Tai pirmas kartas šį sezoną, kai Atėnų „Panathinaikos“ nepasiekė 80 pelnytų taškų ribos.
Iki mačo Nemuno saloje Ergino Atamano auklėtiniai fiksavo antrą geriausią rezultatą stipriausiame Senojo žemyno turnyre, rinkdami po 86,5 taško.
Vis dėlto FIBA lango metu E.Atamanas vadovavo Turkijos nacionalinei rinktinei, o laikinuoju strategu tapęs asistentas Christos Serelis į Graikiją grįžta su pralaimėjimu.
„Žaidėme prieš titulą ginančią komandą, puikią komandą. Sudėtinga prieš juos laimėti, jei nežaidi arti tobulumo ribos. Jie įmeta sudėtingus metimus, žaidžia gerai svarbiausiuose momentuose. Rungtynės pirmąsias 15 minučių buvo nuostabios, kai rodėme didžiulę energiją, buvome gerame ritme, gerai judinome kamuolį. Mes buvome susikrovę gerą pranašumą, bet tuomet truputį praradome discipliną, nes varžovai pakėlė savo lygį. Tokiu būdu 18 taškų persvara sumažėjo iki 7 taškų.
Ilgosios pertraukos metu stūmiau komandą, kad trečiąjį kėlinį pradėtume stipriai, bet buvome labai lėti. Prasidėjo visiškai naujos rungtynės. Jie spurtavo, mes klydome. Visiškai praradome ritmą, atsirado kažkokia frustracija, o „Panathinaikos“ išsiveržė į priekį 1 tašku. Tai buvo pirmasis kartas, kai jie pirmavo. Tuomet mes pradėjome žaisti kitas rungtynes, įjungę aukštesnę pavarą. Pakėlėme intensyvumą, energiją, kovojome dėl kamuolių, pamušdavome kamuolius. Tokiu būdu mes atlikome naują spurtą. Dėka savo gynybos ir pastangų namo keliausime su labai svarbia pergale. Tai – didžiulė mūsų pergalė“, – po pergalės sakė „Žalgirio“ vairininkas Andrea Trinchieri.
Rungtynių pradžioje „Žalgirio“ areną ant kojų pakėlė neįtikėtini Eurolygoje jau apšilusio Lonnie Walkerio dėjimai į „Panathinaikos“ krepšį.
Amerikiečiui įkandin savo sėkmingu žaidimu sekė užsiliepsnojęs Deividas Sirvydis, per trumpą atkarpą susmeigęs tris tolimus metimus.
Šis duetas per pirmąją mačo pusę surinko 29 iš 49 šeimininkų taškų. Nors vienu metu Andrea Trinchieri vyrai savo rankose turėjo 18 taškų pranašumą, bet Eurolygos čempionai iki ilgosios pertraukos jį prikirpo iki 49:42.
Antrą pagal blogumą puolimo reitingą Eurolygoje demonstruojantis „Žalgiris“ per pirmuosius du kėlinius realizavo net 10 tritaškių iš 21 (47,6 proc.).
„Panathinaikos“ pirmą kartą į priekį išsiveržė 26-ąją susitikimo minutę, kai tritaškį iš krašto įmetė Lorenzo Brownas.
Pergalingame mače L.Walkeris surinko 24 taškus, D.Sirvydis – 19. Abu šie krepšininkai pasiekė karjeros Eurolygoje rekordus.
Blogiausią pataikymą iš toli iki šio mačo fiksavę „Žalgirio“ žaidėjai į „Panathinaikos“ krepšį įmetė 13 tritaškių iš 32 (40,6 proc.).
Vis dėlto „Žalgiriui“ pavyko stabilizuoti padėtį aikštelėje – dėka L.Walkerio šeimininkai vėl įgijo pranašumą. Lemiamame ketvirtyje A.Trinchieri auklėtiniai pademonstravo šį sezoną sau būdingą elitinę gynybą, čempionams leidę įmesti 14 taškų.
„Sakyčiau, kad lūžis buvo ties dviem Sirvydžio ir Smailagičiaus tritaškiais. Ir mūsų darbas gynyboje. Prožektorių šviesose įprastai būna žaidėjai, kurie pataiko metimus ir renka taškus, bet kartais šviesų nusipelno tie, kurie gerai sužaidžia lemtinguose momentuose. Mano nuomone, lemtingas momentas buvo tas, kai Brady Manekas išnaudojo savo ketvirtąją pražangą, nors žinojo, kad tai reikš jo kelią link atsarginių suolo. Jis šia pražanga sustabdė greitą „Panathinaikos“ išpuolį. Nuo šio momento komanda demonstravo didžiulį pasitikėjimą savimi. Bryantas Dunstonas sužaidė gerai ir gynyboje, ir puolime. Veteranas tau turi duoti stabilumą ir pastovumą. Lemiamas paskutines 5 minutes pasitikome pozityvia nata ir tai buvo viskas“, – sakė A.Trinchieri.
– Deivido Sirvydžio žaidimas Eurolygoje banguoja, geras rungtynes keičia prastesnės. Šis mačas jam buvo rekordinis. Kokį patarimą duotumėte jam, kad jis išlaikytų tokį žaidimo lygį, o ties kuo jam dar reikėtų pasitempti?
– Tai nėra patarimas. Tai yra faktas – jis labai talentingas žaidėjas. Jis yra Eurolygos naujokas, tad bangavimo tikėjomės. Jis turi savo minutes užsitarnauti, kaip ir visi kiti. Svarbiausias skaičius yra ne taškų grafoje, o 7 atkovoti kamuoliai. Aš to iš jo ir prašiau – žaidime naudokis savo kūnu. Žinome, kad tu gali pataikyti, bet aukok savo kūną dėl komandos. Ir jis tai padarė.
– Ką manote apie savo auklėtinių pastangas šios dienos rungtynėse?
– Pasakysiu tai, ką Bryantas sakė iškart po rungtynių – svarbu ne prieš ką žaidžiame, o kaip žaidžiame. Turime kovoti, turime pamušti kamuolį, turime kristi ant žemės dėl niekieno kamuolių. Mes tokie esame. Tai mūsų DNR, negalime to pakeisti.
– Kaip jūsų akyse atrodė Lonnie Walkerio dėjimai? Ar jis – geriausiai į krepšį dedantis Eurolygos žaidėjas?
– Lengva taip pasakyti. Akivaizdu, jog tai yra ryškiausi rungtynių momentai. Jis labai sprogstantis žaidėjas, bet norėčiau, kad Lonnie būtų stabilesnis gynyboje. Jis demonstruoja puikias žiežirbas, turi puikių momentų, bet jis kartais išsijungia, o Eurolygoje komandos tokiu metu gali spurtuoti 10:0. Tikiu, kad jis gali pagerinti daugybę dalykų. Jis atvyko labai kuklus, žinant jo talentą. Visi supranta, kad jis yra labai talentingas žaidėjas. Jis savo talentą aukoja dėl komandos, bet tikiu, kad Lonnie dar ties dauguma aspektų gali pagerinti savo žaidimą.
– Kodėl šiandien nežaidė Ignas Brazdeikis?
– Laukiau jūsų. Pirmiausia, kai pasirenku neleisti žaidėjo į aikštelę, tai visada yra mano sprendimas. Ir aš niekada dėl to nesu laimingas. Kai esi blogoje situacijoje, treneris visada turi trumpinti rotaciją. Kai spinduliuoji pasitikėjimu, tuomet gali naudoti visus dvylika žaidėjų, nes visi yra gerame ritme. Mes buvome patyrę tris skausmingus pralaimėjimus iš eilės. Mes kovėmės, nors gerai nežaidėme. Todėl priėmiau sprendimą. Tai mano sprendimas šioms rungtynėms. Nesu dėl to laimingas, neatsiprašinėju dėl to, bet man yra mokama už sprendimų priėmimą. Tai buvo susiję tik su tuo, kad turėtume geriausią žaidėjų sudėtį šioms konkrečioms rungtynėms.
– Ar galite papasakoti apie procesą, kurį teko praeiti per šį trijų pralaimėjimų ruožą, ir kokius pagrindinius pakeitimus atlikote?
– Noriu pabrėžti, kad šiandien „Žalgirio“ arena buvo garsesnė nei praėjusį penktadienį. Praėjusį penktadienį žaidėme prastai, bet mes kovėmės. Neatrodėme gerai, bet kartais taip gali nutikti. Bet tokios įsielektrinusios atmosferos tuomet nejaučiau. Nebuvo tokio jausmo. Taip gali nutikti. Šiandien sirgaliai mus vėl stūmė į priekį.
Dėl pralaimėjimų atkarpos nebuvau sunerimęs. Taip gali nutikti. Turėjome gerą startą, tuomet pasitaikė traumų. Turėjome leisti į aikštelę žaidėją, kuris buvo nesitreniravęs. Komanda sulėtėjo. Nors žaidėme prastai, bet kovėmės ir galėjome laimėti rungtynes prieš „Fenerbahče“. Nežaidėme pakankamai gerai, kad būtume nusipelnę pergalės, bet pergalę iškovoti galėjome. Tas pats buvo ir Paryžiuje, o „Paris“ šiuo metu yra karščiausia Eurolygos komanda. Mes jų ritmą kontroliavome geriau nei bet kuri kita komanda. „Žalgiriui“ tokioje Eurolygoje pralaimėjimų visada pasitaikys. Pralaimėjimų dar bus, bet svarbiausia, ką darai po pralaimėjimo.
– Šiandien 15min atskleidė žinią, jog D‘Angelo Russellas svarsto prašyti Lietuvos Respublikos pilietybės ir jungtis prie Lietuvos rinktinės. Kokia buvo jūsų reakcija?
– Žinoma, tai mane nustebino. Jei D‘Angelo to siekia, tuomet džiaugiuosi už jį ir turbūt džiaugiuosi už nacionalinę rinktinę. Jeigu tai įvyks. Tai – politinis dalykas, į kurį veltis nenoriu.
– Ką manote apie žaidėjų natūralizaciją rinktinių lygmenyje?
– Tikiu, kad yra dvi šalys, Lietuva ir Serbija, kurios netyrinėjo galimybių atsivežti užsienietį žaidėją į rinktinę, kad turėtų geresnę sudėtį. Abiejose šalyse man teko padirbėti. Nėra taip, kad aš esu už ar prieš tai. Tai priklauso nuo tavo norų. Serbija ir Lietuva labai didžiuojasi savo krepšiniu. Mano akimis, tai vienintelės šalys, kuriose krepšinis yra pagrindinė sporto šaka. Taip yra. Man tinka, kad jie nenori natūralizuoti žaidėjų, nori pergalių siekti su savais žaidėjais. Kita vertus – jei nori tai daryti, turi stumti visą Lietuvos krepšinio pasaulį, kad pagamintų daugiau vietinių žaidėjų. Esmė yra tokia. Žaidėjų gamyba Serbijoje ir Lietuvoje nėra tokia pat, kokia buvo anksčiau. Tai – poltinis sprendimas. Jei nori remtis tik lietuviais krepšininkais ir didžiuotis tuo, turime visi galvoti, ką reikėtų daryti, kad turėtume didesnį žaidėjų į rinktinę pasirinkimą. Tai – jaunų žaidėjų gamyba.