Linas – pirmasis NBA rungtyniaujantis amerikiečių krepšininkas, turintis taivaniečių ar kinų kraujo. Jam niekada nebuvo prognozuojama žvaigždės ateitis, todėl dabartinis žaidėjo triumfas yra itin žavus ir kažkuo primena Pelenės istoriją. Pelenės, kuri baigė prestižinį Harvardo universitetą. Tokia „nesėkmė“ Liną ištiko todėl, kad stiprias krepšinio ekipas turintys JAV universitetai jo matyti savo gretose paprasčiausiai nepanoro.
Jūsų dėmesiui – Linomanija. Plakatai, tarpusavyje besivaržantys užrašų originalumu, kepurėlės su hieroglifais užrašytu Lino vardu, ekstazės apimti sirgaliai ir, žinoma, pats herojus – Jeremy Linas.
„Scanpix“ nuotr./Linomanija pasaulyje tęsiasi |
„Scanpix“ nuotr./Linomanija pasaulyje tęsiasi |
„Scanpix“ nuotr./Linomanija pasaulyje tęsiasi |
„Scanpix“ nuotr./Linomanija pasaulyje tęsiasi |
„Scanpix“ nuotr./Linomanija pasaulyje tęsiasi |
„Scanpix“ nuotr./Linomanija pasaulyje tęsiasi |
„Scanpix“ nuotr./Linomanija pasaulyje tęsiasi |
„Scanpix“ nuotr./Linomanija pasaulyje tęsiasi |
„Scanpix“ nuotr./Linomanija pasaulyje tęsiasi |
„Scanpix“ nuotr./Linomanija pasaulyje tęsiasi |
Iškilo per naktį
Kas galėjo kada nors pagalvoti, kad NBA naujokų biržoje savo vardo neišgirdęs žaidėjas kada nors taps žvaigžde? 24,4 taško ir 9,6 rezultatyvaus perdavimo, rašo „EuroBasket.lt“.
Ne, tai nėra Derricko Rose‘o statistika. Tai taip pat nėra nei Derono Williamso, nei Chriso Paulo rezultatai. Tai yra atkaklaus J.Lino darbo rezultatai, pasirodę per paskutines 7 rungtynes. Beje, dar verta paminėti tokį „nereikšmingą“ faktą, jog visas tas rungtynes „Knicks“ šventė pergales, o naujoji krepšinio sensacija ne tik rinko įspūdingus skaičius, tačiau taip pat ir buvo žaidėju, kuris ėmėsi lyderio vaidmens svarbiausiomis rungtynių akimirkomis.
Viskas prasidėjo nuo to, kad traumų išretintose „Knicks“ gretose atsirado vietos niekur nepritapusiam žaidėjui. Jau pirmąkart, kai treneris parodė pasitikėjimą juo, J.Linas už tai atsidėkojo 25 taškais, 7 rezultatyviais perdavimais bei 5 atkovotais kamuoliais, o jo vedama ekipa 99:92 įveikė Naujojo Džersio „Nets“. Jau tada pasaulis sužinojo, kas tas iš Azijos kilęs amerikietis.
Toliau – tik linksmiau! Pirmąkart rungtynes startiniame penkete pradėjęs gynėjas nė neketino sustoti – 28 taškai ir 8 rezultatyvūs perdavimai bei pergalė prieš Jutos „Jazz“.
Ir jis nesustojo... J.Linas pranoko Kobe Bryantą, iškovojo dar keletą pergalių ir paskutinėmis rungtynių sekundėmis tritaškiu per Jose Manuelio Calderono rankas visam pasauliui parodė dar kartą, kad aplodismentų susilaukė ne veltui.
Neišvengė rasizmo
Kartais atrodo, kad užtenka tik mokėti žaisti ir tau jau praviros visos durys. Deja, kažin ar su tuo sutiktų J.Linas. Nors jis niekada nesiskundė tuo, tačiau ne kartą patyrė šaipymąsi ir rasinę diskriminaciją.
Manoma, kad tai galėjo turėti įtakos ir tam, kad talentingas krepšininkas pasirinko būtent Harvardą.
„Jis buvo liesas, bet aš neabejoju, kad rasinė diskriminacija, tyčia ar ne, prisidėjo prie universitetų pasirinkimo, – teigė vienas puikiai žinomas žurnalistas. – Jei jis būtų iš Afrikos kilęs amerikietis ar baltasis, tuomet viskas galėjo susiklostyti visai kitaip.“
Tą patį atskleidė ir pats J.Linas.
