Draugiškos rungtynės | Lietuva – Dominikos Respublika | Kaunas | 19.30 |
Kaip ir Lietuvos rinktinė, Dominikos Respublikos komanda rengiasi olimpinei atrankai. Tiesa, Karibų regiono komanda jo sieks ne Kaune, o Belgrade.
Pranokti Serbiją, Italiją ir dar tris komandas „Dominicana“ strategas Melvynas Lopezas bandys su mažai žinomų krepšininkų dvyliktuku, kurį atsirinko dar prieš kelionę į Europą.
Olimpinės atrankos Belgrade dalyviai
- A grupė: Serbija, Dominikos Respublika, Filipinai;
- B grupė: Italija, Puerto Rikas, Senegalas.
Nors serbai Belgrade vyksiančioje olimpinėje atrankoje serbai neturės Nikolos Jokičiaus ir, galimai, NBA kovas tęsiančio Bogdano Bogdanovičiaus, o italai versis be veteranų Marco Belinelli ir Luigi Datome, įkąsti šioms dviem Europos komandoms dominikiečiai su dabartiniu savo sąstatu daug šansų neturi.
Kur kas geriau jų galimybės būtų vertinamos, jei į rinktinę būtų sugrįžusi ryškiausia šios šalies krepšinio žvaigždė Karlas-Anthony Townsas.
Vis dėlto dar 16-os metų amžiaus Dominikos Respublikos rinktinėje debiutavęs „Minnesota Timberwolves“ lyderis Tokijo žaidynių svajonės nesieks.
Kodėl?
Žavesys truko neilgai
K.Townsas nėra Dominikos Respublikos krepšinio mokyklos produktas.
25-erių 211 cm ūgio centras gimė ir augo Naujajame Džersyje Jungtinėse Valstijose, o jo ryšys su Dominikos Respublika, iš kurios kilusi krepšininko mama, apsiribojo savaitgaliniais giminės vakarėliais, kuriuose būdavo kepama dominikietiška mėsa, valgomi tradiciniai šios tautos patiekalai, leidžiama jos muzika.
Visą gyvenimą praleidęs Jungtinėse Valstijose, K.Townsas neišmoko ir ispanų kalbos, kuria šneka visa jo giminė iš mamos pusės.
„Suprantu ispaniškai, bet nelabai galiu kalbėti šia kalba. Suprantu, ką man sako, o kalbu, galima sakyti, ispanų-anglų kalbų mišiniu. Mano močiutė, mama ir sesuo kalba su manimi ispaniškai, o aš atsakau angliškai. Norėčiau išmokti šią kalbą ir kalbėti ją laisvai taip, kaip kalba Dominikos Respublikos gyventojai“, – prieš kelerius metus ESPN yra sakęs K.Townsas.
Pirmą kartą mamos gimtinėje būsimoji NBA žvaigždė apsilankė tik sulaukęs 15-os. Dominikos Respublika jį sužavėjo.
„Iki tol per visą gyvenimą buvau matęs tik Jungtines Valstijas. Išvydęs mamos šalį supratau, kokia ji nuostabi. Pamačius kitą pasaulio pusę, man atsivėrė akys. Tai buvo nuostabu ir labai smagu“, – vėliau „The Undefeated“ žurnalistai Marcui J. Spearsui yra pasakojęs K.Townsas.
Jau kitais metais jis debiutavo Dominikos Respublikos rinktinėje.
Jauną ir labai perspektyvų aukštaūgį pastebėjo ir į savo gretas prisiviliojo Dominikos Respublikos krepšinio federacija, nors JAV pilietybę turintis krepšininkas galėjo rinktis ir žaidimą amerikiečių gretose.
Jau 2012-aisiais jis debiutavo Dominikos Respublikos nacionalinėje komandoje, kai žaidė Centrinės Amerikos čempionate ir žaidė draugiškose rungtynėse prieš JAV rinktinę, besiruošusią Londono olimpinėms žaidynėms.
Vos 16-os metų K.Townsas išbėgo į aikštę žaisti prieš Kobe Bryantą, LeBroną Jamesą ir kitas JAV žvaigždes, o šią patirtį prisimena iki šiol.
„Tai buvo ypatinga. Gavau šansą atstovauti savo mamai ir didelei daliai šeimos. Tai buvo nuostabi patirtis, kurios negalėjau atsisakyti“, – prisiminimais vėliau dalijosi NBA žvaigždė.
K.Townsas ir vėliau ne kartą yra pakartojęs, kad viena iš jo svajonių – atvesti Dominikos Respubliką į olimpines žaidynes, kuriose šios šalies komanda dar nėra žaidusi.
Tačiau atrankoje į 2016 m. Rio de Žaneiro žaidynes centras nedalyvavo. Nedalyvaus jis ir šiųmetinėje atrankoje.
Po debiuto Dominikos Respublikos rinktinei K.Townsas atstovavo tik dar kelis sykius, o nuo tada, kai 2015 m. NBA naujokų biržoje buvo pakviestas pirmas, nacionalinės rinktinės marškinėlių nebesivilko.
To priežasčių buvo įvairių – tai traumos, tai nuovargis, o šiemet prisidėjo ir dar vienas itin svarbus faktorius.
Pasaulį pernai užklupusi COVID-19 pandemija K.Townsą palietė ypač skaudžiai.
Dar praėjusių metų pavasarį virusas pasiglemžė NBA žvaigždės mamos gyvybę, vėliau nuo jo mirė ir dar keletas jo giminaičių. Kaip vėliau atskleidė pats žaidėjas, COVID-19 iš viso pasiglemžė net septynis jam artimus žmones.
