2019 04 16

„Fenerbahče“ bosas prabilo apie Šaro genialumą, kuriuo jis siunčia signalą į NBA

Maurizio Gherardini šalia oranžinio kamuolio dirba seniau, nei gimė LeBronas Jamesas, tačiau Kauno „Žalgirio“ stebuklas nustebino net ir Europos krepšinio guru tituluojamą specialistą. Istorinis žalgiriečių žygis į atkrintamąsias varžybas tik dar kartą patvirtino italo žodžius apie Šarūną Jasikevičių. M.Gherardini interviu 24sek pasakojo, kodėl visai neapsidžiaugė ketvirtfinalyje gavęs „Žalgirį“ ir ką žaliai baltų pasiekimas reiškia Šaro karjeros galimybėms NBA.
Stambulo „Fenerbahče“ direktorius Maurizio Gherardini
Stambulo „Fenerbahče“ direktorius Maurizio Gherardini / Luko Balandžio / 15min nuotr.
Antradienis | Eurolygos ketvirtfinalis | „Fenerbahče“ – „Žalgiris“ | 20:45 | Stambulas

Chaotiška diena Maurizio Gherardini kabinete.

63-ejų italas vis kelia nuo stalo du mobiliuosius telefonus ir vos spėja atsakyti į skambučius.

Vieno prestižiškiausių Eurolygos klubų vadovas ketverius metus projektavo Eurolygos čempionų ir, šiemet, reguliariojo sezono rekordininkų komandą. Bet ketvirtfinalio serijos išvakarėse M.Gherardini baigė paskausti galva nuo prašymų suveikti nemokamų bilietų.

Turkijos krepšinio lygos vadovai, po 13 taškų „Cleveland Cavaliers“ rinkęs Cedi Osmanas, krūva skautų, agentų ir kitų „draugų“ bando gauti išskirtines vietas į „Ulker“ areną.

M.Gherardini kraipo galvą. Pirmasis užsienietis NBA komandos vadovas Stambule diegia idėją parduoti, o ne dalinti bilietus. Italas kartais tampa tuo blogu dėde, kuris pasako „ne“. Bet griežtas žodis „Fenerbahče“ klubui vietoj šimtų tūkstančių eurų iš bilietų pardavimo pradėjo nešti milijonus.

VIDEO: „Ginčas“: Kokios „Žalgirio“ galimybės akistatoje su galinguoju „Fenerbahče“?

M.Gherardini krapšto pavargusias akis. Pastarosios naktys jam buvo labai ilgos. Nuo 2014-ųjų „Fenerbahče“ generalinio direktoriaus pareigas užimantis specialistas peržiūrėjo beveik visas NBA atkrintamųjų varžybų starto rungtynes.

Jis juokais nusiuntė žinutę Toronte viešinčiam Jonui Valančiūnui, kad šis prikąstų liežuvį ir nebesišvaistytų pareiškimais apie „Raptors“ šansus iškovoti NBA čempionų žiedus. Mat buvusi lietuvio ir italo komanda netikėtai nusilenkė „Orlando Magic“.

M.Gherardini teks pristabdyti NBA transliacijų maratoną, nes jo paties laukia kitos gladiatorių kautynės. Antradienį ir ketvirtadienį įvyks du pirmieji Eurolygos ketvirtfinalio serijos mūšiai tarp „Fenerbahče“ ir Kauno „Žalgirio“.

Turkijos superklubo boso kabinete per visą sieną kabo didžiulė lenta, su kruopščiai juodos spalvos markeriu surašytu viso sezono tvarkaraščiu. Jo kamputyje raudonu markeriu apibrėžti skaičiai 49-9. Tai „Fenerbahče“ pergalių ir pralaimėjimų balansas oficialiose 2018-2019 m. krepšinio sezono rungtynėse.

Jeigu M.Gherardini būtų žymėjęsis tik visas Željko atkrintamųjų varžybų rungtynes, tie skaičiai atrodytų dar įspūdingiau: 19-1.

