„Zeliona Gura – nedidelis miestas, bet jie turi viską, kad galėtų žaisti krepšinį: labai gerą salę, labai gerą infrastruktūrą, daug sirgalių“, – 24sek.lt tikino 11 metų Lenkijoje pradirbęs T.Pačėsas.
Nors rungtynių favoritu laikomas „Žalgiris“, „Stelmet“ sezoną pasitinka kupini vilčių pagerinti savo rezultatus po debiuto Eurolygoje prieš dvejus metus. Tada Zeliona Guros krepšininkai pasiekė dvi pergales.
„Sezono pradžia teikia daug vilčių, kadangi „Stelmet“ pradeda turnyrą namuose. Bus labai svarbus psichologinis faktorius. Jei „Žalgiris“ į rungtynes pažiūrės bent truputį lengviau, gali kilti problemų“, – prieš startą Eurolygoje „Žalgirį“ perspėjo T.Pačėsas.
Pirmieji į Zeliona Gurą nuvykę „Žalgirio“ sirgaliai mieste kol kas pastebėjo tik vieną rungtynių plakatą, bet beveik neabejojama, kad Lietuvos čempionus varžovų tvirtovėje nesvetingai sutiks beveik 6 tūkst. „Stelmet“ sirgalių.
24sek.lt prieš „Žalgirio“ ir „Stelmet“ kaktomušą Lenkijoje supažindins jus su varžovų komandos istorija, prie kurios svariai prisidėjo ir Lietuvos krepšininkai.
Žalias kalnas
Zeliona Gura – vos per 60 km nuo Vokietijos pasienio nutolęs Vakarų Lenkijos miestas, kurio populiacija panaši į Panevėžio (119 tūkst. gyventojų).
Išvertus iš lenkų kalbos, miestelio pavadinimas reiškia žalią kalną.
Zeliona Guros krepšinio klubas beveik toks pat senas, kaip ir pats „Žalgiris“ – susikūrė 1946 metais. Tačiau nacionalinį lygį pasiekė tik 1967-aisiais.
Zeliona Guros „Centrum Rekreacyjno-Sportowe“ krepšinio arena talpina beveik 6 tūkst. žiūrovų.
Lietuvos krepšinio pėdsakai
1984-aisiais Zeliona Gura debiutavo aukščiausiame Lenkijos krepšinio divizione. 1991-aisiais tuomet dar po „Zastal” pavadinimu žaidusi komanda įsigijo pirmuosius legionierius, tarp kurių buvo ir Gvidonas Markevičius.
Zeliona Guroje jis rungtyniavo 1991-1995 metais, o prieš persikeldamas į Lenkiją, ketverius metus vilkėjo „Žalgirio“ aprangą. 2009-2010 metais G.Markevičius dirbo „Žalgirio“ trenerių štabe.
1996-aisiais „Zastal” vėl iškrito į antrąją lygą, bet į pirmąją ją netrukus sugrąžino ne bet kas, o lietuviai – Tadas Petravičius ir Aivaras Jokūbaitis.
Krizė išėjo į naudą
Kita vertus, 2001-aisiais „Zastal“ vėl iškrito iš pirmosios lygos ir ilgai negrįžo į stipriausiąjį divizioną. Zeliona Guros klubas buvo išmestas į regioninę lygą.
Kai miesto krepšinis atsidūrė gilioje duobėje, Raphaelis Czarkowskis su grupe krepšinio entuziastų prikėlė klubą.
T.Pačėsas: „Jei „Žalgiris“ į rungtynes pažiūrės bent truputį lengviau, gali kilti problemų“
„Zastal“ į aukščiausiąją lygą grįžo pačiu tinkamiausiu metu. Grandas Gdynės „Asseco Prokom“ išgyveno sunkius laikus, dėl ekonominės krizės subirėjo Vroclavo ir Vloclaveko klubai.
„Zastal“ dėl rėmėjų pakeitė pavadinimą ir po „Stelmet“ vėliava užlipo į Lenkijos krepšinio viršūnę. Beje, ištikimiausi komandos gerbėjai iki šiol vilki žalius marškinėlius su užrašu „Zastal“.
„Jie taip iššoko galbūt atsitiktinai. Tiesiog susiklostė tokia finansinė situacija, kad tie istoriniai Lenkijos grandai labai susilpnėjo, o turėdama stabilų savininką, „Stelmet“ užlipo į viršūnę. Klubo savininkas skyrė daug dėmesio komandai. Kol kitos Lenkijos ekipos buvo daug stipresnės, vien geros vadybos ir finansinio stabilumo „Stelmet“ neužteko. Bet dėl ekonominės krizės kiti klubai nebeįstengė pirkti brangesnių žaidėjų“, – pasakojo T.Pačėsas.
Išskirtinis žaidėjas
Prie „Stelmet“ šuolio daugiausia prisidėjo puertorikietis Walteris Hodge'as.
Tris sezonus Zeliona Guros klubui atstovavęs gynėjas, pavyzdžiui, 2011-2012 m. mesdavo po 19,4 taško per rungtynes ir nukalė komandai iš pradžių bronzos, o paskui – ir aukso medalius.
Po trijų fantastiškų sezonų W.Hodge'as persikėlė į Vitoriją, o „Stelmet“ legionieriaus garbei iškėlė jo 15-uoju numeriu pažymėtus marškinėlius į „Centrum Rekreacyjno-Sportowe“ arenos palubes.
W.Hodge'o aikštėje penktadienį neišvysite, bet bus būrys kitų pavojingų krepšininkų. Vieną iš galimų pergalės receptų detaliai nupasakojo T.Pačėsas.