Maža to, šių metų pradžioje teigiamo COVID-19 testo rezultato sulaukė ir pats krepšininkas – tai jį ir taip sunkiu laikotarpiu iš rikiuotės išvedė beveik mėnesiui.
Tad užbaigęs sekinantį sezoną, per kurį jo vedami „Timberwolves“ ir vėl nuvylė bei liko vos 13-ti Vakarų konferencijoje, K.Townsas apie galimybę skristi per pusę pasaulio ir atstovauti Dominikos Respublikos rinktinei net negalvojo – dvigubą pilietybę turintis žaidėjas pasirinko poilsį ir galvos pravėdinimą po ypač sunkių metų.
„Kalbėjomės su juo, bet jo rinktinėje nebus“, – prieš kelias savaites patvirtino Dominikos Respublikos rinktinės trenerio asistentas Jose Mercedesas.
Trūks ir kitų lyderių
Kaune Dominikos Respublikos rinktinei trūks ir daugiau žinomų pavardžių.
M.Lopezas kalbėjosi ir su kita ryškia NBA asmenybe, bet į Europą atsivežti jam nepavyko ir dar vienos ryškios šios šalies žvaigždės Alo Horfordo.
35-erių Dominikos Respublikos veteranas, praėjusį sezoną rungtyniavęs „Oklahoma City Thunder“ klube, ne sykį yra žaidęs savo šalies komandoje ir su ja laimėjo tris Centrinės Amerikos ir Amerikos čempionų medalius, bet šį kartą jis prioritetą paskyrė įsisenėjusių traumų gydymuisi ir Belgrade savo komandai nepadės.
Nebus Dominikos Respublikos rinktinėje ir Madrido „Estudiantes“ klubui atstovaujančio 26-erių puolėjo Angelio Delgado.
2018-2019 m. sezone dvejas rungtynes NBA lygoje sužaidęs krepšininkas instagrame atskleidė, jog sunkų sprendimą praleisti olimpinę atranką jam teko priimti dėl šeiminių priežasčių.
„Negalėsiu padėti rinktinei, nes 10 mėnesių nemačiau savo šeimos dėl COVID-19 situacijos. Per šį laikotarpį man gimė sūnus, su kuriuo galėjau pabūti tik 10 dienų, tad turėjau priimti šį labai sunkų sprendimą. Neaišku, kada COVID-19 situacija bus išspręsta, tad noriu su sūnumi praleisti tiek laiko, kiek tik galėsiu. Dėl to nusprendžiau nepalikti savo šalies ir šeimos dėl rinktinės“, – skaudančia širdimi rašė A.Delgado, šį sezoną ACB pirmenybėse rinkęs po 8,5 taško ir 7,9 atkovoto kamuolio.
Praradę viltis turėti ryškiausias savo žvaigždes, dominikiečiai versis tuo pačiu branduoliu, kuris žaidė 2019 m. pasaulio čempionate.
Jame Dominikos Respublika sensacingai grupių etape parklupdė ir eliminavo Vokietiją, o antrajame etape susidūrė ir su Lietuvos rinktine, kuriai nusileido 55:74. Tiesa, tai lietuvių neišgelbėjo – tiek jie, tiek Dominikos Respublikos žaidėjai po antrojo etapo čempionatą baigė.
Dominikos Respublikos rinktinė
- Adonys Henríquezas, Mike'as Torresas, Andrésas Félizas, Gelvis Solano, Víctoras Lizas, Brandonas Francisas, Rigoberto Mendoza, Ángelis Núñezas, Luisas Santosas, Jonathanas Araújo, Sadielis Rojas ir Eloy Vargas.
- Vyriausiasis treneris – Melvynas Lopezas.
Rezultatyviausiai tame čempionate Dominikos Respublikos gretose žaidė dabar jau 35-erių gynėjas Victoras Lizas. Puerto Rike rungtyniaujančio gynėjo rezultatyvumo vidurkis siekė 13,2 taško.
Jam geriausiai talkino 32-ejų centras Eloy Vargas. Irane praėjusiame sezone rungtyniavęs 211 cm ūgio priekinės linijos žaidėjas Kinijoje vykusiame turnyre vidutiniškai pelnė po 11 taškų.
Kaune ši komanda praleis didžiąją pasiruošimo dalį – Lietuvoje ji nusileido dar antradienį ir išbus čia iki pat birželio 25-osios. Per šį laiką dominikiečiai dukart rungtyniaus su Lietuva ir sykį grumsis su Rusijos rinktine.
Pirmas testas iš trijų
Lietuvos rinktinei šio vakaro akistata bus pirmoji iš trejų draugiškų rungtynių, laukiančių prieš olimpinę atranką.
Ateinantį antradienį, birželio 22 dieną, lietuviai žais prieš Rusiją, o ketvirtadienį, birželio 24-ąją, dar sykį testuos Dominikos Respublikos ekipą.
Visos rungtynės vyks „Žalgirio“ arenoje 19.30 val.
Rimčiausi išbandymai Lietuvos rinktinei prasidės už mažiau negu dviejų savaičių. Birželio 29-ąją olimpinėje atrankoje Dariaus Maskoliūno auklėtiniai žais prieš Venesuelą, o liepos 1-ąją prieš Pietų Korėją.
Jei šios rungtynės susiklostys sklandžiai, liepos 3 ir 4 dienomis lietuvių laukia lemiamos kovos pusfinalyje ir finale, kur jų varžovėmis gali tapti Slovėnija, Lenkija arba Angola.
Bilietą į Tokijo olimpines žaidynes iškovos tik viena Kauno olimpinės atrankos komanda.