Tačiau nei šie skaičiai, nei, juo labiau, „Ulker“ arenos svečiai, M.Gherardiniui dabar nekelia didelio pasitikėjimo. Į Stambulą atvyksta ambicingas Kauno „Žalgiris“, diriguojamas herojaus, kurio autobiografija guli M.Gherardini kabineto knygų lentynoje.

M.Gherardini mintys apie neparankų ketvirtfinalio varžovą, „Žalgirio“ stebuklą ir Šaro signalą Europos ir NBA krepšinio radaruose – 24sek interviu iš Stambulo.

Dar prieš metus tą sakiau, bet pasikartosiu: Šaras gali treniruoti bet kokią komandą ir bet kokioje situacijoje.

– Kokia buvo pirmoji jūsų reakcija sužinojus, kad ketvirtfinalyje žaisite su „Žalgiriu“?

– Pirma reakcija? Kaip jiems pavyko? (juokiasi.)

Ne, o jeigu rimtai... Dažniausiai reguliarųjį sezoną laimėjusi komanda sutinka varžovą, kuris yra ant geros bangos, nes dažniausiai tokios komandos iki paskutinių akimirkų stumdosi dėl tos vietos atkrintamosiose. Mano nuomone, „Žalgiris“ dabar buvo viena iš geriausią formą demonstravusių Eurolygos komandų.

Tai, ką jie demonstravo per paskutinę sezono atkarpą, buvo neįtikėtina. Tiesiog įspūdinga. Niekas negalėjo pagalvoti, kad jie turi šansų pasiekti tai, ką pasiekė.

Kai ketvirtadienio vakarą sužinojome, kad žaisime su „Žalgiriu“, šone paliekant visus santykius tarp Šaro ir Željko, manęs ir Pauliaus Motiejūno, „Žalgirio“ ir „Fenerbahče“, supratome, kad sutiksime komandą ant labai geros bangos. Ir kad bus nelengva.

Tai kaip aš sureagavau? Pavadinčiau tai momentiniu susirūpinimu.

Mes suprantame, kad bus nelengva. Mačiau, kad Željko bandė visiems perteikti tą mintį, kad laukia labai sunki serija.

– Prieš šią seriją visi kalba apie Šaro ir Željko mikrodvikovą. Ne tik kaip ilgametis krepšinio vadovas, bet ir didžiulis krepšinio mylėtojas, ko jūs šioje akistatoje lauksite labiausiai?

– Kadangi jie taip gerai vienas kitą pažįsta, man bus įdomu pamatyti, kaip jie vienas kitą stebins.

Manau, matysime seriją, kurioje regėsime daug įvairių prisitaikymo situacijų. Žinant, kaip jie skaito žaidimą ir reaguoja į situacijas, manau, kiekvienas mačas bus kitoks.

Tai turėtų būti labai įdomi taktiška dvikova. Treneriai turi labai panašias idėjas ir panašią filosofiją. Norėdami išnaudoti net ir mažiausius savo pranašumus, jie turės traukti iš kišenės siurprizus.

Željko su manimi niekuo nesidalina (šypsosi.). Bet aš tikiuosi, kad bus nedidelių pasikeitimų, kurie gali daug ką pakeisti.

„Scanpix“ nuotr./Šarūnas Jasikevičius ir Željko Obradovičius
„Scanpix“ nuotr./Šarūnas Jasikevičius ir Željko Obradovičius

– Kalbant apie siurprizus, ar jus nustebino tai, kaip Šarūnas Jasikevičius išsisuko iš kritinės situacijos su „Žalgiriu“, kai įšoko į atkrintamąsias net iš 13 vietos turnyro lentelėje?

– Manau, kad jis atliko neįtikėtiną darbą. Manau, šis pasiekimas įrodo, kad jis jau patyręs treneris.

Mano akimis, tai beveik taip pat įspūdinga, kaip pernykštis finalo ketverto pasiekimas. Per savo karjerą nemačiau daug tokių istorijų. Ypač su visomis problemomis ir su tokiu sunkiu tvarkaraščiu.

