2018 10 23

„Žalgirio“ rezervai: Šaro kritikos įtariamieji ir didžioji žaliai baltų problema

Šarūno Jasikevičiaus komandoje žais tie, kurie aikštėje pasiruošę mirti už Kauno „Žalgirį“. Kurie žalgiriečiai dar nėra tam pasiruošę? Spaudos konferencijoje apie krepšininkų atsidavimą prabilęs Šaras neatskleidė pavardžių, kam buvo skirta dviprasmiška jo žinutė. Bet 24sek pasižvalgė į pagrindinius įtariamuosius, kuriuos omenyje turėjo „Žalgirio“ treneris.
Trenerių emocijos
Trenerių emocijos / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.

Aaronas White'as – įtariamasis numeris vienas, prieš kurį – visi įkalčiai.

Energija yra dalykas, kurį statistiniais rodikliais pamatuoti labai sudėtinga. Ypač Europoje, kur visos statistinės kalkuliacijos nėra tokios pažangios, kaip NBA.

Bet į akis krinta keli aspektai.

Aaronas White'as per trejas Eurolygos rungtynes atkovojo 6 kamuolius. 2017-2018 m. sezoną 4,4 atkovoto kamuolio buvo jo vidurkis.

A.White'o žaidimo laikas reguliariai krito nuo pirmųjų sezono rungtynių, kai dėl P.Jankūno greitų pražangų jis rungtyniavo 31 minutę su Vitorijos „Baskonia“, bet vėliau Stambule gavo pasireikšti 18, o su „Fenerbahče“ lakstė po aikštę tik 12 minučių.

Kodėl gali užkliūti A.White'as?

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Aaronas White'as
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Aaronas White'as

„Žalgiris“ pagal gynyboje atkovotų kamuolių procentą (61,3 proc.) yra paskutinis Eurolygoje. Praėjusį sezoną su 69,7 proc. „Žalgiris“ Eurolygoje buvo aštuntas.

Per tris mačus „Žalgirio“ varžovai iš antrųjų šansų susirinko 41 tašką – vid. 13,7 per susitikimą.

Šie skaičiai jau yra ir A.White'o šuolių bei energijos teritorija.

Per tris susitikimus A.White'as kol kas surinko 13 naudingumo balų, nors praėjusį sezoną jo vidurkis siekė 10,2 per vieną mačą.

Bet didžiausi kontrastai matomi gynyboje. Su A.White'u aikštėje, pasitelkiant 100 atakų statistikos skaičiavimo metodiką, „Žalgiris“ praleidžia net po 21 tašką daugiau, nei puolėjui sėdint ant suolo.

Be to, „Žalgiris“ ir puola 5,1 taško rezultatyviau, kai A.White'as yra stebėtojas, ne žaidimo dalyvis.

Skeptikams gali pasirodyti, kad A.White'as vasarą prabimbinėjo po gerų metų „Žalgiryje“ ir dabar nespėja paskui nuvažiuojantį traukinį. Prastumdė baldus su šeima kraustydamasis Amerikoje ir tiek.

Tačiau A.White'as iškart po sezono plušėjo su „Washington Wizards“ atstovais tikėdamasis pasirašyti jam jau pažadėtą NBA kontraktą, tačiau planas staiga pasikeitė. Amerikietis nenuleido rankų ir laukdamas sezono „Žalgiryje“ kontaktavo su Š.Jasikevičiumi, su treneriu derindamas, kokius žaidimo aspektus galėtų nušlifuoti artėjančiam sezonui.

Tad problema slypi kažkur kitur. Ir reikia tikėtis, kad atsakymus greitu metu pagerėjusiu savo žaidimu pateiks pats A.White'as.

Kai A.White'as kaip Šaro žinutės adresatas akivaizdus, kiti įtariamieji jau kiek sunkiau nuspėjami.

Ulanovo kabliukas

Žvelgiant į puolimo statistinius rodiklius, labiausiai į akis krinta Edgaras Ulanovas. 24sek žiniomis, brangiausias „Žalgirio“ krepšininkas, kurio metinis atlyginimas siekia apie 500 tūkst. eurų, kol kas yra perpus neefektyvesnis nei praėjusį sezoną.

