48-erių T.Mijatovičius yra pilka pelytė garsių Eurolygos vyr. trenerių būryje.
Tik šiame sezone turnyre debiutavę Tiago Splitteris ir Vassilis Spanoulis turi menkesnę treniravimo patirtį Eurolygoje, bet tai – turnyro legendomis dar kaip žaidėjai tapusios asmenybės, kurių pristatyti nereikia niekam.
Savo ruožtu iš Kroatijos kilęs „Anadolu Efes“ vairininkas dar tik moko Europos krepšinio mylėtojus tarti savo pavardę.
Nors pajėgiausiame žemyno turnyre jis toli gražu nėra naujokas. Jam tai jau 20-as sezonas Eurolygoje.
Dabartinis „Anadolu Efes“ strategas būdamas vos 25-erių ėmėsi darbo Eurolygoje žaidusios legendinės Kroatijos komandos Zagrebo „Cibona“ trenerių štabe ir iš viso šioje komandoje dirbo penketą metų, talkindamas tokiems specialistams kaip Jasminas Repeša, Slavenas Rimacas ir Velimiras Perasovičius.
Būtent iš pastarojo T.Mijatovičius 2010-aisiais sulaukė pasiūlymo ir paliko gimtinę, persikėlęs į Stambulą ir tapęs „Anadolu Efes“ trenerių štabo nariu.
Per daugybę metų „Efes“ suko trenerių ruletę ir pakeitė net 9 skirtingus specialistus, bet viena konstanta liko – T.Mijatovičius talkino jiems visiems.
Kroatas per 14 metų asistento pozicijoje sėmėsi patirties iš tokių strategų kaip V.Perasovičius, Dušanas Ivkovičius, Erginas Atamanas, Oktay'us Mahmuti, Ilias Zouros, Ufukas Sarica ir kiti.
O galiausiai gavo šansą ir pats.
Praėjusiame sezone perėmęs Stambulo ekipos vairą iš turko Erdemo Cano po beviltiško „Anadolu Efes“ pralaimėjimo Kaune, T.Mijatovičius per kelis mėnesius įrodė, kad yra vertas elitiniame Senojo žemyno trenerių rate.
Gavęs 16-oje vietoje Eurolygoje buvusios komandos raktelius kroatas su ja laimėjo 8 mačus iš 10 ir įskriejo į įkrintamąsias. Nors jose peržengti Bolonijos „Virtus“ barjero nepavyko, tokio galingo finišo reguliariajame sezone pakako, kad T.Mijatovičius įrodytų savo vertę „Efes“ vadovams ir sulauktų naujo dvejų metų kontrakto.
Vasarą iš žaidėjų rinkos tvenkinio Turkijos klubas ištraukė Vincent'ą Poirier, Jordaną Nworą, Rolandą Šmitą ir Stanley Johnsoną, klube liko ir Shane'as Larkinas, Darius Thompsonas, Elijah Bryantas, Rodrigue'as Beaubois bei Danas Oturu, o lipdinį iš senbuvių ir naujokų kuriantis T.Mijatovičius pamažu ėmė demonstruoti rezultatus – į Kauną atvykusi Stambulo komanda jau buvo palypėjusi į pirmąjį aštuonetą.
Bet Kaune T.Mijatovičius ir „Anadolu Efes“ vėl susidūrė su tuo, ką išgyveno sausio pabaigoje.
Lonnie Walkeris vien per pirmąjį kėlinį pelnė net 14 taškų, o aštuntas rungtynes iš eilės be Sh.Larkino žaidę svečiai atsakymų „Žalgiriui“ nerado ir dar neįpusėjus rungtynėms krito į 22 taškų duobę (21:43).
Antroje rungtynių pusėje suaktyvinę gynybą prieš L.Walkerį svečiai sugebėjo įpūsti intrigos, vienu metu ketvirtajame kėlinyje net sušvelnino skirtumą iki 6 taškų, bet perlaužti rungtynių eigos nesugebėjo – 9 taškus per ketvirtą kėlinį pelniusio Sylvaino Francisco temptas „Žalgiris“ laimėjo 85:72.
„Komentaras po rungtynių paprastas: turėjome rungtynių pradžią, kurios neplanavome ir nesitikėjome, – teigė T.Mijatovičius. – Nebuvome savimi nei puolime, nei gynyboje. Leidome „Žalgiriui“ susikurti pranašumą iš mūsų klaidų. Neišprovokuotos mūsų klaidos leido jiems rinkti taškus. Tuo buvau nepatenkintas.