Jis parodė, kad yra 360 laipsnių treneris. Pernai jis pasiekė puikų rezultatą malonesniu ir entuziastingesniu keliu. Šiemet jis pademonstravo, kad net ir labai komplikuotą situaciją jis gali paversti pergalinga. O tai yra stipru.

Manau, kad dabar jis jau tikras – nebe jaunas ir labai perspektyvus treneris.

Dar prieš metus tą sakiau, bet pasikartosiu: jis gali treniruoti bet kokią komandą ir bet kokioje situacijoje. Jis gali visus nustebinti tuo, kaip kontroliuoja situacijas. Jasikevičius padarė neįtikėtiną darbą.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Šarūnas Jasikevičius
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Šarūnas Jasikevičius

– Kaip manote, kaip tai keičia Jasikevičiaus rinkos vertę žvelgiant į ateitį ir NBA? Ar jie vertina tokius žygdarbius?

– Žinant, kaip dabar dirba NBA ir žinant, koks susidomėjimas Šaru buvo praėjusią vasarą, toks sezonas parodo, kad jis yra vertinamas kaip įdomus daug potencialo turintis treneris bet kuriai pasaulio komandai.

Šaras, be abejonės, dabar yra topinis treneris Europoje. Šiemet jis įtvirtino savo vertę Europoje, o NBA supranta, kas čia pas mus vyksta.

Gali būti, kad kai „Žalgiris“ strigo, buvo žmonių, kuriems atrodė, kad Šaras pernai praleido galimybę išvažiuoti į Torontą. Bet vietoj to, jis padarė geriausią sprendimą sau ir „Žalgiriui“, ir savo ateičiai.

Niekas nežino, kur yra ta ateitis, bet Jasikevičius įrodė, kad yra neeilinis treneris.

Jeigu Željko pasiūlyčiau scenarijų su pergale prieš „Žalgirį“ serijoje 3-2 ir su lemiamu pergalingu metimu, jis labai apsidžiaugtų.

– Prieš keletą metų kalbėjome apie Šaro ir Željko panašumus. O kokius dabar matote skirtumus, be patirties ir titulų skaičiaus?

– Mėgstu žiūrėti rungtynes antrą, trečią kartą. Ir pastebėjau, kad be tos pačios krepšinio vizijos ir metodikos, juos sieja gebėjimas reaguoti į situacijas rungtynių metu.

Manau, Šaras labai gerai reaguoja į situacijas. Jo lankstumas ir žaidimo skaitymas yra labai intriguojantis.

Kartais net ir matydamas daug rungtynių nematau didelių Željko ir Šaro interpretacijų skirtumų. Jie labai labai panašūs.

Bet manau, kad Šaras demonstruoja vis geresnį situacijos suvokimą. Trenerių darbe tai yra svarbiausia detalė. Manau, kad ir Željko didybė ateina iš greito žaidimo skaitymo.

Todėl bus labai įdomu pamatyti, kaip jie vienas prie kito prisitaikys ne tik iš rungtynių į rungtynes, bet ir mačo metu. Manau, jie nepaliaus vienas kito stebinti ir provokuos reakcijas. Tai bus įdomioji serijos dalis.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Trenerių emocijos
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Trenerių emocijos

– „Fenerbahče“ pasiekė Eurolygos reguliariojo sezono pergalių rekordą (25). Kaip šios komandos architektas pasakykite, kokie buvo pagrindiniai tokio sezono kontūrai?

– Manau, kad išsaugotas branduolys virto mūsų pranašumu. Per keletą metų surinkome komandą, kokią matėme savo vizijoje. Tad šį sezoną pavyko pradėti be didesnių pokyčių vasarą.

Sezono pradžioje turėjome kažkaip įlieti į žaidimą 1-2 naujus žaidėjus. Viskas pavyko neblogai, bet po to traumas patyrė kiti du svarbūs žaidėjai.

