„Traumos yra kiekvieno sportininko karjeros dalis“, – iki gyvo kaulo pažįstama, tačiau teisinga frazė. Tačiau raumenų patempimus, plyšinėjusius raiščius ir kitas traumas galima, jei ne eliminuoti, tai bent iki minimumo sumažinti.
Ir šiemet „Žalgiriui“ tai pavyko puikiai. Visose 34 Eurolygos rungtynėse šiemet žaidė penki žalgiriečiai: Brandonas Daviesas, Vasilije Micičius, Artūras Milaknis, Kevinas Pangosas ir Aaronas White'as.
Vienas rungtynes praleido Paulius Jankūnas, Antanas Kavaliauskas ir Edgaras Ulanovas, du susitikimus iš šalies stebėjo Axelis Toupane'as.
Jei pastebėjote, tai čia yra išvardyti visi pagrindiniai „Žalgirio“ žaidėjai, kurie labiausiai prisidėjo prie istorinio rezultato. Taip, dar galima paminėti Beno Udrihą, tačiau slovėnas prie komandos prisijungė tik sezono viduryje ir sužaidė 15 rungtynių Eurolygoje.
Šiemet „Žalgiris“ jau sužaidė 74 (!) rungtynes LKL, Eurolygoje ir Karaliaus Mindaugo taurėje. Taip, Lietuvos vietinis čempionatas nėra toks pajėgus kaip, pavyzdžiui, Ispanijos ir žaidėjų krūvius čia galima kontroliuoti patogiau, tačiau toks rungtynių kiekis pateikia rimtų iššūkių žmonėms, atsakingiems už fizinį pasirengimą.
„Žalgirio“ komandos forma rūpinasi Nerijus Navickas ir Justinas Grainys. Pirmasis yra atsakingas už jėgos pratimus treniruoklių salėje, o antrasis – už traumų prevenciją bei pasirengimo procesą. Kartu duetas dirba jau šešerius metus.
Šis sezonas, kaip ir komandai, jiems yra itin sėkmingas. Fizinio rengimo treneriai galėjo užrietę nosis vaikščioti priešais kolegas iš ligoninės priimamąjį priminusio Pirėjo „Olympiakos“ klubo, kurį sveikesnis, greitesnis ir kokybiškesnis „Žalgiris“ nukalė ketvirtfinalyje.
Galės jie išdidžiai vaikštinėti ir Belgrado „Štark“ arenos koridoriuose, mat tokios sveikos komandos nepavyko visą sezoną išlaikyti nei Stambulo „Fenerbahče“, nei Madrido „Real“, nei Maskvos CSKA fizinio rengimo specialistams.
Ar Šarūno Jasikevičiaus auklėtiniai ateinantį savaitgalį dar kartą visai Europai pademonstruos raumenis – pamatysime, o prieš išvyką į Belgradą – 24sek interviu su Nerijumi Navicku.
– Treneriai džiaugiasi tuo, kas vyksta aikštėje, jūs tikriausiai džiaugiatės tuo, kas vyksta treniruočių salėje. Kas labiausiai džiugina šį sezoną, palyginti su praėjusiais?
– Labiausiai džiugina darbas treniruotėse, prieš treniruotes, individualus darbas, kas liečia pasirengimą. Per darbą ateina ir rezultatai, kuriuos matome.
– Daug kas sako, kad Šarūnas Jasikevičius pakeitė „Žalgirį“. Ar jūs jaučiate pasikeitimus?
– Pasikeitimas yra toks, kad jis kaip treneris yra geras ir gerbiamas, jaučiama didelė pagarba iš žaidėjų, kurie su atsidavimu dirba, klauso jo nurodymų.
– Jūs, kaip dirbantis su jėga, pastebėjote, kad nuo praėjusio sezono komanda tapo atletiškesnė?
– Taip, manau, kad taip ir yra, žaidėjai yra jauni, atletiški, viskas yra taip, kaip ir pasakėt.
– Kurį žaidėją išskirtumėt, kuris galbūt nustebino savo pasiekimais treniruoklių salėje?
– Manyčiau, kad priekinės linijos žaidėjai – Antanas ir Daviesas tikrai išsiskiria savo jėga, sprogstama jėga. Aaronas White'as turi nerealų šuolį, kurį demonstruoja rungtynėse, Vasilije Micičius turi labai gerus duomenis, kaip pirmos-antros pozicijos žaidėjas.
– Kokia yra Aarono White'o šuolio paslaptis? Ar čia didelio darbo pasekmė, ar įgimti dalykai?
– Ir darbas, ir taip yra jo genuose.
– Gal kažkuris žaidėjas iš tikrųjų yra stipresnis, nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio?
– Žiūrint iš mažų žaidėjų, tai manau, kad Kevinas Pangosas atrodo išties įspūdingai. Jo raumenynas yra gerai išsivystęs ir jėgos taip pat netrūksta.
– Dažniausiai būna planuojamas formos pikas. Ar šį sezoną jis buvo numatytas ir, jei taip, tai kada?
– Visą laiką yra gerai, kai piką pasieki svarbiausioms rungtynėms. Šiandien tai pavyko tą padaryti ketvirtfinaliui, kur labai gerai atrodėme. Dabar dirbame prie šio klausimo finalo ketverte. Yra dirbama, stebima, daromas individualus darbas tiek su žaidėjais, tiek su treneriais. Stengiamasi įgauti geriausią formą tada, kai jos reikia.
– Šį sezoną „Žalgiris“ puikiai išvengia traumų. Kiek čia yra fizinio pasirengimo ir kiek tai priklauso tiesiog nuo sėkmės?
– Aš galvoju, kad tai yra viso trenerių plano laikymasis. Kadangi „Žalgiris“ turi labai daug rungtynių per sezoną, negali būti, kad yra labai daug rungtynių ir darome labai sunkias treniruotes. Tai gali būti traumų priežastis. Vyksta ir individualus darbas prieš treniruotes, prevenciniai pratimai traumų atžvilgiu, taip yra sekama, žiūrima, kad neįvyktų tokių dalykų. Aišku, būna ir netikėti atvejai, tai tos mikrotraumos, bet dažniausiai viskas priklauso nuo treniruočių proceso.
– Artėja finalo ketvertas, ar jūsų darbas dėl to keičiasi?
– Mūsų darbas ir toliau yra palaikyti tą traumų prevenciją, daryti papildomus pratimus, bet dabar didžiausią įtaką vis tiek daro kokybiškos krepšinio treniruotės ir pasiruošimas rungtynėms. Kai tokiu ritmu žaidžiam kas antrą dieną po rungtynes, tai kažkokioms specifinėms treniruotėms laiko yra mažiau. Tada reikia orientuotis į papildomus pratimus ir kokybiškas krepšinio treniruotes.
– Kiek būtų pasiruošimas skyręsis, jei nereikėtų žaisti LKL rungtynių prieš finalo ketvertą?
– Būtume daugiau dirbę prie kokybiškų, gerų treniruočių, bet, kai turime daugybę rungtynių, tai padaryti labai sunku. Reikia sužiūrėti, kad žaidėjai nepersitreniruotų, kad nepersižaistų, kad atsistatytų, kad tarp tų rungtynių galėtų atlikti kuo kokybiškesnę treniruotę, tai va, mūsų darbas ir yra viską stebėti ir koreguoti.
– Paprastai į išvykos rungtynes vykstate kuris nors vienas iš jūsų su Justinu, kaip bus dabar?
– Į ketvirtfinalį važiavome ir į finalo ketvertą vyksime abu, nes tai yra mūsų darbas ir klubas nepalieka mūsų.
– Buvo kažkas užsiminta apie Pauliaus Jankūno sveikatą. Ar tiesa, kad jis turi kažkokių problemų?
– Profesionaliam sporte atsiranda kažkokių mikrotraumelių, skausmų ir prie to reikia dirbti, bet nepasakyčiau, kad jis labai daug problemų turi.
– Dabar kalbama, kiek žaidėjų vertė pakilo šio sezono metu, ar po tokio puikaus sezono kyla ir jūsų vertė?
– Manau, kad taip.
– Kaip manot, daug šiemet vertė išaugo?
– Pažiūrėsim po sezono (juokiasi).