krepšinio rinktinę pavadinimu „Kita Svajonių komanda“ („The Other Dream Team“) akcentas.
Kiek mažiau žinoma šios sagos dalis – 450 tūkst. JAV dolerių auka, kurią rinktinei skyrė menininkas, sukūręs šį aistruolių marškinėlius papuošusį skeleto atvaizdą.
Ikoniškąjį „Iš viršaus dedantį skeletą“ nepriklausomai sukūrė ir užpatentavo dailininkas iš Niujorko Gregas Speirsas.
Marškinėliai |
Jo 450 tūkst. dolerių auka lietuvių rinktinei – tai visas pelnas, kurį jam atnešė prekyba marškinėliais su skeleto atvaizdu. Taip buvęs žurnalo „Grooves Magazine“ dailininkas tapo pagrindiniu 1992-ųjų metų olimpinės Lietuvos krepšinio rinktinės rėmėju.
Nors paremti komandą ir padėti jai atvykti į pirmąsias olimpines žaidynes po nepriklausomos valstybės atkūrimo norėjo ir daugiau žmonių, didžiąją kelialapio kainos dalį padengė G.Speirso sukurti marškinėliai. Ir pasibaigus olimpinėms žaidynėms prekės su skeleto atvaizdu padėjo surinkti daug lėšų tolesniam komandos išlaikymui ir Lietuvos vaikų labdaros fondams.
1992-ųjų Lietuvos krepšinio rinktinė man išties simbolizuoja laisvės dvasią, o jų iškovotas bronzos medalis yra ne tik sporto pergalė, bet ir pergalės prieš komunizmą simbolis.
„Padariau tai vardan nepriklausomybės ir laisvės nevaržomai siekti svajonės. Lietuviai tapo nepriklausomi atsiskyrę nuo sovietų ir gavę galimybę laisvai siekti savo svajonių. Aš – kaip menininkas, turintis panašią laisvę – nepriklausomai sukūriau atvaizdą ir leidau jį naudoti, kad būtų surinkta lėšų rinktinei ir ji būtų sutelkta dvasiškai. 1992-ųjų Lietuvos krepšinio rinktinė man išties simbolizuoja laisvės dvasią, o jų iškovotas bronzos medalis yra ne tik sporto pergalė, bet ir pergalės prieš komunizmą simbolis. Atvaizdas išreiškia pasididžiavimo ir energijos jausmą“, – sako Gregas Speirsas.
„Tai, kad Grego vaidmuo ir milžiniška auka du dešimtmečius buvo beveik niekur nepaminėta, yra neįtikėtina, – sako marškinėlius su garsiojo skeleto atvaizdu pardavinėjančio tinklalapio skullman.com atstovas Mike'as Thompsonas. – Šis faktas nesumenkina kitų žmonių aukų ir pastangų reikšmės. Jie visi prisidėjo prie šios įkvepiančios istorijos. Filmas tiesiog aiškiau parodo, kas išties nutiko, ir taip prisideda prie istorijos išsamumo. Vadiname jį dokumentiniu filmu, nes jis dokumentuoja faktus“.