„Ką čia „Žalgiris“ veiks su šita komanda Eurolygoj?“ – išvydę pirmąsias Kauno „Žalgirio“ sezono rungtynes LKL čempionate, purkštavo du Lietuvos krepšinio specialistai.
Netrūko skeptikų ir prieš prasidedant Šarūno Jasikevičiaus trenerio karjerai.
„Treneris?! Tas?!“ – stebėjosi net artimi Šaro bičiuliai.
Krepšininko karjera paprastesnė nei trenerio. Ateini, pasiruoši treniruotei, pasportuoji ir laisvas. Jeigu turi motyvacijos, ateini padirbėti papildomai. Po to sužaidi rungtynes ir vėl laisvas iki kitos treniruotės.
Trenerio darbas gerokai komplikuotesnis. Turi ne tik atvykti į treniruotę, bet ir ją ruošti, analizuoti savo komandos žaidimą, priešininkų strategiją, ieškoti geriausių variantų savo komandai, spręsti savo žaidimo problemas, rasti priėjimą prie 14–15 skirtingų asmenybių. Po rungtynių prasideda pasiruošimas kitoms rungtynėms, o dar prieš tai vyksta ir praėjusio mačo analizė.
Tai tempas, kuris – ne kiekvienam. Pagal jį nesuspėjo net ir geriausi krepšininkai, deja, vėliau taip ir nepakartoję tos šlovės su trenerio kostiumu. Tad dvejojo net Šaro bičiuliai.
Bet prabėgus keliems mėnesiams tie patys žmonės kalbėjo priešingai.
„Po velnių, gal ir bus iš jo treneris“, – keitėsi jų nuomonė.
Genijaus diena
Šaro kraujas tiesiog užvirdavo, kai jis paimdavo kamuolį į rankas ir skirstydavo jį komandos draugams, mėtydavo parašiutus virš lanko ar tiesiog plėšydavo krepšio tinklelį taikliais metimais.
Atrodo, kad tokį pat malonumą jis pagavo ir braižydamas derinius bei konstruodamas žaidimą iš už šoninės linijos. Kaip kitaip paaiškinti tokį Šarūno Jasikevičiaus atsidavimą savo darbui.
Šaro rytas „Žalgirio“ arenoje dažniausiai prasideda anksti. Dažnai anksčiau net nei kai kurių administracijos darbuotojų, kurie atvykę į darbą jau užtinka trenerio automobilį stovėjimo aikštelėje.
Atvykęs į areną pirmiausia jis pasižiūri dalį būsimų varžovų rungtynių. Tada eina pasportuoti į treniruoklių salę. Iškart po to – visos „Žalgirio“ komandos treniruotė.
Jeigu rytinės treniruotės tądien nėra, Š.Jasikevičius grįžta prie vaizdo analizės. Vėliau – pietūs: arenoje arba mieste.
Š.Jasikevičiaus dienotvarkėje yra šventas metas – pietų miegas. Galbūt tai jo krepšininko karjeros palikimas, bet Šaro režime snūstelėjimas yra būtinas.
Vyriausiajam treneriui išsimiegojus, visas „Žalgirio“ trenerių štabas renkasi į pasitarimą prieš vakarinę treniruotę. Ne vėliau nei valandą iki pratybų pradžios. Aptariamas kiekvienos treniruotės pobūdis, jos akcentai, pratimai.
Jeigu tą vakarą komanda turi vaizdo peržiūrą, pirmiausia, visi treneriai nagrinėja skauto Evaldo Beržininkaičio paruoštą vaizdo medžiagą. Jis atsakingas už išsamią varžovų analizę, vaizdo medžiagos paruošimą, derinių skaitymą, jų atskyrimą rungtynių metu.
Treneriai aptaria esminius vaizdo medžiagos momentus, ieško žaidimo variantų, kaip geriau bus žaisti tam tikrose situacijose, kaip geriausia pulti ir gintis.