Nors visi tikėjosi išvysti dar agresyvesnį E.Ulanovą, ypač – prie trijų taškų linijos, šiemet jis kol kas išmeta vid. net 2,7 metimo mažiau nei pernai.

Per trejas rungtynes prie baudų metimo linijos jis stojo tik sykį – Stambule. „Sinan Erdem“ arenoje metęs 2 baudas, praėjusį sezoną jis turėjo 2,1 mestos baudos vidurkį.

E.Ulanovo žaidimo laikas nuo 27 minučių sutrumpėjo iki 20 per rungtynes, o labiausiai nesuvokiamai atrodo vos 1 atkovotas kamuolys per 61 žaidimo minutę ir 56 sekundes. Pernai 4,1 atkovoto kamuolio buvo jo vidurkis.

Tik skirtingai nei su A.White'u, „Žalgiris“ su E.Ulanovu aikštėje nepradeda trupėti gynyboje. Atvirkščiai, 26-erių puolėjas sustiprina žaliai baltas gynybines barikadas.

Su E.Ulanovu aikštėje, žalgiriečiai per 100 atakų kol kas praleidžia vid. 107 taško. E.Ulanovui prisėdus ant suolo, per 100 atakų į „Žalgirio“ krepšį krenta 109,6 taško.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Dominykas Domarkas ir Edgaras Ulanovas
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Dominykas Domarkas ir Edgaras Ulanovas

Be to, „Žalgiris“ puolime su E.Ulanovu taip pat yra efektyvesnis, nors lietuvio rezultatyvumas siekia tik po 5 taškus per rungtynes.

Kita vertus, Š.Jasikevičius nuskambėjo keistai, paklaustas, kodėl su „Fenerbahče“ Ulė pakilo nuo suolo tik antrajame kėlinyje, nors yra etatinis starto penketo narys. Jo vietą ant parketo užėmė visas 10 pirmojo kėlinio minučių žaidęs Artūras Milaknis.

„Milaknis yra žaidėjas, kuriam šiai dienai komanda rūpi daugiausiai. Mes tą pamatėme ne Stambule ar kažkur, o matome per LKL rungtynes. Mums nėra nesvarbių rungtynių. Mes esame „Žalgiris“, – po pralaimėjimo turkams sakė Šaras. – Aš jums čia daug nepasakosiu, bet šiandien man matosi, kad Milakniui čia rūpi viskas daugiausiai. Tą patį pasakiau ir komandai. Jie tą žino. Žaisime su tais žaidėjais, kurie yra pasiruošę aikštėje mirti už Kauno „Žalgirį“.“

VIDEO: „Ginčas“ dėl meilės „Žalgiriui“: kurie žaidėjai nepateisina Šaro lūkesčių?

Praėjusį sezoną Š.Jasikevičius kartais prabildavo, kad iš E.Ulanovo nori daugiau iniciatyvos atakuojant krepšį. Bet puolime komanda ir taip atrodo solidžiai. Mykolo Stumbro skaičiavimais, pagal puolimo reitingą – pelnomus taškus per 100 atakų, „Žalgiris“ šiuo metu yra Top 4 Eurolygos komanda.

Gal tai tiesiog Ulei metami Šaro iššūkiai, kurie turėtų sužadinti žaidėją taip, kad šis kiltų dar į kitą lygį?

Greitai sužinosime.

Kantrybė su Jankūnu

Po pirmųjų Eurolygos susitikimų netgi teko girdėti ir krepšinio žmonių versijų, kad Š.Jasikevičius galbūt kvestionavo ir P.Jankūno sezono pradžią.

Taip, skaičiai įtartini.

Kapitonas kol kas renka vidutiniškai po 7 taškus, 2,3 atkovoto kamuolio ir 5,7 naudingumo balo.

Jeigu reikia palyginimų, pernai antrosios Eurolygos simbolinės rinktinės žaidėjas rinko vidutiniškai 11,3 taško, 4,9 atkovoto kamuolio ir 13,7 naudingumo balo.