„Aš nesakau, kad iškart geriausi universitetai pateiktų man pasiūlymus, tačiau manau, kad mano etniškumas turėjo tam reikšmę“, – tąkart teigė krepšininkas.
Rasizmas buvo pasireiškęs ir tiesioginiais įžeidinėjimais, kai J.Linas, kurio tėvai kilę iš Taivano, rungtyniavo tiek mokykloje, tiek universitetuose. Jam ne kartą teko girdėti „Atmerk akis!“ ar „Grįžk į Kiniją!“, tačiau tai krepšininko nesužlugdė.
Įsikabinę į populiarumą
J.Linas iškilo. Pasaulis žino jo vardą. Kas toliau? Kaip ir priklauso žvaigždėms – naujos sutartys, visuotinas dėmesys bei pasikeitęs gyvenimas.
Dar neseniai brolio bute gyvenęs krepšininkas jau gali leisti sau įsigyti nuosavą būstą.
Dar visai neseniai Jeremy nesulaukė jokio aplinkinių dėmesio, tačiau dabar jis rūpi.
Jį palaiko milijonai sirgalių, jo sėkmę norima įamžinti filme, o viena didžiausių sporto aprangą gaminančių kompanijų „Nike“ jau pateikė 3 metų sutartį, pagal kurią jis, kaip ir daugelis kitų NBA žvaigždžių, užsidirbs daugybę pinigų bei patirs, ką reiškia turėtų sportbačius su savo vardu.
Interneto platybėse jau yra pasklidę gandų, kad su Krisu Humphriesu išsiskyrusi Kim Kardashian susitarė dėl pasimatymo su Niujorko sensacija. Kas toliau?
Taivanas ar Kinija? O gal JAV?
Naujai pakilusi krepšinio žvaigždė praverstų ne vienai komandai ir tarptautinėse varžybose. Ko gero, užtenka paminėti, kad „Jeremy Lin“ yra vienas populiariausių vardų paieškos sistemose Kinijoje. Vien tai sako, ką kinai mano apie šį gynėją.
J.Lino senelė iš motinos pusės yra kinė, o abu tėvai savo jaunystę praleido Taivane. Nors J.Linas turi tik JAV pasą, tačiau vien tokių ryšių su Taivanu užtenka šios šalies gyventojams, kurie krepšininką laiko savu ir jau lygina su geriausiu pasaulio žaidėju tituluojamu Michaelu Jordanu.
„Jeremy Linas gali savęs nelaikyti taivaniečiu ir jo sėkmė nėra susijusi su Taivanu, tačiau taivaniečiai laiko jį vienu savų. Dabar jis tiesiog užkariavo pasaulį, o jie didžiuojasi J.Linu bei yra sužavėti tuo, ką jis padarė“, – sakė Liu Bi-rongas, Taipėjaus „Soochow“ universitete dirbantis mokslininkas.
Jau nieko nestebina Taivane transliuojamos visos „Knicks“ rungtynės, po kurių vedama speciali laida, aptarti puikius J.Lino pasirodymus, o laikraščiuose apie azijietiškų šaknų turintį krepšininką yra dažniau rašoma nei apie prezidento rinkimus.
Savo „teises“ į J.Liną pareiškė ir Kinija, kurios žvaigždė Yao Mingas neseniai baigė karjerą. Tačiau krepšininko ateitis vis dar nėra aiški – jis yra amerikietis ir neprivalo atstovauti nei Kinijai, nei Taivanui.
Kiek tai tęsis, niekas nežino, bet tai jau yra istorija
Netrukus po patirtų traumų atsigavusios į rikiuotę grįš dvi „Knicks“ žvaigždės – daugiausiai į krepšį metimų atliekantis Carmelo Anthony ir Baronas Davisas, kuriam prieš tai buvo užtikrintos pagrindinio ekipos įžaidėjo pareigos.
Kaip tai paveiks J.Lino pasirodymus krepšinio aikštėje, niekas nežino, tačiau tai tapo viena pagrindinių temų, kalbant apie naujai iškilusios žvaigždės žaidimą.
Nepriklausomai ar ši „Pelenės (-iaus) istorija“ tęsis, ar ne, tai jau tapo dalimi istorijos. Istorijos, kurios galbūt dar ilgai niekas nepakartos. Istorijos, kuri galbūt įkvėps ne vieną, siekiantį savo tikslo. Tai galbūt bus tarsi pasaka, o tos pasakos pagrindinis veikėjas – Jeremy Linas.