3-4 metus dirbame su ta pačia žmonių grupe, o tai visada pranašumas. Aišku, jei komandoje yra gera atmosfera. O pas mus ji tokia yra.

Mums pavyko demonstruoti stabilų žaidimą ir visada rasti sprendimą iškilusioms kliūtims. Net ir mes patys nustebome dėl to pergalių skaičiaus.

Tačiau jeigu rimtai analizuotume pagrindines 25 pergalių priežastis, tai branduolys būtų pagrindinis dalykas. Tarptautiniame krepšinyje taip jį išsaugoti darosi vis sunkiau. Todėl iš šios perspektyvos jaučiamės laimingi, kad mums taip nuskilo.

Getty Images/Euroleague nuotr./Kostas Sloukas
Getty Images/Euroleague nuotr./Kostas Sloukas

– Paprastai Željko Obradovičiaus komandos iš lėto auga sezono metu ir geriausią savo formą pasiekia atkrintamosiose bei finalo ketverte. Šįkart, kaip rodo rezultatai, tokio ilgo lipimo į kalną nebuvo. Ar kiek nebaisu, kaip pavyks išlaikyti kartelę lemiamose kovose?

– Dabar ne tik ketvirtfinalio seriją pasitinkame sutikdami gerą komandą ant bangos. Reikia pripažinti, kad fiziškai mes nesame geriausioje situacijoje. Mums trūksta vienos kitos dalelės. Turime problemėlių. Ir tai kelia nerimą prieš tokį atsakingą sezono etapą.

Tačiau tai yra krepšinio dalis. Visada sudėtinga kontroliuoti savo sezono piką. Viskas susideda iš sėkmės, sveikatos, daug kitų faktorių.

Dabar mes esame susitelkę labai sunkiai ketvirtfinalio serijai. Ir esame kiek sunerimę, kad turėjome per gerą reguliarųjį sezoną ir turime sveikatos problemų (šypsosi.).

Bet turime labai vieningą komandą. Žinome, kad tie, kas žais, vis tiek gali ištraukti rungtynes. Ar to pakaks – mes pamatysime.

Kalbant apie 25 pergales, smagu patekti į rekordų knygas. Tačiau dienos pabaigoje tikrasis sezonas prasideda dabar. Taip, laimėjome Turkijos taurę, bet viskas prasideda dabar.

– Laimėjote visas 15 namų rungtynių. Nežinau nė vienos komandos, kuri turėtų tokią įspūdingą seriją ir žaistų prastoje salėje arba prie prastos atmosferos. Kiek žinau, „Fenerbahče“ sirgalių atvedimas į tribūnas buvo svarbi jūsų strategijos dalis perimant klubą 2014-aisiais. Ar tos pergalės ir yra to indėlio pasekmė?

– Manau, mūsų fanai žengė didžiulius žingsnius į priekį. Manau, jie pakėlė savo suvokimą, kaip reikia pasiimti rungtynių patirtį.

Nėra jokių abejonių dėl turkų aistros sportui. Tačiau tai turi būti susieta su krepšinio išmanymu ir tinkama komandos palaikymo kultūra.

Krepšinio rungtynės turėtų tapti renginiu, į kurį renkasi šeimos ir išgyvena malonias emocijas. Fanai, kurie supranta gero triukšmingo palaikymo ribas.

„Žalgiris“ yra pavyzdys, kaip turėtų atrodyti kiekviena standartinė Eurolygos komanda.

Esame patenkinti, kaip bendra sirgalių kultūra pažengė į priekį. Dar yra kur tobulėti, bet šie „Fenerbahče“ sirgaliai visada buvo ypatingi.

Net ir išvykos rungtynėse sulaukiame šilto ir aistringo komandos palaikymo. Aistruoliai dabar suvokia, kad jie turi dalintis aistra ir su varžovų gerbėjais. Tik tai padeda išgyventi pačią geriausią krepšinio renginio pusę. Jokio fanatizmo – tiesiog savos komandos palaikymas, o ne sirgimas prieš kitą komandą.