Šarūnas Jasikevičius irgi daug analizuoja video pats. Jis geriausiai įžvelgia silpnąsias varžovų vietas, kurias atakuos „Žalgiris“. Kuria žaidimo planą, planuoja gynybos sistemas.
Šaro privalumas – įžvelgti spragas net ir tobuliausiose komandose. Kiti treneriai irgi analizuoja, bet joks kitas strategas taip įžvalgiai ir, svarbiausia, greitai neįžiūri tų plyšių.
Nesidairydamas toliau į šios savaitės Eurolygos rungtynes, jis kirsdavo varžovams per silpnąsias vietas. Niekas kitas taip gerai jų neišgliaudydavo kaip „Žalgiris“.
Šarūnas Jasikevičius buvo vienas kūrybiškiausių įžaidėjų Eurolygos istorijoje. Jis kitomis akimis žvelgdavo į aikštę nei mes, paprasti mirtingieji. Šaras numatydavo kelis žingsnius į priekį, horizonte nusibrėždavo perdavimo linijas ir juto kamuolį taip, kad sugebėdavo šį pasiųsti adresato link nepaaiškinamomis trajektorijomis.
Šaras žaisdavo iš širdies, iš jausmo, o šią intuiciją sujungė krepšinio meistrų Željko Obradovičiaus, Xavi Pascualio, Svetislavo Pešičiaus ar Pini Gershono pamokomis. Aukščiausios klasės komandos draugų patirtys.
Panašiai jis mato puolimą ir braižydamas nurodymus derinių lentoje. Visas šis ginklų arsenalas leidžia įžvelgti silpnąsias vietas net stipriausių Eurolygos komandų žaidime, kurios, atrodo, negali turėti silpnų vietų.
Kiti treneriai neturi tiek daug ginklų. Vieni yra geri teoretikai, bet gal negalėjo tų teorijų išpildyti maksimaliai gerai patys būdami krepšininkais. O pats nepraėjęs to savu kailiu, derinių išpildymą regėsi tik labiau teoriniame lygyje. Turėsi mažiau vaizduotės numatyti galimas opcijas.
Kiti galbūt buvo geri krepšininkai, tačiau nesugeba perteikti tos savo vizijos žaidėjams. Tam reikia užsitarnauti pasitikėjimą, komunikacijos įgūdžių, gebėjimo prisitaikyti prie mažiausiai dvylikos skirtingų charakterių.
Dar pats neseniai vilkėjęs krepšininko uniformą, naujos kartos treneris žino, kaip prieiti prie žaidėjo. Juolab Šaras yra tikras lyderis. Kompanijos siela. Jis sugeba pritraukti dėmesį, jį gerbia ir jo klauso. Nesvarbu, tai krepšinio komanda ar draugų kompanija.
Ne visi treneriai moka užmegzti tokį ryšį. Nugalėtojų komandoje krepšininkai žaidžia dėl savęs, komandos draugo, trenerio, organizacijos ir sirgalių. Bet tose nelaiminčiose komandose pasitaiko žaidėjų, kurie kaunasi tik dėl savęs, tik dėl algalapio ar tik iš reikalo.
O ši „Žalgirio“ kompanija unikali. Ji kartu laimi ir kartu pralaimi.
Šaro ginklanešiai
Š.Jasikevičiaus krepšinio suvokimas yra fenomenalus. Jis mato žaidimą taip gerai, kaip niekas kitas. Vasilije Micičius žaidžia krepšinį beveik 20 metų, bet joks kitas treneris dar jam nebuvo papasakojęs to, ką per tuos kelis mėnesius Kaune patarė Š.Jasikevičius. Kevinas Pangosas per dvejus metus ūgtelėjo nuo Europos taurės žaidėjo iki antro Eurolygos simbolinio penketo krepšininko.
Šaras žino tiek daug, kad už galvos griebiasi net didžiausi specialistai. O tą nupasakoti sudėtinga, nes tokią viziją savo galvoje turi tik mažas krepšinio genijų ratelis.