Sutikite, tai yra didžiulis skirtumas.

Į atmintį grįžta Š.Jasikevičiaus kažkada pasakyti žodžiai, kad jam patinka, jog vyriausi „Žalgirio“ lietuviai vasaromis žaidžia rinktinėse. Esą tai jiems padeda tarpsezonio metu palaikyti intensyvią formą. Bet P.Jankūnas 2018-ųjų vasarą ir rudenį rinktinėje nežaidė ir turėjo tris individualaus sporto, bet ramesnius mėnesius be intensyvaus krepšinio 5 prieš 5.

Gal tai turėjo įtakos P.Jankūno lėtai sezono pradžiai?

nuotr. Alfredo Pliadžio /Paulius Jankūnas
nuotr. Alfredo Pliadžio /Paulius Jankūnas

Intuicija sako, kad Jankis padidins apsukas ir sezono metu bus dvigubai efektyvesnis. Tačiau vyriausiam „Žalgirio“ žaidėjui jau 34-eri ir jis nebegali nešti tokios naštos kaip anksčiau. „Žalgiryje“ turi atsirasti naujų efektyvumo lyderių, o P.Jankūnas turi tapti tuo „Felipe Reyesu“, kuris kiek pasitrauks į šoną, bet naudingai išnaudos savo minutes.

Amžius ir natūralus žaidimo regresas nebegali leisti „Žalgiriui“ atsiremti į P.Jankūną kaip į kertinę žaidimo koloną – metas pasitempti kitiems.

Kita vertus, jeigu prakalbome apie šių trijų žaidėjų skaičius, reikia nepamiršti, kokios permainos vasarą palietė „Žalgirį“. Pasikeitė visi komandos kūrėjai ir tai galėjo atsiliepti kai kurių žalgiriečių vaidmenims.

Kas paneigs, kad puolimas su N.Woltersu dar nėra toks sklandus, kad pavyktų tinkamai pajungti visus žaidėjus?

„Žalgiris“ dvejus metus neturėjo tokią didelę įtaką žaidimui darančio įžaidėjo.

N.Woltersas demonstruoja puikius rodiklius – pelno vidutiniškai po 17 taškų (68 proc. dvit., 50 proc. trit.), atlieka po 6 rezultatyvius perdavimus ir renka 20,7 naudingumo balo.

Š.Jasikevičiaus schemose dar nebuvo krepšininko, kuris atliktų daugiau nei 10 metimų, išskirstytų po 6 rezultatyvius perdavimus.

Gal senbuviams dar reikia laiko susižaisti su N.Woltersu?

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Aaronas White'as ir Nate'as Woltersas
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Aaronas White'as ir Nate'as Woltersas

Kita vertus, prasmės reikia ieškoti ne žalgiriečių taškuose.

Remiantis M.Stumbro statistikos skaičiavimo metodika, „Žalgirio“ puolimas, skaičiuojant per 100 atakų, yra Top 4 visoje Eurolygoje.

Eurolyga pagal „Synergy“ statistinius skaičiavimus nustatė, kad „Žalgiris“ demonstruoja lėčiausią žaidimo tempą visame turnyre. Jų atakų vidurkis siekia 73,7 per rungtynes, kai Eurolygos vidurkis – 81 ataka per susitikimą.

„Žalgiris“ kol kas susikūrė sau mažiausiai galimybių pelnyti taškus – pagal visus metimus Lietuvos čempionai iš viso galėjo pelnyti tik 411 taškų. Palyginimui, „Herbalife“ ekipa, kuri Eurolygoje surengia daugiausiai atakų – kol kas vid. 89,7 per mačą, susikūrė galimybių pelnyti net 545 taškus.

Tik kita kalba dėl realizacijos. Pagal pataikymo procentus ir koeficientus, kurie apima visus tritaškius, dvitaškius ir baudas, Eurolygoje „Žalgiris“ nusileidžia tik Stambulo „Fenerbahče“ komandai.

Žalgiriečiai pataiko net 61,1 proc. dvitaškių ir 51,2 proc. tritaškių.