Rimtai pasikalbėjome per ilgąją pertrauką. Nuopelnai mūsų žaidėjams, nes pasakiau jiems: kai vilki šiuos marškinėlius, turi atsakomybę ne tik prieš save, bet prieš visą „Efes“ šeimą. Man nepatinka, kai kažkas to nesupranta. Bet mūsų vyrukai priėmė tai asmeniškai, kovėsi labai sunkiai ir ištirpdė skirtumą iki 6 taškų. Galiausiai, vienoje situacijoje mums nepasisekė, užsidirbome nesportinę pražangą. Nėra lengva ištirpdyti tokį didelį skirtumą.
Sveikinimai „Žalgiriui“ su pergale. Sveikinimai ir mano žaidėjams, kad jie suprato, kaip turi žaisti. Išvykose šį sezoną buvome iškovojome sunkių, svarbių pergalių („Anadolu Efes“ buvo laimėję 5 iš 7 rungtynių svečiuose – aut. past.), tad tai buvo nauja patirtis. Deja, mūsų klaidos pirmoje rungtynių pusėje kainavo mums pergalę, kurios labai norėjome. Turime iš to pasimokyti ir neleisti tam nutikti ateityje.“
L.Walkeris pataikė pirmus keturis savo metimus, bet iš kitų devynių įmetė tik vieną. Kaip „Efes“ pavyko sustabdyti įsisiautėjusią naują Eurolygos žvaigždę?
„Antroje pusėje gynėmės žymiai agresyviau prieš Lonnie Walkerį jam žaidžiant pikenrolą. Turėjome tai daryti, nes pirmoje pusėje planavome būti konservatyvesni. Jis pataikė labai lengvus metimus pirmoje pusėje, bet tai pakeitėme pertraukos, buvome agresyvesni, ėmėme agresyviau keistis su ketvirtos pozicijos žaidėjais, – aiškino varžovų treneris. – Tai leido srovę pakreipti mūsų linkme. Turėjome didelį deficitą, jį naikinome, o tada dėl energijos stygiaus atsirado nesusikalbėjimų ir klaidų. Bet manau, kad antroje pusėje prieš Lonnie Walkerį gynėmės žymiai geriau.“
T.Mijatovičius savo ekipoje turi ryškią Eurolygos asmenybę Shane'ą Larkiną. 15min pasiteiravo, ar L.Walkeris galėtų tapti panašaus lygio Eurolygos superžvaigžde, jei liktų Europoje ilgesniam laikui.
„Nesu geriausias spėliotojas pasaulyje, – sakė „Anadolu Efes“ strategas. – Esu vienas iš tų senamadiškų žmonių, kurie tiki ilgalaikiu procesu. Reikia tobulėti kiekvieną dieną, nes tai, kas nutiko vakar, jau nebėra svarbu šiandien. Žinoma, tai svarbu krepšinyje, bet turi žiūrėti į kitą, o ne praeitą dieną.
Be jokių abejonių, Lonnie Walkeris yra vienas geriausių papildymų Eurolygoje šiame sezone. Sekiau Lonnie nuo jo ankstyvųjų dienų NBA lygoje. Kaip jau buvau minėjęs, jis tapo tikru „Žalgirio“ lyderiu. Turėti tokią superžvaigždę visada praverčia, nes tokie žaidėjai paverčia savo komandą geresne. Pavyzdžiui, Shane'as Larkinas yra superžvaigždė, padaranti kitus komandos draugus geresniais.
Lonnie Walkeris yra puikus žaidėjas, bet nenoriu spėlioti, nes nesu tam kvalifikuotas (šypsosi).“
Galiausiai, T.Mijatovičiaus buvo pasiteirauta apie Eurolygos sprendimą šio sezono finalo ketvertą rengti ne Europoje, o Jungtinių Arabų Emyratų sostinėje Abu Dabyje.
„Esu šios puikios Eurolygos organizacijos maža dalis. Mano ligšiolinė patirtis finalo ketvertuose buvo puiki, nesvarbu, kur jie vykdavo, – teigė būdamas E.Atamano asistentu trijuose finalo ketvertuose dalyvavęs ir du iš jų laimėjęs kroatas. – Padarysiu viską, kad mano komanda būtų tame renginyje. Laukiu, kol pamatysiu naują vietą, naują areną. Remiu visus sprendimus, kuriuos priima Eurolygos valdžia.“