Tačiau Šaras iš tų, kuriems svarbi ir kitų nuomonė. Jis skatina savo asistentus siūlyti įvairiausias savo įžvalgas ir bando į jas įsiklausyti. Be abejo, galutinis žodis priklauso Š.Jasikevičiui, bet jam svarbus ir komandos, trenerių štabo požiūris.
Darius Maskoliūnas yra tas arčiausiai sprendimų esantis asistentas. Rungtynių metu jis Šarui dalija daugiausia patarimų, reaguoja į įvykius aikštėje savo įžvalgomis. Ne visada jos sutampa su Šarūno.
„Diskusijose gimsta teisingos vizijos. Faktas, kad jis turi lemiamą žodį. Bet kažkur skaičiau protingą mintį, kad jei tavo padėjėjai visada su tavimi sutinka, vadinasi, jie tau nereikalingi, – 24sek pasakojo D.Maskoliūnas. – Mes daug diskutuojame, ginčijamės, svarstome, žiūrime ir prieiname bendrą sprendimą, kuris didžiąja dalimi būna panašus.“
Treniruočių metu D.Maskoliūnas dar užsiima su „mažiukais“ – gynėjais. Priklausomai nuo treniruotės pobūdžio, D.Maskoliūnas dar pats kartais turi pravesti dalį pratybų.
Ir, aišku, D.Maskoliūnas yra ne visu etatu dirbantis „Žalgirio“ apsaugos darbuotojas, vis bandantis sulaikyti Šarūną Jasikevičių nuo techninių pražangų.
Darius Songaila atsakingas už „didelius“ – priekinės linijos žaidėjus, su kuriais jis užsiima individualiose treniruotėse. Gintaras Krapikas prieš trejus metus jį pasikvietė į štabą vos baigusį karjerą dėl patirties, aukšto meistriškumo ir ramybės.
Rungtynių metu jis sėdi arčiausiai sekretoriato ir dažniausiai ne tik žiaumoja kramtomąją gumą, bet taip pat laiko lapą rankose ir jame žymisi.
O žymisi „Žalgirio“ derinius: kiek jie kartų baigiasi rezultatyviai ar sėkmingai, kiek kartų jie naudojami ir t.t. Pavyzdžiui, E.Beržininkaitis daro priešingai – jis koncentruojasi į derinius gynyboje ir informuoja Š.Jasikevičių, kurios gynybos sistemos nepasiteisina, kur „Žalgiris“ kenčia daugiausiai ir pan.
Evaldas kartais užima savotiško šauklio funkcijas. Galite pastebėti, kaip jis akimis seka priešininkų atsarginių suolą, kai eidamas sušaukti tradicinį „Mes už Žalgirį“, nenuleisdamas žvilgsnio stebi varžovų sambūrį prie suolo. Jis klausosi, koks derinys bus sušauktas ar parodytas ir ant kurio žaidėjo suksis ataka.
Tai žmogus, kuris nesiskiria su kompiuteriu. Ar skrisdamas į rungtynes, ar po rungtynių, jis dirba su vaizdo medžiaga ir ruošia vizualią analizę Šarūnui Jasikevičiui. Jeigu yra galimybė, Šaras vėliau pats greitai su Evaldu peržiūri paruoštus klipukus ir atrenka, kuriuos reikės rodyti žaidėjams, o kurių – neverta. Taip ypač būdavo dvigubomis Eurolygos savaitėmis, kai „Žalgiris“ kitoms rungtynėms ruošdavosi tiesiog lėktuve.
Šaro taisyklės
Šarūno Jasikevičiaus treniruotės – labai produktyvios. Jo pratybos būna konkrečios ir trunka 2 valandas. Tik jis netoleruoja atsipalaidavimo. Jis negali pakęsti žaidėjų koncentracijos trūkumo ne tik rungtynėse, bet ir treniruotėse.
