Ne vienas nustebo, kaip tokio kalibro žaidėjas nutūpė Kaune, nes kaip sakė Andrea Trinchieri, tai – rimtą vaidmenį NBA turėjęs krepšininkas, kuriuo domėjosi ir Madrido „Real“. Eurolygos kontekste tai yra įspūdingas pasirašymas.
Žinoma, vienas iš faktorių, kodėl L.Walkeris sutiko atvykti į Kauną, yra išėjimo į NBA sąlyga sutartyje. Tai krepšininkas galės padaryti iki vasario 18 dienos. Bet jokiu būdu negalima nurašyti „Žalgirio“ vadovų ir Andrea Trinchieri darbo. Atvyksta žaidėjas su rimtu CV, o jį prisiviliojo kauniečiai, toli gražu neturintys didžiausio pinigų kapšo Eurolygoje. Priedu, rinkoje dabar sausra.
Prieš pasirašydamas sutartį su „Žalgiriu“, L.Walkeris šešerius metus praleido NBA ir turėjo net tris sezonus paeiliui, kuomet rinko po 10 ir daugiau taškų. Sėkmingiausias 25-erių 196 cm ūgio atletui buvo 2021-2022 m. sezonas, kuomet atstovaudamas „San Antonio Spurs“ ekipai jis fiksavo 12,1 taško (31 proc. trit.), 2,6 atkovoto kamuolio ir 2,1 rezultatyvaus perdavimo statistiką.
Prieš pasirašant sutartį su Lietuvos klubu amerikietis kabinosi į „Boston Celtics“ sudėtį ir, ko gero, būtų gavęs garantuotą sutartį, tačiau algų kepurėje vietos neturėjęs klubas nenorėjo mokėti 10 milijonų siekiančio prabangos mokesčio. Panašioje situacijoje buvo ne viena komanda, todėl į traukinį pavėlavusiam L.Walkeriui NBA vietos nebeliko. Bet tada atsirado „Žalgiris“, kuris pasiūlė palankias sąlygas amerikiečiui ir galbūt jau kitą savaitę išvysime jo debiutą su žaliai-balta apranga.
Tačiau prieš tai portalas 15min kviečia pasigilinti į L.Walkerį, apžvelgti jo įsimintiniausius gyvenimo įvykius, jo privalumus, trūkumus ir didžiausias grėsmes, kurių yra ne viena.
Priekabiavimas ir sąmokslo teorijos apie A.Hitlerį
Lonnie nuo mažumos žaidė krepšinį, nes tėtis buvo krepšininkas, bet gimus sūnui nusprendė baigti karjerą ir koncentruotis į atžalos išlaikymą.
Jaunojo L.Walkerio žingsniai krepšinyje buvo itin sėkmingi, jis dominavo savo vidurinėje mokykloje, spindėjo NCAA ir 2018-ųjų NBA naujokų biržoje savo pavardę išgirdo aštuonioliktas.
Ilgus plaukus auginęs Lonnie greitai pritapo NBA, o 2020-aisiais išlindo netikėta istorija, kuomet krepšininkas nusikirpo plikai. Už to slypėjo žiaurūs dalykai.
Pasirodo, kad vaikystėje „Žalgirio“ naujokas buvo seksualiai išnaudojamas.
„Plaukai buvo tarsi mano skydas, – sakė Lonnie. – Buvo priekabiavimas, buvau prievartaujamas. Net pripratau. Tokio amžiaus nežinai, kas yra kas. Buvau patiklus, smalsus vaikas, kuris nežinojo, kas yra tikrasis pasaulis. Maniau, kad mano plaukai yra kažkas, ką galiu kontroliuoti. Jie suteikė man pasitikėjimo.“
Dar prieš NBA naujokų biržą L.Walkeris pasižymėjo dar vienu išstojimu, kilstelėjusiu žmonių antakį. Viename interviu krepšininkas atskleidė, kad su draugu turi sąmokslo teoriją, jog visi žmonės anksčiau buvo milžinai.
Bet viena labiausiai L.Walkerį dominančių sąmokslo teorijų yra ta, kad Adolfas Hitleris inscenizavo savo mirtį.
„Viena mano mėgstamiausių – apie A.Hitlerį ir tai, kad jis neva su savo žmona mirė. Visi tie gandai. Aš galvoju, kad toks įtakingas ir galingas lyderis buvo vienas namuose, kur mirė... Nėra logikos“, – svarstė krepšininkas.
Stilius ir privalumai
Pereikime prie analizės. „Žalgirio“ sirgaliai iškart turi suprasti, kad Tyrone'ą Wallace'ą keičiantis L.Walkeris yra labai skirtingas nei jo pirmtakas. Jei T.Wallace'as galėjo kurti tiek sau, tiek kitiems, L.Walkeris komandos draugams nekuria – koncentruojasi į save.
