Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2022 01 09

C.Ronaldo saloje dėl krepšinio nutūpęs lietuvis: „Žmonės moka pinigus, kad čia atskristų“

Cristiano Ronaldo, Luisas Figo, Jose Mourinho – šias Portugalijos futbolo žvaigždes žino kiekvienas bent kiek su sportu susipažinęs lietuvis. Bet ar esate girdėję bent vieną Portugalijos krepšininką ar šioje šalyje rungtyniavusį žaidėją? Jei ne, tai 15min kviečia susipažinti su bene egzotiškiausioje Portugalijos dalyje – Madeiros saloje – krepšinio kamuolį gainiojančiu lietuviu Jonu Zaku, dar pernai buvusiu vienu svarbiausių Nacionalinės krepšinio lygos (NKL) lyderių žaidėju.
Jonas Zakas žaidžia Madeiroje, iš kurios yra kilęs Cristiano Ronaldo
Jonas Zakas žaidžia Madeiroje, iš kurios yra kilęs Cristiano Ronaldo / „Basquetebol FPB“ ir Scanpix nuotr., D.Gvildžio fotomontažas

Suvedus į „Google“ Madeiros pavadinimą, sportu – ar juo labiau krepšiniu – net nekvepia.

Poilsinių ir pažintinių kelionių pasiūlymai, pritrenkiantys kalnų ir vandenyno vaizdai – tai Madeiros vizitinės kortelės ir priežastys, kodėl daugelis lietuvių žino šią toli į Atlanto vandenyno gilumą pasistūmėjusią salą.

Ryškiausia Madeiros sąsaja su sportu yra ir bene žymiausias portugalas pasaulyje – Cristiano Ronaldo, gimęs ir augęs būtent šioje apie 260 tūkst. gyventojų turinčioje saloje.

Nors priklauso Portugalijai, Madeira žemyninės šalies dalies gyventojams pasiekiama tik skrydžiais arba laivais, o arčiau nuo Madeiros krantų yra Afrikos, o ne Europos žemynas.

123rf.com/Madeira
123rf.com/Madeira

Būtent tokioje egzotiškoje vietoje, plotu nedaug lenkiančioje Vilniaus miestą, šį sezoną krepšinį žaidžia 24-erių Jonas Zakas, tik prieš kelis mėnesius pradėjęs legionieriaus karjerą ir atstovaujantis „CAB Madeira“ klubui.

15min pasakojimas – apie privalumus ir trūkumus žaidžiant vienoje gražiausių Europos salų, Portugalijos krepšinio ypatybes ir J.Zako patirtis netradicinėje vietoje žaisti krepšinį.

Kaip atsidūrė Portugalijoje?

192 cm ūgio J.Zakas iki šio sezono žaidė tik Lietuvos klubuose.

Iš Vilniaus kilęs krepšininkas NKL debiutavo Molėtų „Ežerūno“ gretose 2016-2017 m. sezone, o baigęs pasirodymą antrame šalies divizione, patraukė ir Utenos „Juventus“ dėmesį.

Tuo metu Antano Sireikos treniruota komanda pasikvietė 19-metį krepšininką Lietuvos krepšinio lygos (LKL) sezono pabaigai, o šansu pasinaudojęs J.Zakas debiutavo pagrindinėje šalies krepšinio scenoje sužaisdamas šešerias rungtynes.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Jonas Zakas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Jonas Zakas

Nors žaidė nedaug (vid. po 5 minutes), J.Zakas užsirekomendavo ir liko Utenos komandos paraiškoje ir kitam sezonui. 2017-2018 m. kampanijoje jis išbėgo ant parketo 14-oje rungtynių, žaidė vidutiniškai po 7,5 minutės ir pelnė po 2,4 taško. Tuo pat metu J.Zakas žaidė ir Molėtų komandoje NKL, kur sužaidė statistiškai geriausią karjeros sezoną – „Ežerūne“ per susitikimą jis pelnydavo po 13,6 taško ir atkovodavo po 4,1 kamuolio.

Vėliau J.Zakas dar sezoną praleido Molėtuose, o 2019-2021 m. gynė vienos stipriausių NKL komandų Marijampolės „Sūduvos-Mantingos“ garbę. 2020-2021 m. sezone gynėjo vidurkiai antrame šalies divizione siekė 9,9 taško, 1,8 atkovoto kamuolio ir 1,8 rezultatyvaus perdavimo.

Suprasti akimirksniu: Jono Zako karjera

  • 2014-2016 m. Vilniaus „KM – Citus“ (RKL);
  • 2016-2019 m. Molėtų „Ežerūnas“ (NKL);
  • 2017-2018 m. Utenos „Juventus“ (LKL);
  • 2019-2021 m. Marijampolės „Sūduva-Mantinga“ (NKL);
  • Nuo 2021 m. „CAB Madeira“ (Portugalija).

Baigęs sezoną J.Zakas vylėsi užsikabinti ir sugrįžti į LKL, tačiau bergždžiai. Laukęs pasiūlymų iki vidurvasario, galiausiai vilnietis susiviliojo galimybe išvykti į užsienį. Ir ne bet kokį, o vieną egzotiškiausių Europoje.

„Baigėsi NKL sezonas, galvojau, bus kažkokių pasiūlymų iš LKL komandų, peržiūrų ar kažko. Bet gavau pasiūlymus tik iš NKL komandų. Liepos viduryje iš LKL nebuvo jokių žinių, nusprendžiau nieko nebelaukti ir gavau pasiūlymą iš Madeiros, – 15min pasakojo J.Zakas. – Pažiūrėjau nuotraukas, kaip atrodo Madeira, ir galvojau: „gal pabandom“. Ne dažnai kas nors gali išvažiuoti čia pažaisti, tad nusprendžiau atvykti.“

Jo teigimu, atvykti į Madeirą jį suviliojo ne tiek finansinis aspektas, kiek galimybė žaisti ir patirti kitą kultūrą.