Bet žalgiriečiai tą žino ir dažniausiai nekyla jokių problemų. Per tuos du Šaro sezonus „Žalgiryje“ buvo tik vienas kartas, kai žaidėjas buvo išvarytas iš treniruotės. Dėl nesusikaupimo.
Bet tai nereiškia, kad prasidėjus treniruotei Š.Jasikevičius su bizūnu vaiko savo auklėtinius. Komandos mikroklimatas yra išskirtinai geras ir krepšininkai su treneriais nepraleidžia progos pajuokauti. Bet koncentracija turi būti maksimali, nes kitaip bus daug triukšmo.
Daugelis „Žalgirio“ žaidėjų ir trenerių, pradėję dirbti su Š.Jasikevičiumi, dar niekada neįžvelgė krepšinyje tiek daug detalių. O Šaras it koks genijus akcentuoja menkiausią smulkmeną.
Jis mato daugiau nei kiti. Jis supranta geriau nei bet kas kitas. Bet Š.Jasikevičius tikisi, kad tokie pat bus ir jo auklėtiniai, tad reiklumas – maksimalus.
Kas yra tos detalės?
Kiekvieno derinio suplanavimas. Pavyzdžiui, kolegos iš Graikijos nustatė, kad 3 ir 4 ketvirtfinalio serijos su „Olympiakos“ rungtynėse žalgiriečiai iš viso tik 8 kartus atliko neparuoštus metimus.
Kaip pikenrolo meistras, Šaras ypač akcentuoja situacijų du prieš du išpildymą ir galimus atakos tęsinius. Pavyzdžiui, jeigu prie „Žalgirio“ gynėjo ateina padaryti užtvarą aukštaūgis, tai žmogus su kamuoliu būtinai turi daryti driblingą į priešingą pusę ir t.t.
Taip pat detaliai suplanuojami ir žaidėjų išbėgimai iš už užtvarų. „Žalgiris“ ypač akcentuoja išbėgimo sprintą reikiamu metu ir kur bei kokiu kampu turi būti pastatyta užtvara. Kur žaidėjai turi stovėti, kad komanda maksimaliai išplėstų aikštę ir varžovams būtų sunkiau padėti gynyboje paliekant savo žmogų.
Visa tai šlifuojama per daugybę vaizdo peržiūrų, daugybę epizodų stabdymo ir daugybę kartų aiškinimo. Visi tie scenarijai sukasi Šarūno Jasikevičiaus galvoje. O jeigu kažkas nevyksta, jis tas kombinacijas savo mintyse prasuka kelis kartus, kol galiausiai iškapsto geriausią rebuso sprendimo būdą.
Vienas dalykas, ko niekas „Žalgiryje“ nesupranta, tai pagal kokį kalendorių gyvena Š.Jasikevičius.
Atrodo, kad jis turi antrininką. Šis krepšinio genijus nėra užsidaręs savo kambarėlyje šalia krepšininkų rūbinės „Žalgirio“ arenoje. Laisvu laiku (kada tokio turi?) Š.Jasikevičius seka visas sporto naujienas, o ypač domisi futbolu ir golfu.
Bendražygiai negali suprasti, kaip jis viską suspėja.
„Neįmanoma taip suspėti. Dar nemačiau tokio žmogaus, kuris taip gyventų sportu. Ir futbolas, ir krepšinis, ir golfas, tenisas... Ką bepaimsi, jis žino, kas kur vyksta, kas kur žaidžia, kas ką daro. Jis yra unikalus“, – šypsojosi „Žalgirio“ direktorius Paulius Motiejūnas.
Š.Jasikevičius yra šeimos žmogus. Jis atiduoda visą save ir savo žmonai Annai bei vaikams. Bet Šaro laikrodis rodo daugiau nei 24 valandas. Nes kitaip neįmanoma per parą aprėpti tiek daug, kiek suvirškina „Žalgirio“ treneris. Svarbiausia, kad jis ne prabėga paviršiumi, o spėja į viską įsigilinti.