Žinoma, pagal savo kalibrą ir talentą L.Walkeris lenkia T.Wallace'ą. Vienas NBA turėjo ne vieną solidų sezoną, kitas trumpai blykstelėjo ir prapuolė. Vienam 30-imt, kitam – 25-eri. Bet faktas, kad pozicija yra kita. Sunkiai įsivaizduojama, kad „Žalgiryje“ L.Walkeris žais įžaidėju. Tai yra 2-3 pozicijos krepšininkas.
Jo stiprybės yra kitur. Vis geresnis L.Walkeris yra žaidžiant vienas prieš vieną, kai pasiėmęs kamuolį gali vienas pasidaryti taškus be komandos draugų pagalbos. Metimas atšokus į šoną, metimas po driblingo, ar aštrus prasiveržimas link krepšio. Įgūdžių paketas ganėtinai platus.
O geriausias Lonnie –
greitajame puolime, kur gali tiek bėgti „nuo kranto iki kranto“, tiek paleisti netikėtą tritaškį. 196 cm ūgio amerikietis yra įspūdingas atletas – greitai bėga, aukštai šoka ir turi puikią kūno kontrolę užbaigiant atakas. Labai galimas variantas, kad Kaune išvysime įspūdingų dėjimų ar akrobatinių metimų.
L.Walkeris pasižymi itin greitu pirmu žingsniu ir prigavęs nepasiruošusį gynėją gali įsiveržti į baudos aikštelę, o ten taškai – beveik garantuoti.
Šalia elitinio atletiškumo, L.Walkeris taip pat turi „švarų“ metimą. „Žalgirio“ naujokas gali mesti tiek iš statiškos padėties pagavus kamuolį, tiek po driblingo ir prireikus sugeba pataikyti nelengvus metimus. Jei nebus didesnių problemų su prisitaikymu, naujokas labai padės puolime S.Francisco, D.Sirvydžiui ir kitiems. Amerikiečio pataikymo iš toli procentas per karjerą yra 35,6, o praėjusiame sezone jis tritaškius metė 38,4 proc.
Dar vienas L.Walkerio pliusas – didžiulis pasitikėjimas savimi. Jis nesikrato atsakomybės lemiamais momentais ar svarbių mačų metu. Kai sprendžiasi rungtynių likimas, Lonnie nori imtis iniciatyvos ir ne kartą tai virto sėkme jo atstovaujamai komandai.
To pavyzdys – 2023-ųjų NBA Vakarų konferencijos pusfinalis. Tuo metu L.Walkeris atstovavo „Los Angeles Lakers“, kur šalia jo buvo LeBronas Jamesas, Anthony Davisas ir kiti ryškūs žaidėjai. Tačiau tarp žvaigždžių naujasis žalgirietis neprapuolė. Ketvirtajame kėlinyje jis pelnė 15 taškų ir praktiškai vienas uždarė rungtynes prieš „Golden State Warriors“.
Po mačo L.Jamesas apdainavo vieną iš mačo herojų.
„Jis toks ne tik šiandien. Aš jam sakiau: „Būk pasiruošęs, mums tavęs reikės.“ Būdamas tokio jauno amžiaus, turėdamas tokį profesionalumą, svarbiais momentais jis buvo pasiruošęs. Be Lonnie Walkerio šių rungtynių nebūtume laimėję“, – sakė Karalius.
Pirmaisiais savo metais NBA L.Walkeris galėdavo žaisti tik su kamuoliu, bet prisitaikęs prie rotacijos žaidėjo vaidmens dabar daug geriau žaidžia ir be jo. Naujasis „Žalgirio“ pirkinys gali įkirsti į baudos aikštelę, ar prabėgti pro galinę liniją, kur gautų kamuolį ir galingai dėtų iš viršaus.
Kalbant apie gynybą, L.Walkeris turi visus įgūdžius surakinti savo varžovą vienas prieš vieną, o tam padeda 206 cm siekiantis ištiestų rankų ilgis. Kai esi tokio lygio atletas, reikia pasistengti, kad būtum blogas gynyboje.
Minusai ir grėsmės
Pradėkime nuo minusų. Vienas jų – noras dirbti gynyboje. L.Walkeris yra puikus atletas su puikiais duomenimis, tačiau neretai savo aikštelės pusėje „pasitaupo“. Kai nori, Lonnie ginasi gerai, tačiau buvo ne vienas ir ne du NBA vakarai, kai naujasis žalgirietis koncentruodavosi tik į puolimą. Tai visiškai prieštarauja „Žalgirio“ filosofijai, nes kauniečiai akcentuoja gynybą ir mačą pradeda nuo jos.