Turime unikalius sirgalius ir vertiname jų pasiaukojimą. Turkijos ekonomikai dabar nelengvi laikai, todėl dar labiau vertiname tas sirgalių pastangas.

Getty Images/Euroleague.net nuotr./Željko Obradovičius
Getty Images/Euroleague.net nuotr./Željko Obradovičius

– Željko Obradovičiaus atkrintamųjų varžybų pergalių ir pralaimėjimų santykis yra 19-1. Kokia istorija slypi už šios ypatingos serijos ir kaip Željko reagavo pirmą kartą pralaimėjęs ketvirtfinalio mačą pernai Vitorijoje?

– Željko nežiūri į skaičius. Nemanau, kad jis iš tų, kuriems tai svarbu.

Jeigu jam pasiūlyčiau scenarijų su pergale prieš „Žalgirį“ serijoje 3-2 ir su lemiamu pergalingu metimu, jis labai apsidžiaugtų.

Ką noriu pasakyti, jis negyvena dėl tokių skaičių. Manau, Željko labiau nei kas kitas supranta, kokia tai atsakinga sezono dalis. Mes visi tą jaučiame visoje „Fenerbahče“ organizacijoje, pradedant trenerių štabu, baigiant biuro žmonėmis. Susitelkimas milžiniškas.

Željko nepalieka terpės jokiai abejonei ir jokiam klausimui, kurio jis negalėtų sukontroliuoti. Įprastai trenerių štabas kartu praleidžia labai daug laiko. Bet šiuo sezono metu, manau, jie tiesiog miega arenoje (šypsosi.).

Viskas yra išanalizuojama, išdiskutuojama ir išsikalbama. Žaidėjai tą jaučia, bet jie mato tik tai, kas vyksta treniruotėse ir rungtynėse, bet ne aplinkui.

Željko elgiasi labai protingai visiems aiškiai parodydamas, kad tai yra svarbiausias sezono momentas. Ir kad viskas turi būti išstudijuota ir kontroliuojama. Visi turi dirbti dėl vieno ir to paties tikslo.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Stambulo „Fenerbahče“ direktorius Maurizio Gherardini
Luko Balandžio / 15min nuotr./Stambulo „Fenerbahče“ direktorius Maurizio Gherardini

– Ką „Fenerbahče“ norėtų pasiimti iš serijos su „Žalgiriu“?

– Kaip organizacija, džiaugiamės sutikdami „Žalgirį“.

Tą sakau jau ne pirmą kartą, bet manau, kad „Žalgiris“ yra idealus modelis, kaip Europos krepšinis turėtų eiti į priekį. Štai taip turėtų veikti krepšinio klubai Europoje.

„Žalgiris“ turi neįtikėtiną areną, puikią sirgalių bazę, nuostabiai valdo verslo sektorių. Jie gerbia savo biudžetą, gerai realizuoja pinigus, gerai dirba pirkdami žaidėjus, toliau tobulėja bilietų pardavime, marketinge, esporte...

„Žalgiris“ yra pavyzdys, kaip turėtų atrodyti kiekviena standartinė Eurolygos komanda.

Nepriklausomai nuo to, kas nutiks aikštėje, labai laukiu tos serijos, nes galėsiu pasidalinti savo idėjomis ir tais momentais su Pauliumi Motiejūnu ir Robertu Javtoku. Visada gerai kalbėti apie krepšinį. Visada gerai kalbėti apie problemas, viziją ir ateities idėjas. Tokiais momentais gali gimti geri dalykai.

Dienos pabaigoje mes visi norime mėgautis krepšiniu aikštėje. Bet turime suprasti, kad už aikštės ribų turime padaryti didelį darbą, kad tas vaizdas ant parketo būtų patrauklus ir įdomus.

Serija su „Žalgiriu“ mums yra gera galimybė augti ir dalintis tuo augimu.

VIDEO: „Eurolygos diena“: įspūdingos „Žalgirio“ kelionės tęsinys ir mūšis su „Fenerbahče“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai