„Visai neseniai teko kalbėtis su buvusiais kolegomis iš Rusijos. Pasakiau, jog galime likti draugais, bet tos temos nelieskime. Vis dėlto nori ar nenori, bet prie tos temos grįžtame, tad teko tiesiog palinkėti geros kloties“, – apie nutrauktus ryšius su rusais 15min laidoje PIKENROLAS sakė Aurimas Jasilionis.
Šį sezoną strategas pradėjo vyriausiojo Ukrainos antroje lygoje žaidusio „Chmelnytskyi“ klubo, kuris sezoną prieš triumfavo trečiame divizione, trenerio kėdėje.
„Naujas klubas, turėjęs dideles ambicijas ir motyvaciją išeiti į aukščiausią lygą. Jie statėsi didelę areną, kuri turėjo talpinti apie 5 tūkstančius sirgalių. Ukrainos mastu, tai būtų naujoviška arena, turinti visas gėrybes, – aiškino specialistas iš Kauno. – Po 2014-ųjų įvykių krepšinis Ukrainoje kasmet laipteliu kilo į viršų. Viskas ėjo gerąja linkme. Vienintelė priežastis, kodėl ten atsidūriau, tai yra ambicijos žengti į Superlygą. Turėjau visas vadžias savo rankose susirinkti žaidėjus ir kurti naują produktą.“
Prieš Rusijai pradedant karinę invaziją į Ukrainą, aštuonių komandų rikiuotėje „Chmelnytskyi“ žygiavo trečioje vietoje – 10 pergalių ir 6 pralaimėjimai.
„Šalia rezultato siekimo buvo tikslas ir auginti vietinius žaidėjus. Norėjau paimti į komandą ne tik nueinančius krepšininkus. Stengiausi surasti perliukus jaunų ukrainiečių žaidėjų gretose. Daugybę metų dirbau su vaikais, esu daręs atrankas, tad norėjau sulipdyti veteranų ir jaunų žaidėjų, galinčių vėliau kažkur eiti į aukštesnį lygį, komandą“, – sakė A.Jasilionis.
A.Jasilionis praeityje yra dirbęs ir dvejose NKL komandose – Šakių „Vytyje“ bei Raseinių „Rasuose“.
Kuo skiriasi Lietuvos ir Ukrainos antros pagal pajėgumą lygos?
„Sunku pasakyti, kuo Ukrainos lyga yra geresnė ar blogesnė. Bet tikrai visiškai kitoks krepšinis, o skiriasi pagal daugybę komponentų. NKL yra daugiau individualiai stiprių žaidėjų. Vienybę ir komandinę dvasią, kuria garsėja lietuviai, turi ir ukrainiečiai, – pasakojo A.Jasilionis. – Kelios komandos turėjo legionierių krepšininkų. Pas mus jų buvo du. Aišku, nebuvo aukščiausio lygio, labiau vaidmens žaidėjai, bet man reikėjo bent dviejų legionierių. Nenorėjau komandoje turėti tik ukrainiečių. Po kelių mėnesių supratau, jei sieki aukščiausio tikslo, reikia pagalbininkų iš šono. Jei verdi savose sultyse, žaidi ir treniruojiesi tik su vietiniais, tuomet reikiamo rezultato neišgausi.“
Per FIBA langą strategas grįžo į Lietuvą, tikėdamasis vėliau važiuoti atgal į Ukrainą, bet A.Jasilionio etapą „Chmelnytskyi“ klube užbaigė didžiausias Europoje karinis konfliktas nuo Antrojo pasaulinio karo.
Bet bendravimas su ukrainiečiais nenutrūko.
„Visokeriopomis priemonėmis bandome bendrauti. Situaciją seku kasdien. Realios grėsmės, kaip kituose miestuose, nėra. Bet jie vis tiek yra užsiėmę darbais, bando padėti Ukrainos žmonėms ir armijai, kad viskas būtų tvarkoje“, – sakė A.Jasilionis.