Lonnie taip pat nėra komandinės gynybos specas. Krepšininkas neretai joje pasimeta arba praranda koncentraciją, kas konvertuojasi į lengvus varžovų taškus.
Kalbant apie puolimo trūkumus, L.Walkeris su kamuoliu rankose gali pridaryti labai daug problemų, tačiau kartais amerikietis pamiršta komandos draugus ir pernelyg užsižaidžia vienas ir nori viską padaryti vienas. Piktnaudžiavimas tokiais dalykais gali sukelti nemažų problemų tiek aikštelėje, tiek rūbinėje.
L.Walkerio žaidimo skaitymas taip pat nėra elitinis. Atletas yra labiau orientuotas į taškų rinkimą, bet jo perdavimų selekcija ir rotacijos kelia klausimų. „Žalgiris“ ne NBA, čia daugiau akademinio, sistema paremto krepšinio ir kyla klausimas, kaip Lonnie seksis įsilieti į schemas ir kada jis pripras prie europietiško krepšinio.
Turbūt didžiausia grėsmė „Žalgiriui“ – L.Walkerio individualumas. Kaip socialiniuose tinkluose teigė amerikietis, jis turi didžiulę motyvaciją parodyti NBA klubams, kad jie klydo nerasdami jam vietos. Tikrai negalima atmesti varianto, kad į sugrįžimą susikoncentravęs amerikietis „Žalgiryje“ gali užmiršti komandą ir koncentruotis į asmeninę statistiką, taip medžiodamas vietą NBA. Juolab, kad sutartyje yra išėjimo galimybė.
Ir tokie pasvarstymai nėra be pagrindo. Praėjusį sezoną L.Walkeris praleido „Brooklyn Nets“ komandoje, kurioje jo minutės labai kontrastingai svyruodavo. Vieną vakarą „Žalgirio“ naujokas žaisdavo po 30 minučių, kitą – mažiau nei 10.
Vieną vakarą, kuomet „Nets“ žaidė prieš „Washington Wizards“, L.Walkeris išvis nepakilo nuo suolo. Tai sukėlė daugelio nuostabą, tačiau po mačo strategas Kevinas Ollie davė suprasti, kad pasiuntė žinutę krepšininkui dėl jo individualumo.
„Aš jam vis kartoju, kad krepšinis nėra vien apie taškų rinkimą. Reikia atlikti mažus dalykus, gintis, atkovoti kamuolius, priimti tinkamus sprendimus. Reikia atlikti kitus dalykus, kad darytum įtaką“, – pasakojo treneris.
Kažką sako ir tai, kad po to sezono L.Walkerio „Nets“ komandoje neliko.
L.Walkeris yra didžiulis talentas, bet jo noras vaikytis asmeninės statistikos ir naudos sau gali stipriai pakenkti komandos mikroklimatui ir vaizdui aikštelėje. Čia gali prireikti A.Trinchieri įsikišimo.
Na, ir dar viena grėsmė, kuri jau buvo minėta prieš tai – L.Walkerio neapsaugotas kontraktas. Nors A.Trinchieri sako, kad reikia mąstyti plačiai, bet tuo pačiu „Žalgiris“ gali bet kada prarasti amerikietį ir su jokiu NBA klubu „Žalgiris“ nepakovos. Juolab, kad pats Lonnie nori žaisti NBA.
Komandai pripratus prie L.Walkerio ir pradėjus siekti aukštumų Eurolygoje, išsiskyrimas gali būti labai skaudus ir dar vienos paieškos vėl sujauktų rotaciją, kas gali turėti įtakos rezultatams.
Dar vienas minusas – L.Walkerio bangavimas. Amerikietis viename mače gali būti nesustabdomas, o kitame daužyti lanką. Aišku, jam vis dar tik 25-eri ir laiko rasti tą vidinę ramybę dar yra.
Išvados
L.Walkerio įsigijimas vienareikšmiškai yra „Žalgirio“ pergalė. Taip, yra rizika, kad jis gali bet kada išvykti. Taip, yra rizika, kad jis gali žaisti sau, bet ne komandai. Bet kas nerizikuoja, tas negeria šampano. Lonnie Eurolygos kontekste yra įspūdingas talentas, kurį tinkamai sukontroliavus galima paversti visišku „Žalgirio“ ramsčiu, lyderiu ir nenustebkite, kad po kelerių metų amerikietį kauniečiai prisimins, kaip vieną geriausių visų laikų „Žalgirio“ legionierių, o 2024-2025 m. sezoną – kaip istorinį. Be rizikų tokie žaidėjai į „Žalgirį“ tiesiog neatvažiuotų. Norint nebūti smulkia suvalgyta žuvele, kartais reikia rizikuoti, o ypač kai tavo biudžetas yra tarp mažesnių Eurolygoje.