„Finansinio skirtumo nėra nuo to, kas būtų buvę Lietuvoje. Bet nenorėjau laukti LKL, nebuvo aišku kaip, kas, kokią rolę turėsiu. O čia žinojau, kad žaisiu, pamatysiu kitą kultūrą, tas pats oras, gamta. Tas labiausiai ir padarė įtaką. Aišku, labiausiai [lėmė] žaidimas, bet ir gamta, klimatas, kita kultūra, norėjosi pamatyti kažką kito“, – aiškino krepšininkas.

Prieš atvykdamas į Madeirą, J.Zakas kalbėjosi ir su čia jau rungtyniavusiais lietuviais.

Tokių per pastaruosius metus buvo net trys – Deividas Kumelis, Arvydas Gydra ir Robertas Grabauskas.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Arvydas Gydra
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Arvydas Gydra

Pastarieji du Madeiroje žaidė dar praėjusiame sezone, o A.Gydra šioje saloje praleido net penkis sezonus, kol praėjusią vasarą pakėlė sparnus į antrąjį Ispanijos divizioną.

„Teko kalbėtis su Robertu ir Deividu, kuris žaidė čia prieš 3 ar 4 metus. Papasakojo, kad futbolo šalyje negali tikėtis to paties, ko krepšinio šalyje Lietuvoje, bet gyvenimo sąlygos duodamos geros, dėl to nėra jokių problemų. O visa kita pats žinai. Treniruotės nėra super ypatingos, į detales nėra kreipiama tiek dėmesio, kiek Lietuvoje, bet jeigu nori, pats analizuoji, pats kažką darai ir tobulėji“, – sakė lietuvis.

Anot J.Zako, buvo tikimybė, kad Madeiroje jis nebus vienintelis lietuvis, nes tiek A.Gydra, tiek R.Grabauskas buvo sulaukę pasiūlymų likti dar vienam sezonui, tačiau abu jo tautiečiai nebenorėjo likti egzotiškoje Portugalijos saloje.

„Jie nenorėjo čia likti, norėjo išbandyti kažką naujo. Gydra čia prabuvo penkerius metus, gal truputį atsibodo saloje gyventi“, – juokėsi J.Zakas.

Ir privalumai, ir trūkumai

Žaidžiant saloje, krepšininkams tenka susitaikyti su nesibaigiančiais skrydžiais, nes kitų greitų būdų susisiekti su žemynine Portugalijos dalimi, kur žaidžia likusios 11 čempionato komandų, nėra.

Tad „CAB Madeira“ žaidėjams kone kiekvieną savaitę tenka sėsti į lėktuvą ir keliauti į Lisaboną arba Porto, kurie nutolę maždaug pusantros valandos skrydžio atstumu nuo Madeiros. Jeigu rungtynės numatytos ne didžiuosiuose Portugalijos miestuose, tuomet dar tenka vieną kitą valandą pavažiuoti ir autobusais.

„Trūkumas toks, kad reikia į visas rungtynes skraidyti, kas tikrai yra sudėtinga. Kartais būna, kad jei rungtynės 9 valandą vakaro, tai skrendame anksti ryte, atvažiuojame į viešbutį, šiek tiek pailsime ir važiuojame žaisti. Tai iš pradžių buvo kiek keista ir sudėtinga, tiek kūnui, tiek viskam, bet dabar jau lyg ir įpratau, tai kaip ir problemų nėra. Bet aišku, visur galima jų rasti, tačiau stengiuosi į viską žvelgti pozityviai“, – pasakojo J.Zakas.

Vis dėlto pagrindinį jo įvardintą trūkumą kompensuoja ryškus privalumas.

123rf.com nuotr./Madeira
123rf.com nuotr./Madeira

„Privalumas yra klimatas – šilta, saulė šviečia, balkonas atidarytas, su šortais, be marškinėlių ir taip kiekvieną dieną, nors ir žiema“, – kasdienybę nupasakojo krepšininkas iš Lietuvos.

O ar profesionaliam žaidėjui nepritrūksta veiklos ištisus metus leidžiant saloje, kurios matmenys – apie 50 km ilgio ir 20 km pločio?

Šilta, saulė šviečia, balkonas atidarytas, su šortais, be marškinėlių ir taip kiekvieną dieną.

„Veiklos tikrai netrūksta, – sakė J.Zakas. – Vis tiek sportuojame dažniausiai du kartus per dieną, tai nebent per laisvą dieną turi laiko išvažiuoti, pažiūrėti. Tikrai dar visko neaplankiau, nors daugelį dalykų pamačiau, jau instagrame pripildžiau storius, kas seka, tas matė viską (juokiasi). Tikrai įspūdinga sala, įspūdingi vaizdai. Žmonės pinigus moka, kad čia atskristų ir paturistautų, aplankytų viską, o tu čia atvažiuoji darbą dirbti, reikia tai įvertinti.“

Žvaigždės statusas ir baimę keliantis oro uostas

Madeirą sporto sirgaliai žino ne tik dėl turistinių galimybių, bet ir dėl penkiskart „Auksinio kamuolio“ laureato Cristiano Ronaldo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“
Reklama
„Energus“ dviratininkų komandos įkūrėjas P.Šidlauskas: kiekvienas žmogus tiek sporte, tiek versle gali daugiau
Reklama
Visuomenės sveikatos krizė dėl vitamino D trūkumo: didėjanti problema tarp vaikų, suaugusiųjų ir senjorų