„Daugelio Europos klubų pagrindą sudaro vietiniai žaidėjai ir tik tada sudėties spragos kamšomos stipriais legionieriais. Visiškai nemenkinant lietuvių, jie yra vieni geriausių pagalbininkų, kokių tik gali norėti treneris. Matau, kokių problemų su vietiniais žaidėjais turi komandos Italijoje, Rusijoje, Ispanijoje, tad jei reiktų lietuviams duoti kokį titulą, drąsiai galima būtų skirti geriausiojo „šeštojo žaidėjo“ nominaciją. Jei visos komandos remtųsi tik vietiniais žaidėjais ir galėtų turėti vos kelis legionierius, Lietuvos komanda būtų ypač stipri“, – Lietuvos krepšininkų lygį Europos kontekste vertino R.Kurtinaitis.
Lietuvių akcijos Eurolygoje
Pasidomėjus ar įmanoma surikiuoti geriausius Lietuvos krepšininkus Eurolygoje, R.Kurtinaitis pažymėjo, kad tai neįmanoma: „Skirtingi treneriai skirtingu metu duoda tam pačiam žaidėjui skirtingas užduotis. Australijoje ir pirmais metais „Real“ mesdavau po 30 taškų, bet atėjus Željko Obradovičiui žaidimas pasikeitė iš esmės – kamuolius perduodavome A.Saboniui ir J.Arlauskui. Negaliu sakyti, kad vieną sezoną aš buvau geriausias, o kitą blogiausias – mano uždaviniai buvo visai kitokie. Zoranui Dragičiui esu sakęs – būsiu laimingesnis, jei padarysi 10 perdavimų ir liksi be taškų nei tiesiog pelnysi 20 taškų, nes taip būsi įtraukęs į žaidimą ir kitus“.
Į 50/40/90 pataikymo klubą užtikrintai įsiveržęs Marius Grigonis Eurolygoje ne tik fiksuoja 14,2 taško bei 14,9 naudingumo balo vidurkius, bet ir pasižymi pavydėtinu stabilumu bei šaltakraujiškumu, kas, anot trenerio, yra tikro lyderio savybės: „Šiais metais labai norėjau pakviesti Marių į „Chimki“, deja, to padaryti nepavyko. Šis žaidėjas turi „kiaušinius“, imasi iniciatyvos lemiamais momentais ir nusprendžia rungtynių likimą. Tai ne tik stipri psichologija, bet ir įgyti gebėjimai bei technika. Treneriams tokie stabilūs žaidėjai yra labai svarbūs, nes visada žinai, ką iš jų gausi ir ant jų drąsiai galima statyti visos komandos žaidimą“.
Sezono vidury kiek strigęs, bet per paskutines 7 rungtynes 14 taškų vidurkį fiksuojantis Rokas Giedraitis pakėlė ir „Baskonia“ ekipos akcijas Eurolygoje – ekipa pretenduoja patekti į top 8, o „Betsafe“ ekspertai duoda 2 proc. tikimybę jiems tapti Eurolygos čempionais.
Buvęs krepšininko treneris įvertino išskirtines žaidėjo savybes ir galimybes už Atlanto: „Kai jį treniravau, kaip ir kiekvienoje šeimoje ne viskas būna vien rožių žiedlapiais klota, bet Rokas yra labai kantrus, nepasiduoda kitų spaudimui, daug dirba, stabiliai tobulėja ir į viską profesionaliai žiūri. Kaip sakau, karjera kažkada baigiasi ir progos nesimėto, todėl vos atsiradus galimybei siūlyčiau Rokui keliauti į NBA ir save ten išbandyti. Jis turi visus tam reikalingus instrumentus – greitį, energiją. Pernai labai norėjome jį prisivilioti ir į Pamaskvę, tačiau dėl tam tikrų techninių kliūčių to padaryti nepavyko“.
Kaip puikų, bet specifinį žaidėją R.Kurtinaitis išskyrė ir Edgarą Ulanovą, kurio ekipa, anot „Betsafe“ ekspertų, yra ir rimčiausiai į Eurolygos titulą pretenduojanti „lietuviška“ komanda. Nors lietuvis pastaruoju metu gavo vis mažiau laiko ir rinko vos po 2,3 naudingumo balo per 4 paskutines rungtynes, tačiau, pasak R.Kurtinaičio, E.Ulanovui tiesiog netinka NBA stiliaus greitas „Fenerbahce“ žaidimas.
Kaip teigia pašnekovas, tai vienas geriausių Lietuvos krepšininkų, kurio profilis labiau gynybinis – jis gali dengti 4 pozicijas, yra labai darbštus, užsispyręs ir gerai kovoja dėl kamuolių. Jo talentą geriausiai atskleidė Š.Jasikevičius, kuris tiksliai žinojo kaip jį panaudoti ir išgauti geriausią versiją. Anot R.Kurtinaičio, geras atitikmuo galėtų būti Kevinas Punteris, kuris pernai „Crvena Zvezda“ ekipoje kalnų nenuvertė, o šiemet blizga daug galingesnėje Milano ekipoje.
Dar vienas ryškiai spindintis Eurolygos lietuvis – Artūras Gudaitis. Praretėjus Sankt Peterburgo „Zenit“ ekipos gretoms, per sausį ir vasarį lietuvis rinko po beveik 20 naudingumo balų ir vėl atsuko prožektorių šviesas į save.
„Nors ir trumpai, bet teko treniruoti Artūrą Vilniaus „Lietuvos ryte“ ir labai gaila, kad nepavyko prie jo tobulėjimo prisidėti daugiau – manau, kad būtumėme pasiekę tai, ką pasiekėme su Roku Giedraičiu. Nors tuo metu dar buvo tikrai ką tobulinti, bet svarbiausia, kad jis pats suprato, ką reikia daryti. Toks žaidėjas kaip Artūras treneriui labai praverčia specifinėse situacijose, turi aiškų stilių ir tuo remiantis treneriui lengviau paruošti konkrečią rungtynių strategiją“,– lietuvį gyrė R.Kurtinaitis.
Paklausus apie lietuvio galimybes NBA, pašnekovas buvo atsargus: „NBA stambiagabaričiai krepšininkai kaip Shaquille‘as O‘Neal‘as nebepopuliarūs ir dažniau pasirenkamas Andrejaus Kirilenkos tipo aukštaūgis, kuris dengdavo 1-5 pozicijos žaidėjus ir vis tiek imdavo po 10 kamuolių.
Toks mobilumas duoda laisvę treneriui ir komandai. Turėjau žaidėją Gregą Monroe, kuris pykdavo, kad neduodavau daug žaisti prieš „Nizhny Novgorod“. Negali to daryti, kai aukščiausias jų žaidėjas 195 cm ūgio ir visi greitai bėga bei staigiai meta. O grįžtant prie Artūro, manau, tinkamai jį išnaudojus tam tikrose situacijose net ir NBA komanda gautų naudos“.
Kaip arčiausiai Eurolygos lygio esančius lietuvius treneris paminėjo Mantą Kalnietį ir Mindaugą Kuzminską iš Krasnodaro „Lokomotiv“ bei Permės „Parma“ komandoje žaidžiantį Adą Juškevičių, kuriuo rimtai domėjosi dar dirbdamas „Chimki“.
„Bendra Lietuvos krepšinio situacija – gera. Turime daug aukšto lygio krepšininkų ir jie pasklidę po visą pasaulį. Net nesurinkę geriausių savo rinktinės žaidėjų, ankstesniais metais atrankose nugalėjome visas komandas. Šiemet problemų turėjome, bet vis tiek viską išsprendėme. Net tokios komandos kaip serbai ar kroatai turėjo rimtų problemų. Gal neturime tiek super talentų kaip Arvydas Macijauskas, Ramūnas Šiškauskas ar Šarūnas Jasikevičius, bet bendrai lygis yra geras ir dar turime nemažai talentingo augančio jaunimo“ – pozityviai Lietuvos krepšinio situaciją vertino R.Kurtinaitis.