Nuo 2019-ųjų metų vasario iki 2021-ųjų vasaros A.Jasilionis darbavosi Maskvos srities „Chimki“ klube, į kurį jį pasikvietė šio klubo architektas Rimas Kurtinaitis.
Lietuviai buvo iškviesti, kai susvilo Georgios Bartzoko kėdė.
Vienuolika paskutinių mačų Eurolygoje jau nieko nelėmė, tačiau pavyko iškovoti antrąją vietą VTB Jungtinėje lygoje.
„Tikslas buvo įgyvendintas“, – prisiminė A.Jasilionis.
Antrajame sezone „Chimki“ įsibėgėjo antroje sezono dalyje. Bet viską nutraukė COVID-19 pandemija.
„Jei sezonas dėl pandemijos nebūtų pasibaigęs, nežinia, kaip viskas būtų pasibaigę. Mes buvome pagavę tikrai gerą ritmą“, – konstatavo strategas.
„Chimki“ klubą tuomet į priekį traukė Rusijos krepšinio princas Aleksejus Švedas. Kaip vėliau sakė Rimas Kurtinaitis, geriausias šalies krepšininkas tuomet siekė naujo kontrakto, tad trumpa atkarpa buvo klaidinanti, apgavusi ir trenerį iš Lietuvos.
„Pritarsiu Rimui šiuo klausimu. Prieš pandemiją A.Švedas šešerias rungtynes sužaidė kaip tikras lyderis ir padėjo pasiekti pergales. Bet viskas buvo dėl to, jog kontraktas ėjo į pabaigą“, – teigė A.Jasilionis.
2020-2021 metų sezonas „Chimki“ klubui tapo lemtingu.
Nors vasarą įsigyti žaidėjai apie katastrofišką baigtį nesufleravo – prie A.Švedo žaidė Gregas Monroe, Jonas Jerebko, Devinas Bookeris, Janis Timma, Jordanas Mickey, Dairis Bertinis, Stefanas Jovičius.
Tikrai žvaigždynas, tačiau į Eurolygos istoriją įsirašė kaip antirekordininkas – 4 pergalės ir 30 pralaimėjimų.
„Daug komponentų suėjo į vieną. Ir visi jie buvo neigiami. Komplektaciją sunku vertinti. Mes susirinkome visi vėlai ir nevienodu laiku. Nuo šio taško viskas pradėjo ristis žemyn, – sakė A.Jasilionis. – Pas rusus viskas vyksta iš lėto. Istorija labai ilga. Siuntėme prašymus dėl amerikiečių krepšininkų vizų, juos ilgai tikrino, nors viskas vyksta tame pačiame mieste. Viskas taip ir užsikasė. Biurokratinės įstaigose tie raštai taip ir kaupiasi.“
Prie tragiško rezultato prisidėjo ir finansinės problemos, „Chimki“ užklupusios dar sezono starte.
„Kai negauni pinigų ar neleidžia tavęs į aikštę, atsiranda konfliktai. Tokia trintis dėl to ir prasidėjo. Jei būtume laiku susirinkę, treniravęsi kartu, viskas būtų buvę kitaip“, – sakė A.Jasilionis.
Atėjus gruodžiui Pamaskvės klubo vadovai duris parodė trims lietuviams – Robertui Kuncaičiui, Giedriui Kurtinaičiui ir Evaldui Kandratavičiui, tačiau R.Kurtinaitį ir A.Jasilionį pasiliko.
„Jeigu atvirai, buvo labai keista. Aš nedalyvavau šiame susirinkime, kuriame buvo treneris ir klubo vadovas. Bet toks buvo klubo sprendimas, – mintimis dalijosi A.Jasilionis. – Rusijos protu nesuvoksi – šis posakis dažnai atsispindėdavo gyvenimiškose situacijose Maskvoje.“
Nesibaigus pralaimėjimams, po mėnesio atleistas buvo ir R.Kurtinaitis.
Skolų naštos nepakėlusi „Chimki“ vasarą krito į antrą Rusijos čempionatą.
Visas 15min pokalbis su Linu Kleiza ir Aurimu Jasilioniu: