Artūras Gudaitis – tarp geriausių Eurolygoje
Ypač lietuvių kompanijoje išsiskiria Milano „Olimpia" vidurio puolėjas Artūras Gudaitis. Naudingiausias Italijos ekipos žaidėjas užima ir trečiąją vietą visoje Eurolygoje pagal efektyvumą. Jis taip pat patenka tarp dešimties geriausių žaidėjų pagal atkovotus kamuolius, blokuotus metimus, perimtus kamuolius ir baudos metimų pataikymą.
Daugiau nė vienas lietuvis į šių kategorijų dešimtukus nepatenka. Negana to, lietuvis rungtyniauja vos po 22 minutes ir nė vieno mačo nepradėjo starto penkete. Ko gero, tokia taktika nesikeis ir ketvirtadienį, kai „Olimpia“ išvykoje susitiks su Stambulo „Darussafaka“. Milano atstovai sieks iškovoti penktąją pergalę, o „Betsafe“ lažybininkai mano, kad Italijos klubui tai padaryti pavyks. Jų šansai vertinami beveik 71 proc.
Pirėjo „Olympiakos“ trenerio asistentas Kęstutis Kemzūra neabejoja, kad vos 22 minutės aikštėje – trenerio plano dalis. „Jis galėtų žaisti daugiau, tačiau sezonas yra ilgas, tvarkaraštis intensyvus. Gali būti, kad komanda tiesiog taip skirsto minutes žaidėjams, nes turi ilgą suolą“, – svarsto K.Kemzūra.
Buvęs Lietuvos rinktinės strategas tiki, kad anksčiau ar vėliau A.Gudaitis pravers NBA duris. Naujokų biržoje aukštaūgis pašauktas dar 2015 metais, o teisės į žaidėją šiuo metu priklauso „Cleveland Cavaliers“ ekipai.
„Manau, kad vieną dieną galime jį išvysti NBA. Pagal fizinius duomenis jis gali ten žaisti, tačiau negaliu pasakyti, kaip greitai tai galėtų įvykti. Nereikia pamiršti, kad NBA negali būti tikras, kiek minučių ir kokioje komandoje žaisi, koks vaidmuo tau bus numatytas“, – sako K.Kemzūra.
Išskirti galima ir Paulių Jankūną, kuris yra antras naudingiausias lietuvis Eurolygoje po Artūro Gudaičio. Kauno „Žalgirio“ veteraną pastaruoju metu stabdo traumos, tačiau K.Kemzūra neabejoja aukštaūgio efektyvumu.
„Aišku, „Žalgirio“ stiprybė yra ne individualus, bet komandinis žaidimas. P.Jankūnas yra savo vietoje ir, kol sveikata leis, jis darys tai, ką gali padaryti. Jis yra veteranas, kokybiškas žaidėjas ir, manau, kad išlaikys tokį žaidimo lygį“, – sako treneris.
Tarp geriausių tritaškininkų taip pat galima rasti lietuvį. Kauno „Žalgirio“ snaiperis Artūras Milaknis iš toli atakuoja net 50 procentų taiklumu ir kartu su dar šešiais krepšininkais pagal šį rodiklį dalinasi 11 vietą visame turnyre.
Mindaugą Kuzminską kamuoja psichologinės bėdos?
Visiškai kitokį sezoną nei A.Gudaitis žaidžia jo bendraklubis Mindaugas Kuzminskas. Paskutinę pernai metų dieną prie Milano ekipos prisijungęs iš NBA sugrįžęs puolėjas turėjo tapti viena ryškiausių Eurolygos žvaigždžių. Tačiau šiuo metu jis „Olimpia“ komandoje yra vos aštuntas krepšininkas pagal naudingumą.
M.Kuzminskas tik vieneriose rungtynėse peržengė dviženklį taškų skaičių, tritaškius meta vos 23 proc. taiklumu, o paskutinėse rungtynėse apskritai surinko -11 naudingumo balų. K.Kemzūra mano, kad puolėjo bėdos susijusios su psichologija.
„Mindaugas blaškosi, be to, jo asmeniniame gyvenime ne viskas dėliojasi, kaip galbūt jis norėtų. Savo davė ir tas nežaidimas NBA. Bet kokiam jaunam žaidėjui tai neatsiliepia į gerą. Jam reikia susitvarkyti su psichologija ir viskas bus gerai, potencialas yra didelis. Prisiminkime, kad ir ankstyvoje jo karjeros stadijoje pasitaikydavo bangavimų ir nestabilumo“, – svarsto „Olympiakos“ trenerio asistentas.
Mindaugas blaškosi, be to, jo asmeniniame gyvenime ne viskas dėliojasi, kaip galbūt jis norėtų
Dar vienas banguojantis užsienyje rungtyniaujantis lietuvis – Atėnų „Panathinaikos“ gynėjas Lukas Lekavičius. Pavyzdžiui, mače su Kauno „Žalgiriu“ jis pelnė vos 2 taškus, su „Budučnost“ surinko 3, tačiau „Gran Canarios“ ekipai atseikėjo 16. Paskutinėse rungtynėse su K.Kemzūros „Olympiakos“ ekipa gynėjas sužibėjo pelnydamas 17 taškų, o „Panathinaikos“ iškovojo pergalę.
„Atvirai kalbant, tokio rezultatyvaus jo žaidimo nesitikėjome. Aišku, patys nelabai įvykdėme tai, ką buvome užsibrėžę, tačiau reikia pripažinti, kad tokio ryškaus ir gero L.Lekavičiaus žaidimo nelaukėme“, – atskleidžia K.Kemzūra.
Gynėjas yra vienas mažiausiai Eurolygoje žaidžiančių lietuvių. Jis vidutiniškai rungtyniauja po kiek daugiau nei 13 minučių. Keliolika sekundžių mažiau pasireikšti gauna Marius Grigonis. Antanas Kavaliauskas žaidžia po maždaug 10 minučių, o Laurynas Birutis rungtyniauja po kiek daugiau nei 6 minutes.
Visgi įžaidėjas šį sezoną gauna pasireikšti kiek daugiau nei pernai, fiksuoja beveik dvigubai didesnį rezultatyvumą, o dvitaškius meta net 75 procentų taiklumu. K.Kemzūra sako matantis L.Lekavičiaus tobulėjimą: „Jis kovoja, tobulėja, didėja pasitikėjimas juo ir L.Lekavičiaus žaidimo laikas. Jis yra jaunas ir sunkiai dirbantis žaidėjas, o jo progresas matomas“.
Ryškus lietuvių pėdsakas Eurolygoje
Nors ne vienas krepšinio ekspertas pripažįsta, kad dabar Eurolygoje trūksta ryškių lietuvių superžvaigždių, K.Kemzūra įžvelgia ir šviesiąją pusę. „Turime stabilią „Žalgirio" situaciją. Jie stengiasi išlaikyti geriausius lietuvius, todėl kam važiuoti kažkur kitur, kai gali žaisti Lietuvoje ir gauti panašią algą. Be to, turime ir du stiprius NBA žaidėjus, kurie turėdami galimybę, žaidžia aukštesniame lygyje“, – svarsto K.Kemzūra.
Net neskaičiuojant iškovotų Eurolygos čempionų titulų, ne vienas lietuvis turnyre yra palikęs ryškų asmeninį įspaudą. Arvydas Sabonis 2003-2004 metų sezone tapo naudingiausiu reguliariojo sezono ir TOP-16 žaidėju, Šarūnas Jasikevičius 2005 metais tapo finalo ketverto MVP. Po trejų metų geriausiu reguliariojo sezono žaidėju išrinktas Ramūnas Šiškauskas, o Linas Kleiza 2009-2010 metų sezone buvo rezultatyviausias turnyro žaidėjas.