Ir dažnai būna taip, kad tie vėliau į „Žalgirio“ areną atvažiavę administracijos darbuotojai keliaudami namo vis dar mato prie tarnybinio įėjimo stovintį Šaro automobilį.
Reiklus, bet supratingas
Šaras ne veltui yra pasakęs, kad kai jau dirba, tai dirba, bet kai švenčia, tai švenčia.
Tą sveiką požiūrį jis galbūt perėmė ir iš Željko Obradovičiaus, kuris spausdavo iki maksimumo, tačiau kai reikėdavo – leisdavo atsipalaiduoti. Beje, serbas turėjo auksinę taisyklę – jeigu jau komanda išeidavo į barą, tai privalėdavo pasiimti visus, kad visi jaustųsi būrio dalimi.
Pavyzdžiui, dirbti tokiame klube kaip Maskvos CSKA be galo sudėtinga. Teko kalbėtis su klubo žmonėmis, kurie patys neslepia, kad komanda dirba kaip robotas. Žaidėjai – tikri profesionalai, bet ekipai trūksta dvasios ir ugnelės.
„Žalgiryje“ viskas taip sudėliota, kad be įtampos dirba ir komandos vadovai, ir... valytojos.
„Tarp kitko, mūsų ir valytojos žiauriai fainos čia, – interviu 24sek prasitarė Šaras. – Tikrai – čia tvarka nereali yra.“
Joks kitas Eurolygos klubas neturi tokio direktoriaus kaip Paulius Motiejūnas, kuris išvykose jam įprastą kostiumą iškeisdavo į šortus ir sportinę aprangą bei leisdavosi metimų serijoms ar „Žalgirio“ konkursėlio avantiūrai, kurią itin mėgdavo Robertas Javtokas bei Mindaugas Kvedaras. Kompanija lažindavosi iš metimų iš aikštės vidurio.
Tiek išvykose, tiek namų rungtynėse po rungtynių prie rūbinės durų išsirikiuoja svarbiausi žmonės klube – klubo prezidentas Paulius Motiejūnas ir komandos direktorius Robertas Javtokas, ekipos vadovas Mindaugas Kvedaras, Šarūno Jasikevičiaus asistentai Darius Maskoliūnas, Darius Songaila ir Evaldas Beržininkaitis, fizinio rengimo treneriai Justinas Grainys ir Nerijus Navickas, gydytojas Vytautas Kailius bei kineziterapeutas Paulius Jacikas.
Kai komanda laimi, jie visi džiaugsmingai pliauškina delnais ir žvelgdami į rungtynių protokolą linksmai aptarinėja statistikos eilutes. Jeigu pralaimi, rimtais veidais laukia Šaro. Šiam žengus į rūbinę, paskui lyg apsaugos būrys neria kartu į vidų ir rimtais veidais skirstosi po trenerio kalbos.
„Svarbiausia, kad esame draugai, – 24sek pasakojo D.Maskoliūnas. – Tiek Šaras, tiek Darius... Mes draugai jau daug metų. Anksčiau būdavo tokių momentų, kad atsisuki į suolą ir neturi, ko paklausti. Bet čia yra specifinė situacija, nes esame draugai. Pas mus nėra nesveikos konkurencijos. Kiekvienas žinome savo darbą, vaidmenį ir jį atliekame.
Tada gal tiesiog smegenų nespaudžia – darai savo darbą ir tiek.“
Kaip „Žalgirio“ valytojos žino savo užduotis, taip ir žaidėjai, treneriai bei personalo nariai gali susitelkti į tiesiogines savo užduotis. O laimingi žmonės tada nori kuo daugiau atsiduoti komandos labui.
Šarūnas Jasikevičius yra „Žalgirio“ piramidės dalis. Bet visa tai, kas dabar vyksta Kaune, yra dėl lyderio, kuris rodo pavyzdį ir veda ten, kur šiuo metu yra „Žalgiris“.