Tai yra elitiniai procentai ir daugiau prašyti neturime teisės. Problema yra kitoje aikštės pusėje.

Pagal kolegos M.Stumbro skaičiavimus ir remiantis kitomis statistikos kalkuliacijomis, „Žalgirio“ gynyba yra prasčiausiųjų trejete-ketverte.

Prasčiau už „Žalgirį“, skaičiuojant praleidžiamų taškų statistiką per 100 atakų, ginasi tik Gran Kanarijos „Herbalife“, Vitorijos „Baskonia“ ir „Chimki“.

„Žalgiris“ per vieną Eurolygos mačą praleidžia vid. 82,67 taško, o daugiau krinta į aštuonių komandų krepšį. Tik skirtumas tas, kad kadangi kauniečiai surengia mažiausiai atakų, tai tuo pačiu numuša ir varžovų puolimo tempą, bet priešininkai per nedidelį atakų skaičių vis tiek pridaro daug problemų „Žalgiriui“.

„Žalgirio“ gynyba varžovams leidžia įmesti vidutiniškai 43,5 proc. tolimų metimų – po 10 per susitikimą. Dvitaškius „Žalgirio“ varžovai kol kas meta vidutiniškai 58,6 proc. tikslumu.

Kaip jau buvo rašyta, klaikiai atrodo A.White'o skaičiai, kai su juo aikštėje „Žalgiris“ praleidžia vidutiniškai net 21 tašku daugiau, nei amerikiečiui sėdint ant suolo. Palyginimui, pernai „Žalgirio“ gynyba buvo 0,3 taško geresnė, kai A.White'as lakstė ant parketo.

Kad ir kaip efektyviai puolime rungtyniauja Artūras Milaknis, renkantis 10,7 taško ir pataikantis net 61,5 proc. tritaškių, jo puolimo pagyvinimas (+6,5 tšk. per 100 atakų) nepersveria gynyboje padaromos žalos (-16 tšk. per 100 atakų).

„Žalgirio“ gynyba braška, kai prie perimetro žaidžia Leo Westermannas. Žalgiriečiai praleidžia net 12,5 taško mažiau, kai prancūzas sėdi ant suolo.

Penketas su Brandonu Daviesu aikštėje, taip sutampa, taip pat praleidžia vidutiniškai 10,7 taško daugiau, nei šiam sėdint ant suolo.

Būtent gynyba, o ne puolimas, šiuo metu yra didžiausias „Žalgirio“ rezervas.

VIDEO: „Eurolygos diena“: „Žalgirio“ kapitonas sieks dar vieno Eurolygos rekordo (1/5)

Puolime vienų žalgiriečių rodikliai kris, o kitų pakils, bet bendras komandos gynybos rezultatas privalo būti geresnis, jog „Žalgiris“ būtų pajėgus įveikti finalo ketverto kalibro komandas.

Kol kas „Žalgiris“ pralaimėjo būtent tokioms – „Fenerbahče“ ir „Baskonia“. Beje, Stambulo „Anadolu Efes“, pagal visus statistinius rodiklius, yra elitinį puolimą demonstruojantis varžovas, tad „Žalgirio“ gynybos skaičius sezono starte dar kraipo milžiniškas sutiktų oponentų puolimo potencialas.

Bendras išvadas daryti dar labai anksti. „Žalgiris“ tvarkosi ir tai gali užtrukti. Ypač, kai tų darbų ruože žalgiriečių kelyje burzgia tokie klubai kaip Atėnų „Panathinaikos“ šią savaitę ir Madrido „Real“ kitą. Graikai yra šešta Eurolygoje pagal puolimo reitingą, „Real“ – antra.

Žaliai baltų gynybos laukia kankinantis darbas. Jis atneš pergalingą rezultatą tik tada, jei visi žaidėjai aikštėje bus pasiruošę mirti dėl „Žalgirio“.

VIDEO: „Eurolygos diena“: sublizgėjęs N.Woltersas apie tai, kodėl „Žalgiris“ buvo jo vasaros prioritetas (3/5)

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai